Історія

Упродовж 25 років незалежності України сектор безпеки та оборони характеризувався високим рівнем корупції, неадекватним реагування на потреби військ та суспільства, непрозорістю й відсутністю підзвітності та контролю.

В умовах окупації Криму та збройного конфлікту на Сході України, що являє серйозну загрозу з ескалації збройного протистояння між Україною і Російською Федерацією, першочергове завдання Уряду – зміцнити обороноздатність держави. Відсутність підзвітності в оборонному секторі та високий рівень засекречених витрат на оборону є одним із основних ризиків для корупції та національної безпеки.

Виникла необхідність у зовнішньому незалежному органі, який би міг контролювати прогрес в реалізації реформ по боротьбі з корупцією, мати можливість адресувати запити лідерам країни, відповідальним за реформи, і надавати донорам, міжнародним представникам та  громадськості об’єктивної оцінки дій Уряду в питанні боротьби з корупцією в секторі безпеки та оборони

У жовтні 2016 року українські громадські діячі та міжнародні експерти ініціювали створення Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони (НАКО). До комітету увійшли три члени з боку України і три міжнародні експерти.

Цього ж місяця НАКО на зустрічі із Віце-прем’єр-міністром із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванни Климпуш-Цинцадзе домовилися про надання експертних рекомендацій комітету до Річної національної програми співробітництва Україна -НАТО на 2017 рік.

У листопаді 2016 року співголови НАКО Олег Рибачук і Драго Кос зустрілися із заступником міністра оборони з питань європейської інтеграції Ігорем Долговим. Було домовлено розробити Меморандум про співпрацю і підготувати зустріч повного складу комітету із міністром оборони Степаном Полтораком.

Також було досягнуто домовленостей про співпрацю із головою Комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції Єгором Соболєвим.

Наприкінці грудня 2016 року відбулась зустріч повного складу НАКО з міністр оборони України Степан Полторак на зустрічі з членами НАКО. На зустрічі міністр висловив готовність не лише викривати прояви корупції, а й опрацьовувати ефективні механізми для її уникнення в подальшому. Домовились про конкретні кроки та напрями – зниження рівня корупції у сфері житлового та медичного забезпечення війсковослужбовців. Також було домовлено про підписання Меморандуму в березні 2017 року.

Окрім того, у грудні відбулася перша зустріч комітету із Державним концерном «Укроборопром». Було домовлено про початок співпраці в реформуванні та зниженні рівня корупції всередині концерну, а також про допомогу з боку НАКО впровадити принципи корпоративного управління OECD для державних підприємств.

Також НАКО провело низку зустрічей із представниками антикорупційних державних органів: Національного антикорупційного бюро, Спеціальної антикорупційної прокуратури, антикорупційним парламентським комітетом. Досягнуто домовленості про регулярне спілкування з головними антикорупційними органами та оборонним відомствами.

У січні 2017 року НАКО і Transparency International Україна конкретизували напрями співпраці із «Укроборонпромом». Було домовлено про участь комітету у реформуванні концерну в ролі незалежного експерта. Також НАКО з ТІ Україна допомагатимуть у розробці фінального технічного завдання для незалежних консультантів з «Великої четвірки» на послуги з реформування «Укроборонпрому». Також комітет та ТІ Україна візьмуть участь у попередньому відборі пропозицій консультаційних компаній і допоможуть залучити кошти донорів на незалежний аудит Концерну та його подальше реформування. Послуги незалежних аудиторів «Укроборонпром» має закуповувати через систему державних закупівель ProZorro.

29 березня 2017 року  Transparency International Україна підписала з Міністерством оборони України Меморандум про взаєморозуміння та співробітництво. Згідно з ним Міністерство оборони та представництво міжнародної антикорупційної мережі в Україні спільно знижуватимуть корупційні ризики й підвищуватимуть прозорість оборонного сектору. Документом передбачається, що ТІ Україна та ініціатива НАКО будуть надавати експертну допомогу під час розробки та імплементації антикорупційної політики Міноборони та надавати консультаційну допомогу в питаннях запобігання корупції. Зі свого боку Міноборони сприятиме у проведенні досліджень та надаватиме достовірну інформацію експертам НАКО.