Історія


Як почалася історія НАКО

Упродовж 27-ти років незалежності України національний сектор безпеки та оборони вирізнявся високим рівнем корупції, неадекватним реагуванням на потреби військових та суспільства, недостатньою прозорістю, браком підзвітності і контролю.

В умовах окупації Криму та збройного конфлікту на Сході України, які створюють суттєві ризики поглиблення збройного протистояння між Україною і Росією, зміцнення обороноздатності держави – це першочергове завдання уряду. Брак підзвітності в оборонному секторі та висока засекреченість оборонних витрат – одні з головних корупційних ризиків для національної безпеки.

Саме тому виникла необхідність створити незалежний зовнішній орган, що наглядатиме за впровадженням антикорупційних реформ, направлятиме запити посадовцям, відповідальним за цю сферу, і надаватиме донорам та представникам міжнародної спільноти і громадянського суспільства об’єктивну оцінку роботи уряду у сфері боротьби з корупцією в оборонному секторі.


2016

Жовтень

Українські громадські діячі та міжнародні експерти ініціювали створення Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони (НАКО). До Комітету увійшли троє українських і троє міжнародних експертів.

Комітет зустрівся з Віце-прем’єр-міністром із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванною Климпуш-Цинцадзе: домовилися, що НАКО надасть експертні рекомендації до Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО на 2017 рік.

Листопад-грудень

Комітет погодив здійснювати постійну комунікацію з антикорупційними установами та представниками влади у секторі безпеки і оборони. Зокрема, з міністром оборони Степаном Полтораком, заступником міністра оборони з питань європейської інтеграції Ігорем Долговим та головою Комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції Єгором Соболєвим.

Комітет у повному складі зустрівся з Міністром оборони України Степаном Полтораком: домовилися, що НАКО сприятиме антикорупційним реформам у секторі безпеки і оборони. Визначили наступні сфери для співпраці: зниження корупційних ризиків у забезпеченні військовослужбовців житлом та послуги, пов’язані із забезпеченням охорони здоров’я.

Делегація НАКО зустрілася із представниками державного концерну «Укробонропром». Домовилися про початок співробітництва з метою реформувати концерн та знизити рівень корупції, а також допомогти із впровадженням принципів корпоративного управління ОЕСР для державних підприємств.

НАКО провів низку зустрічей із представниками антикорупційних державних органів: Національним антикорупційним бюро, Спеціальною антикорупційною прокуратурою, Комітетом ВРУ з питань запобігання і протидії корупції.


2017

Січень

НАКО і Transparency International Україна визначили напрямки співпраці із «Укроборонпромом». Було домовлено, що Комітет виступатимете у реформуванні концерну як незалежний експерт. Зокрема, братиме участь у попередньому відборі компаній-консультантів та допоможе залучити фінансування для проведення незалежного аудиту концерну та реалізації подальших реформ.

Березень

Transparency International Україна та Міністерство оборони України підписали Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю. Відомство та TI Україна працюватимуть разом над зниженням корупційних ризиків і підвищенням прозорості оборонного сектору. Документ передбачає, що ТІ Україна та НАКО надаватимуть Міноборони експертну допомогу з розробки та впровадження антикорупційної політики та консультуватимуть відомство з питань запобігання корупції. Водночас, Міністерство сприятиме Комітету у проведенні досліджень і надаватиме достовірну інформацію його експертам.

Травень

НАКО опублікував дослідження “Удосконалення системи: як підвищити ефективність допомоги у сфері оборони”. У доповіді висвітлюється той факт, що міжнародна безпекова допомога в Україні не завжди використовується ефективно. Документ закликає до покращення регуллювання та нагляду за безпековою допомогою, а також більшої прозорості у ключових стратегічних планувальних документах, таких як Державне Оборонне Замовлення та оборонний бюджет.

Вересень 

НАКО презентував дослідження про корупційні ризики у системі забезпечення медичного постачання у Міністерстві оборони України. Дослідження проливає світло на низку сумнівних механізмів у системі медичного забезпечення у Міноборони, які можуть призводити до корупційних практик у закупівлях медикаментів та медичної продукції, закупівлі продукції низької якості для передової та військових шпиталів.

Листопад

НАКО презентував дослідження “Перетинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону”. У ньому викривається факт нелегальної торгівлі між територією, яка контролюється урядом України, та окупованими територіями на сході. У дослідженні повідомляють, що така торгівля відбувається за підтримки інституцій сектору безпеки і оборони України.

2018

Травень

Завдяки активному втручанню НАКО, державний оборонний концерн “Укроборонпром” оголосив про міжнародний незалежний аудит та стратегічний аналіз.

Червень

У червні НАКО випустив перший щомісячний Дайджест новин. Відтак, всі наступні новини можна знайти тут.

Підписатися_на_наш дайджест.