Повернутись до новин
3 січня, 2022
70 % оборонних закупівель може бути розсекречено - Олександр Завітневич
У січні цього року Комітет ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки планує фіналізувати законопроєкт, який вносить зміни до Закону України «Про державну таємницю» (робоча назва - законопроєкт про класифіковану інформацію). Наряду з іншими законодавчими змінами це допоможе знизити необгрунтовану засекреченість оборонних закупівель. Про це у інтерв’ю інформагентству “Армія.Інформ” розповів голова комітету Олександр Завітневич.
“Наразі все, що стосується озброєння, — під грифом «таємно». Тому підійдемо до цього з аналізом: розберемося, яке обладнання прирівнюється до озброєння, військової та спеціальної техніки, а яке ні. Чимало речей, які не належать до цієї категорії, у ЗСУ поставлені «на озброєння» і тому належать до категорії «озброєння». Такий підхід зовсім знищує конкуренцію серед постачальників, адже з року в рік працюють за звичкою з одним і тим самим виробником, - зазначив Завітневич. 
“Ми підходимо до європейських стандартів: аби щось засекретити, слід це обґрунтувати. У переважній більшості західних країн тактико-технічні характеристики озброєння та військової техніки засекречені, однак переліки ОВТ та ціни відкриті”, - сказав Завітневич. 
За його прогнозом, можуть розсекретити до 70% оборонних закупівель. Втім потрібен буде час, щоб прийняти чимало підзаконних актів.  
“У цих умовах головне — не призупинити закупівлі чи, що може бути ще гірше, їх не заблокувати. Тому будемо підходити виважено: просуватимемося у напрямку зменшення таємності крок за кроком — задля прозорості та конкуренції і, відповідно. якості продукції для військових формувань”, - пообіцяв голова парламентського комітету.
Нагадуємо, що більшість даних, які зараз засекречуються, не мають відношення до нацбезпеки. Таке порушення балансу секретності і прозорості – одна з ключових причин можливої корупції і зловживань. Коли експерти, медіа, а часто навіть народні депутати не мають доступу до великої частини інформації, тому що у цьому секторі майже все засекречено, тоді немає і можливості перевірити, наскільки певні витрати були виправданими, і чи дійсно була потреба їх засекречувати.
Інтерв’ю - за посиланням.
Фото - з сайту Армія.Інформ