Наливайченко Валентин Олександрович
Політична партія «Громадсько-політичний рух Валентина Наливайченка «Справедливість»»
On Euro-Atlantic integration
1
To what extent, in your opinion, is corruption in the defense sector an obstacle to Ukraine's Euro-Atlantic integration? If you are elected President of Ukraine, what will be your steps to overcome it?
Надвисокий рівень корупції у владі є головною перешкодою для євроатлантичної інтеграції України. Як майбутній президент, знищу корупцію у владі, насамперед у секторі оборони та безпеки. Знаю, як це зробити, маю нульову толерантність до корупції і не залежу від олігархів. Створю справедливу систему влади, яка служитиме і буде підконтрольна людям. Очищення країни почнемо з самого верху: з Президента, уряду, депутатів та суддів. Жоден корупціонер, незалежно від посади, не уникне покарання та ніколи більше не працюватиме на держслужбі. Для мене корупція у секторі оборони – це не тільки закупівлі за завищеними цінами та відкати. Корупція починається з самої гори, коли найвищі посадовці, відповідальні за оборонні замовлення, ініціюють закупівлі озброєння і військової техніки не у спеціалізованих державних підприємствах, а у підконтрольних їм же фірмах. Тим самим позбавляючи підприємства-виробники державних замовлень, а робітників зарплат. Армія натомість отримує неякісні товари за завищеними цінами. А контролюючі органи, які мали б ліквідовувати такі схеми, бездіють, є співучасниками корупційних оборудок. Ініціюватиму посилення відповідальності за кримінальні правопорушення у сфері оборони і національної безпеки. Маю політичну волю раз і назавжди відокремити владу від бізнесу: від Президента і до голів селищних рад – конфлікту інтересів більше не буде.
On secrecy in national security
2
A certain level of secrecy in matters of national security is important for every country, but excessive secrecy can contribute to the spread of corruption and abuse of power. Do you think it is necessary to provide more access to information in the field of defense, and if so, how do you propose to do so?
Безумовно у стані війни, в якому зараз перебуває Україна, певний рівень секретності має залишатися, але секретність не може використовуватися посадовцями для прикриття зловживань. Прикладом того, як можна працювати відкрито і прозоро навіть у спецслужбах, є результати моєї роботи в СБУ. У найважчі часи для країни ще на початку агресії РФ, ми створили відкриту і прозору систему закупівель озброєння, транспорту та усього необхідного для функціонування спецслужби. Ми ліквідували усі корупційні схеми, а контракти завжди можна було перевірити. Однією із складових системи національної безпеки є посилення демократичного громадського контролю за діяльністю у сфері державної безпеки та оборони. В СБУ була створена мною громадська рада з повноваженнями контролю і доступу до інформації, в тому числі щодо закупівель. Аби контроль за діяльністю органів у сфері нацбезпеки і оборони був реальним, а не на папері – потрібні зміни до Закону про національну безпеку України. Оскільки на сьогодні демократичний, громадський контроль є необґрунтовано обмеженим, а відтак неефективним.
About defense procurement
3
An effective procurement system that ensures efficient use of funds and ensures that servicemen have everything they need is in the interests of all Ukrainians. How do you propose to reduce corruption in the field of defense procurement?
Сьогоднішню систему закупівель вважаю неефективною і недостатньо прозорою. Знаю це з власного досвіду. Ми з Рухом «Справедливість» передали на передову для наших захисників 7 модулів життя. Вони побудовані за стандартами НАТО, врятують не одного героя, нададуть захист і відпочинок нашим бійцям. Якби українська влада дбала про своїх людей і військо, такі модулі були б виготовлені на українських підприємствах і розташовані по всій передовій, а інша частина чекала б на мирних людей, які змушені залишити своє житло під градами і кулями. Усі модулі, які передав на передову Рух "Справедливість", виготовлені на одному з заводів Дніпра. Однак, жодного держзамовлення за п'ять років війни підприємство так і не отримало. Інший приклад. У місті Костянтинівці є спецзавод з виробництва броньованого скла, яке виготовляється за українськими та європейськими стандартами. Як гадаєте, скільки державних замовлень вони отримали за усі роки війни? Одиниці! А скільки нам з вами відомо випадків поранення наших військових через неякісне, некондиційне, виготовлене невідомо де броньоване скло! Скільки життів можна було б зберегти. Чому конкурси для таких підприємств не зробити прозорими і не підтримати виробників держзамовленнями?!
About Ukroboronprom
4
Ukroboronprom is a large part of Ukraine's defense sector. What measures do you plan to take to ensure effective management of this concern?
Укроборонпром на сьогодні - це штучно створена структура, яка вимиває гроші і ресурси. Структура над структурою, що лише шкодить підприємствам-виробникам, а не допомагає їм. Цей концерн був створений за часів Януковича, заради нього ліквідували Міністерство промисловості, як державний орган управління оборонними підприємствами, і в цьому теж вбачаю корупційну складову. Це ніщо інше, ніж здача національних інтересів України. В Україні має бути центральний орган державного управління у сфері ОПК, який мав би здійснювати національну політику у цій сфері.
About trade with uncontrolled territories
5
Legal or illegal trade with uncontrolled territories (Donbass and Crimea) creates corruption risks, in particular, in the army. How do you plan to solve this problem?
Категорично проти торгівлі на війні. І ми говоримо зараз не про пляшку молока для дітей, а про вугілля потягами, автоцистерни бензину, які щодня перетинають лінію розмежування. Стверджую: нелегальну торгівлю можна ліквідувати буквально протягом кількох днів після виборів президента. Для цього потрібна чітка позиція нового президента країни.
About the lands of the Ministry of Defense
6
After the collapse of the Soviet Union, the Ministry of Defense inherited more than 600,000 hectares of land. Due to corruption and inefficient management, the agency has already lost effective control over approximately 100,000 hectares. Do you consider this a problem, and what are the first important steps you are planning in this direction?
Так, це дійсно так і було. Мені відомо про порушення Військовою прокуратурою Центрального регіону двох кримінальних проваджень стосовно колишнього міністра оборони за фактами розкрадання конкретних земельних ділянок військових містечок. Знаю, що громадські активісти впродовж року домагалися надання об’єктивної правової оцінки дій колишнього міністра, бо влада покривала ці оборудки. Вважаю, за такі злочини не має бути терміну давності. Цей та інші корупціонери мають бути покарані та повернути державі вкрадене.
About housing for servicemen
7
Currently, approximately 47,000 servicemen's families are in line for official and permanent housing in Ukraine. What measures do you plan to take to solve this problem?
Як майбутній президент гарантую: держава дбатиме про кожного свого захисника! Без підтримки і опіки не залишиться жодна родина військового. Створимо ефективну соціальну систему будівництва і розподілу службового житла, доступні програми іпотеки. Перш за все необхідно провести незалежний аудит земель, ділянок, будинків та соцоб’єктів. І не лише того, що залишилося, а й того, що вже було розкрадено і розпродано. І якщо генерали мають по 4 квартири, а військовий або доброволець, який повернувся з фронту, нічого, то це несправедливо. І ми через суд доводитимемо хибність такого підходу до розподілу житла. Я категорично проти житла «за рангами»: коли генерал має право на квартиру, а лейтенант – ні. Усі мають бути рівними перед Законом. До речі, після Революції Гідності з командою чесних офіцерів в СБУ я саме так і зробив — незаконно отримані генералами за часів Януковича - Якименка квартири повернув у службу. Це житло потім було розподілено серед учасників бойових дій.