Історія

Упродовж 25-ти років незалежності України національний сектор безпеки та оборони вирізнявся високим рівнем корупції, неадекватним реагуванням на потреби військових та суспільства, браком прозорості, підзвітності й контролю.

В умовах окупації Криму та збройного конфлікту на Сході України, які створюють суттєві ризики поглиблення збройного протистояння між Україною і Російською Федерацією, першочерговим завданням уряду є зміцнення обороноздатності держави. Брак підзвітності в оборонному секторі та висока засекреченість оборонних витрат є одними з головних корупційних ризиків для національної безпеки держави.

Саме тому виникла необхідність створити незалежний зовнішній орган, що наглядатиме за впровадженням антикорупційних реформ, направлятиме запити посадовцям, відповідальним за цю сферу, і надаватиме донорам та представникам міжнародної спільноти і громадянського суспільства об’єктивну оцінку роботи уряду у сфері боротьби з корупцією в оборонному секторі.

У жовтні 2016 року українські громадські діячі та міжнародні експерти ініціювали створення Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони (НАКО). До Комітету увійшли три українські й три міжнародні експерти.

Наприкінці жовтня 2016 року на зустрічі НАКО з Віце-прем’єр-міністром із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванною Климпуш-Цинцадзе було домовлено про надання експертних рекомендацій Комітету до Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО на 2017 рік.

У листопаді 2016 року співголови НАКО Олег Рибачук і Драго Кос зустрілися із заступником Міністра оборони з питань європейської інтеграції Ігорем Долговим. Сторони домовилися підготувати Меморандум про співробітництво і провести зустріч повного складу Комітету із Міністром оборони України Степаном Полтораком.

Крім того, НАКО уклав домовленсіть про співробітництво з головою Комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції Єгором Соболєвим.

Наприкінці грудня 2016 року відбулася зустріч повного складу НАКО з Міністром оборони України Степаном Полтораком. Міністр висловив готовність не лише викривати прояви корупції, але й запроваджувати нові ефективні механізми для запобігання її у подальшому. Сторони домовилися, що на першому етапі співробітництва вони працюватимуть над зниженням рівня корупції у сфері житлового та медичного забезпечення військовослужбовців. Також було домовлено про підписання Меморандуму про співробітництво у березні 2017 року.

Окрім того, у грудні 2016 року відбулася перша зустріч Комітету із державним концерном «Укробонропром». Було домовлено про початок співробітництва з метою реформування концерну та зниженні рівня корупції, а також допомогу з боку НАКО у впровадженні принципів корпоративного управління ОЕСР для державних підприємств.

НАКО провів низку зустрічей із представниками антикорупційних державних органів: Національним антикорупційним бюро, Спеціальною антикорупційною прокуратурою, Комітетом ВРУ з питань запобігання і протидії корупції. Досягнуто домовленості про підтримку постійного діалогу з головними антикорупційними та оборонними відомствами країни.

У січні 2017 року НАКО і Transparency International Україна визначили напрямки співпраці із «Укроборонпромом». Було домовлено про участь Комітету у реформуванні концерну в якості незалежного експерта. НАКО і ТІ Україна допомагатимуть у розробці фінального технічного завдання для незалежних консультантів з «Великої четвірки» на послуги з реформування «Укроборонпрому». Крім того, Комітет і ТІ Україна візьмуть участь у попередньому відборі пропозицій консультаційних компаній і допоможуть залучити кошти донорів на незалежний аудит Концерну та його подальше реформування. Послуги незалежних аудиторів «Укроборонпром» має закуповувати через систему державних закупівель ProZorro.

29 березня 2017 року  Transparency International Україна та Міністерство оборони України підписали Меморандум про взаєморозуміння та співробітництво, за яким сторони працюватимуть над зниженням корупційних ризиків і підвищенням прозорості оборонного сектору. Документ передбачає, що ТІ Україна та НАКО надаватимуть Міноборони експертну допомогу з розробки та впровадження антикорупційної політики та консультуватимуть відомство з питань запобігання корупції. Зі свого боку Міністерство сприятиме Комітету у проведенні досліджень і надаватиме достовірну інформацію його експертам.