Хто ми?
Незалежна антикорупційна комісія - НАКО (раніше - Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони) - це незалежна громадська організація, яка працює задля зниження рівня корупції і просування належного врядування у сферах, важливих для національної безпеки України.
Місія
Наша місія - зменшити можливості для корупції у сфері безпеки та оборони шляхом проведення незалежних досліджень, ефективної адвокації та інформування громадськості, щоб посилити обороноздатність країни.

Наша мета - знизити можливості для корупції у секторі оборони України в обраних сферах з високим ризиком зловживань. НАКО виконує дослідження та надає своєчасні і достовірні рекомендації, а також адвокує їхню імплементацію.

Ціль НАКО - працювати з та підтримувати Міністерство Oборони, Збройні Cили, оборонно-промисловий комплекс та ключові антикорупційні органи, і при цьому залишатися незалежним від зовнішнього впливу та мати довіру громадськості. 
Стратегія
Зниження корупційних ризиків в оборонних витратах і просування доброчесного врядування в інституціях сектору оборони
Підвищення підзвітності та прозорості у секторі оборони України
Підвищення цивільного демократичного контролю над сектором оборони та зниження надмірної засекреченості
Міжнародна адвокація
Завантажити
Історія
НАКО розпочинала свою роботу як частина Програми протидії корупції у сфері безпеки та оборони Transparency International з 2016 до 2019 років
З 2019 року НАКО працює як незалежна організація, яка є стратегічним партнером Transparency International. В умовах окупації Криму та збройного конфлікту на Сході України, які створюють суттєві ризики поглиблення збройного протистояння між Україною і Росією, зміцнення обороноздатності держави - це першочергове завдання уряду. Брак підзвітності в оборонному секторі та висока засекреченість оборонних витрат - одні з головних корупційних ризиків для національної безпеки.

Саме тому виникла необхідність створити незалежний зовнішній орган, що наглядатиме за впровадженням антикорупційних реформ, направлятиме запити посадовцям, відповідальним за цю сферу, і надаватиме донорам та представникам міжнародної спільноти і громадянського суспільства об'єктивну оцінку роботи уряду у сфері боротьби з корупцією в оборонному секторі.
Як почалася історія НАКО
У 2016 році українські громадські діячі та міжнародні експерти ініціювали створення Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони (НАКО). Спершу НАКО працювала як проект, котрий фокусується виключно на оборонному секторі. До Комітету увійшли троє українських і троє міжнародних експертів.

У 2019 році НАКО стала окремою громадською організацією, яка працює задля зниження рівня корупції і просування належного врядування у сферах, важливих для національної безпеки України. У зв’язку з розширенням свого мандату НАКО отримала нове ім’я: Незалежна антикорупційна комісія. Нині НАКО зберігає стратегічне партнерство з рухом Трансперенсі. Відносини між НАКО, ТІ Україна та Програмою з безпеки та оборони Трансперенсі Інтернешнл Велика Британія регулюються тристороннім меморандумом.


Вищим керівним органом НАКО є Конференція членів, до складу якої входять визначні українські та міжнародні діячі у сфері доброчесності, ЗМІ та протидії корупції. У період між зборами Конференції організацією керує незалежне професійне Правління. Оперативне управління НАКО здійснює виконавчий директор. 
 

У 2021 році діяльність НАКО підтримують Міністерство закордонних справ Великої Британії та Посольство Франції в Україні. Серед інших донорів, які підтримували проєкти НАКО раніше, Міжнародний фонд “Відродження”, Міністерство закордонних справ Королівства Нідерландів, Міністерство закордонних справ Швеції та Антикорупційна ініціатива ЄС (EUACI).

Досягнення
Посилення тиску на російський ВПК
У відповідь на повномасштабне вторгнення в Україну НАКО приєдналося до колективних зусиль задля послаблення російської військової машини. Наша організація зосередилася на санкціях проти російської оборонної промисловості та постачанні критично важливих компонентів, які використовуються для виробництва озброєння та техніки для російської армії.
Запровадження належних управлінських практик в Укроборонпромі
З 2017 року НАКО виступає за імплементацію принципів корпоративного управління ОЕСР та антикорупційних стандартів в УОП
Стратегія розвитку ОПК 2021
НАКО допомогла Кабінету Міністрів України прийняти Стратегію розвитку оборонно-промислового комплексу у редакції, що є набагато ближчою до євро-атлантичних стандартів, аніж її початковий варіант
Просування реформи оборонних закупівель
Підвищення прозорості оборонних закупівель в Україні завжди було одним з головних пріоритетів НАКО
Зниження корупційних ризиків у Міністерстві оборони
На початку 2020 року НАКО успішно реалізувала проєкт з розробки рішень для зниження корупційних ризиків у п'яти пріоритетних сферах діяльності МОУ
Тиждень парламентського нагляду за сектором оборони і безпеки
Це був успішний захід з обміну досвідом між народними депутатами України та їхніми колегами з країн НАТО і ЄС
Президентський опитувальник: моніторинг зобов'язань Володимира Зеленського у сфері безпеки й оборони
Під час виборчої кампанії 2019 року Володимир Зеленський та 15 інших кандидатів у президенти публічно зобов'язалися реалізувати стратегічні рекомендації НАКО
Справа «Богданів» та інші приклади моніторингу закупівель МОУ
В результаті нашої роботи МОУ визнало потенційний конфлікт інтересів під час закупівлі у 2017 році 100 автомобілів швидкої допомоги виробництва «Богдан Моторс» через закриту процедуру і відмовилася від другої поставки
Правління
Севгіль Мусаєва
Шеф-редакторка онлайн-видання “Українська правда” 
Джованні Кесcлер
Колишній Генеральний директор Європейського управління з питань запобігання зловживанням та шахрайству
Андрій Боровик
Виконавчий директор Transparency International Ukraine
Ендрю Бейн
Президент Atlantic Group
Ларрі Хендерсон
Центр передових оборонних досліджень
Команда
Олена Трегуб
Виконавча директорка
Анна Кашук
Спеціаліст з комунікацій
Світлана Мусіяка
Керівниця з досліджень і вироблення політик
Олександр Саєнко
Військовий експерт-аналітик
Емілія Дєнєжна
Керівниця комунікації і
адвокації          
Вікторія Вишнівська
Старша дослідниця
Анатолій Ягін
Керівник операційного відділу
Ніна Рахильчук
Бухгалтерка
 
Владислав Галицький
Офіцер з операційної
діяльності
Марта Харинович
Молодший аналітик
Олена Трегуб
Виконавча директорка
Світлана Мусіяка
Керівниця з досліджень і вироблення політик
Емілія Дєнєжна
Керівниця комунікації і
адвокації          
Анатолій Ягін
Керівник операційного відділу
Владислав Галицький
Офіцер з операційної
діяльності
Анна Кашук
Спеціаліст з комунікацій
Олександр Саєнко
Військовий експерт-аналітик
Вікторія Вишнівська
Старша дослідниця
Ніна Рахильчук
Бухгалтерка
 
Марта Харинович
Молодший аналітик
Документи
Рішення про включення до Реєстру неприбуткових установ
Завантажити
Рішення про реєстрацію ГО
Завантажити