Назад
29 березня, 2024
Просування реформи оборонних закупівель

Підвищення прозорості оборонних закупівель в Україні завжди було одним з головних пріоритетів НАКО. 17 липня 2020 року, завдяки активній участі НАКО та після тривалих дискусій і чисельних правок, Парламент ухвалив Закон про оборонні закупівлі.
Закон покликаний знизити корупційні ризики в оборонному секторі. Він запроваджує відкриті процедури оборонних закупівель, суттєво збільшує прозорість планування закупівель і забезпечує ефективний громадський та демократичний цивільний контроль. Усе це має підвищити ефективність використання коштів, виділених на закупівлю товарів, робіт і послуг оборонного призначення.
НАКО запропонувала вісім ключових рекомендацій до другого читання Закону, чотири з яких було частково враховано. Водночас, кілька питань залишилися поза увагою. Зокрема, одним із найважливіших моментів, на якому ми наголошували, це необхідність розсекретити інформацію про плани, зміст, обсяг і фінансування контрактів за Законом про державне оборонне замовлення, виконання яких вже завершене.
Тим не менш, попри окремі недоліки, це перший в історії українського оборонного сектору закон, розроблений за участі всіх зацікавлених сторін, включаючи громадянське суспільство. НАКО була активно залучена до процесу на усіх стадіях процесу і надавала коментарі до тексту законопроєкту. У законопроєкті також були враховані Рекомендації НАКО зі зниження корупційних ризиків у державній системі оборонних закупівель, наведені у нашому дослідженні «Реформа Державного оборонного замовлення».
Станом на сьогодні Закон про оборонні закупівлі не забезпечив революцію в оборонних закупівлях. Серед причин – опір старої радянської системи і низька ефективність органів виконавчої влади, відповідальних за імплементацію закону.
Закон про оборонні закупівлі мав бути впроваджений до 1 січня 2021 року, але цього не відбулося, оскільки відповідальні міністерства не спромоглися своєчасно ухвалити близько 30 постанов, передбачених Законом. Крім того, станом на осінь 2021 року реєстр державних замовників – важливий елемент нової системи оборонних закупівель – не працював як слід.  
Імплементація цього закону є одним з головних викликів 2021 року не лише для відповідальних міністерств, але й для Парламенту, що зобов'язаний наглядати за цим процесом, а також для громадянського суспільства, яке – ми обіцяємо – буде уважно за цим слідкувати.