13 грудня 2022 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт № 8271. Ним посилюють покарання військовослужбовців в умовах воєнного стану. Наразі закон перебуває на підписі в Президента, а громадськість вже закликає накласти на нього вето.
Команда НАКО проаналізувала цей закон. Ми застерігаємо, що в умовах мобілізації до лав ЗСУ сотень тисяч громадян, це може мати значні негативні наслідки для осіб, які не є кадровими військовими, а також нівелювати право на справедливий суд та захист свої прав.
З детальним аналізом НАКО можна ознайомитися за цим посиланням. А нижче пропонуємо короткий огляд ризиків, які тягне за собою ухвалення цього закону.
По-перше, закон унеможливлює помʼякшення покарання за наступні кримінальні правопорушення:
- Невиконання наказу начальника;
- Погроза або насильство щодо начальника;
- Самовільне залишення військової частини або місця служби;
- Дезертирство;
- Самовільне залишення поля бою або відмова діяти зброєю.
Аналогічну заборону встановили й щодо можливості звільнити військовослужбовця від покарання з випробуванням.
В умовах воєнного стану і, зокрема, бойової обстановки таке посилення відповідальності є надмірним. Адже рівень суспільної небезпеки від вчинення відповідних дій може бути різним, а, відтак, потребуватиме індивідуального підходу суду під час розгляду кожної справи окремо, з урахуванням обставин, які можуть помʼякшити покарання.
По-друге, закон встановлює мінімальний строк покарання за невиконання наказу - 5 років позбавлення волі, переводячи його з категорії «нетяжкого» до «тяжкого» злочину.
Дійсно, подібна зміна потенційно може сприяти збільшенню дисципліни військовослужбовців. Втім це також несе великі ризики порушення прав, адже