Повернутись до новин
30 грудня, 2022
Аналіз грудневих законодавчих ініціатив в секторі безпеки і оборони

Наприкінці року народні депутати лише двічі збиралася у стінах парламенту задля розгляду законодавчих ініціатив. Низка з них стосувалася сектору безпеки і оборони. Незалежна антикорупційна комісія пропонує короткий огляд грудневих ініціатив, запропонованих і підтриманих Верховною Радою України.

1 грудня народні депутати проголосували за розширення соціального захисту військовослужбовців. Так, військовослужбовці зможуть брати відпустки за сімейними обставинами або з інших поважних причин багаторазово та щоразу не більше 10 днів. Окрім цього, тоді ж за основу ухвалили ініціативу Кабміну по вдосконаленню деяких положень щодо проходження військової служби. 

Втім найбільш обговорюваним законопроєктом в секторі безпеки і оборони цього місяця беззаперечно став скандальний 8271. Він вносить зміни до низки нормативно-правових актів України, що регулюють особливості несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці.

Одразу ж після його прийняття військові, громадянське суспільство й ЗМІ звернулися до президента із закликом накласти на прийнятий закон вето. НАКО також проаналізувала цю законодавчу ініціативу. Наш висновок: в умовах мобілізації до лав ЗСУ сотень тисяч громадян, це може мати значні негативні наслідки для осіб, які не є кадровими військовими, а також нівелювати право на справедливий суд та захист свої прав.  Детальніше ознайомитися з аналізом НАКО можна за цим посиланням.

Неабиякий суспільний резонанс дійшов і до Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного - він виступив на підтримку цього закону. «Я підтримую відповідні зміни до законодавства, ухвалені Верховною Радою України, і прошу Президента підписати закон. Моя думка чітко віддзеркалює позицію командирів угруповань та військових частин, які вимагали системного вирішення цього комплексу питань», – сказав Залужний. Однак станом на кінець грудня, Володимир Зеленський і досі не підписав ухвалений закон. Втім президент так само й не наклав на нього вето. 

Наряду з цим, Верховна Рада внесла зміни до закону про військове капеланство. Ним забезпечується можливість підготовки військових капеланів у військових навчальних закладах.

Наразі в стінах парламенту також знаходиться новий законопроєкт, що пропонує надати Міністерству оборони можливість управління вилученим майном, передусім корпоративними правами, в умовах воєнного стану. Автори законопроєкту пояснюють примусове віджчуження майна необхідністю забезпечити швидку ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації у критичній інфраструктурі. 

Втім, на думку НАКО, ця ініціатива потребує окремого експертного аналізу і обговорення. Передусім з огляду на компетенції Міністерства оборони в сфері управління корпоративними правами, адже це може мати великі корупційні ризики наряду із неспроможністю ефективно керувати відчужене майно до кінця воєнного стану.

Серед інших законодавих ініціатив, що розглядатимуть вже наступного року, - питання звільнення наукових і науково-педагогічних​​ працівників з військової служби. Так, автори законопроєкту пропонують додати наявність наукового звання або вченого ступеня до переліку поважних причин для звільнення з військової служби.

У грудні також зареєстрували законопроєкт, що має на меті вдосконалити засади функціонування добровольчих формувань територіальних громад з метою своєчасного реагування та вжиття необхідних заходів для оборони території та захисту населення на визначеній місцевості. Ним передбачається надання ДФТГ статусу юридичної особи й можливості застосування і зберігання зброї.