Повернутись до новин
30 листопада, 2020
Цивільний нагляд в оборонному секторі обговорили на Міжнародній антикорупційній конференції
Які наслідки корупції в оборонному секторі? Як органи цивільного контролю та нагляду, як парламентського, так і з боку представників громадянського суспільства, можуть і мають бути первинними інструментами для виявлення і мінімізації корупційних ризиків у цьому сеторі?

Це були ключові питання, які обговорювалися під час онлайн-дискусії в рамках Міжнародної антикорупційної конференції, «Цивільний нагляд як інструмент корекції корупції в оборонному секторі: діалог між Великою Британією, Нігерією та Україною». Серед спікерів були: віце-Голова Оборонного Комітету Палати Громад Великої Джон Спеллар, генеральна секретарка НАКО Олена Трегуб, дослідник з Університету Еразмус Роттердам Джон Сандей Оджо. Організатор панелі – Трансперенсі Інтернешнл Оборона та Безпека (TIDS), модерували дискусія Директорка TIDS Нетелі Хог та Салудін Хашім з нігеріського центру CISLAC. Говорячи про владу у різних країнах, Спеллар зазначив: для тих, хто знаходиться всередині системи і концентруються саме на обороні і безпеці, система корупції працює проти них, якщо вони не приділяють достатньої уваги нагляду. Він підкреслив, що надзвичайно важливо для Парламенту бути залученим до процесу нагляду над безпекою і обороною, з огляду на те, що Парламент – це первинне джерела влади і зокрема, орган, відповідальний за бюджет.

Трегуб поділилася досвідом НАКО з просування прозорості та підзвітності в оборонному секторі України. Вона розповіла, що стратегія НАКО полягає в адвокації, що базується на грунтовних дослідженнях. Це означає, що організація спершу робить дослідження, а потім пропонує конкретні політики і стратегії. Вона навела приклад діяльності НАКО, спрямованої на підвищення прозорості в оборонних закупівлях, від публікації звітів про відкриті та закриті закупівлі до надання технічної допомоги при написанні закону про оборонні закупівлі, який проголосували влітку 2020.

Хоча наразі імплементація цього закону опинилася на паузі, НАКО продовжує адвокувати за повний вступ закону у силу. Всі учасники погодилися, що всім країнам потрібно намагатися досягти максимального балансу секретності, з одного боку, і прозорості і підзвітності, з іншого.

Переглянути відеозапис дискусії можна на офіційній сторінці Міжнародної антикорупційної конференції. Більше прочитати можна тут.