21 червня 2018

21 червня 2018 року Верховна Рада прийняла Закон про національну безпеку України. За нього проголосували 248 депутатів. Закон передбачає низку структурних змін у сфері безпеки, зокрема, у Службі безпеки України.

«Це позитивний крок, добре, що закон прийняли хоча б зараз, у 2018 році», – сказала Генеральний секретар НАКО Олена Трегуб в інтерв’ю телеканалу «Громадське телебачення». «Якби за нього не проголосували, це був би негативний сценарій для України».

Проте міжнародні партнери України розчаровані ти, що реформа Служби безпеки України відкладається, – повідомила Трегуб. Вона пояснила, що

«реформа СБУ протягом останніх років заблокована. Більше року тому наші міжнародні партнери представили проект ​​реформа, але вона і зараз перебуває в Адміністрації президента і не рухається далі».

Вона також розповіла, що міжнародні партнери стурбовані тим, що західний бізнес не може належним чином розвиватися в Україні. За даними Трегуб,

«партнери України хвилюються через напади Головного управління «К» (прим. Головне управління СБУ по боротьбі з корупцією  та організованою злочинністю). Для них це дуже важливо».

Головне управління “К” – це один з найбільших підрозділів СБУ, репутація у нього – не ідеальна. Протягом багатьох років він опинявся у центрі скандалів через «кришування» різних корупційних схем, особливо на митниці, але не лише. «Кілька тисяч людей працюють в «Головному управлінні «К», але це число дуже приблизне, тому що ця інформація – секретна», – сказала Генеральний секретар НАКО.

Вона пояснила, що під час війни СБУ має займатися контррозвідкою, а також захистом державної таємниці. Трегуб наголосила: «те, що Служба Безпеки займається економічними злочинами, лише відволікає увагу від захисту національної безпеки України, а також зменшує довіру до СБУ».

НАКО разом із громадянським суспільством вимагала внести зміни до законодавства вже зараз – відібрати у Служби безпеки функції розслідування фінансових злочинів, корупції та боротьби з організованими злочинами. Попри це, наразі реформа не відбувається.

У березні 2017 року Президент України Петро Порошенко зробив анонс реформи СБУ відповідно до стандартів НАТО. Втім НАКО спільно з іншими національними та міжнародними експертами вважають, що Закон про національну безпеку України міг би бути набагато прогресивнішим.

 


Source: https://hromadske.ua/posts/mizhnarodni-partnery-ukrainy-rozcharovani-zatiahuvannia-reformuvannia-sbu