Повернутись до новин
12 грудня, 2022
Чого найбільше бракує жінкам у війську?

Як для чоловіків, так і для жінок в армії питання повноцінного, вчасного і ефективного забезпечення всім необхідним й надалі залишається актуальним. Втім якщо до потреб чоловіків українська армія пристосована, то жінки й надалі стикаються з проблемами.

Команда НАКО активно слідкувала за станом забезпеченням військовослужбовиць найнеобхіднішим протягом останніх місяців. З якими проблемами стикаються жінки у війську? Та чи вдалося Україні вирішити бодай одну з них?

У що вдягнені наші захисниці?

З дня повномасштабного вторгнення минуло вже 9 місяців. За цей час кількість жінок в армії істотно зросла: понад 38 тисяч жінок проходять військову службу, з яких 5 тисяч - на передовій. Однак разом із цим зросла й кількість проблем. Однією з найголовніших стала форма.

Великі розміри штанів і кітелів, чоловіча білизна та постійна потреба “підганяти” одяг під себе. Анонімно військовослужбовиці розповідають: “Є дівчата, яким доводиться ушивати і підрублювати штани, бо вони їм заширокі і задовгі. Я особисто ушивала кітель. Більшості дівчат доводиться це робити”.

До початку повномасштабної війни Міноборони передбачали лише парадний варіант форми для жінок. Туди входили: кітель, спідниця і черевики на підборах. Польова форма, хоч і була універсальною, втім все одно шилася за чоловічими мірками.
 

         Фото одного з прототипів, що відшивається, з особистої сторінки Iryna Nykorak

Вже в липні 2022 року депутатка Київради і засновниця волонтерської організації "Arm Women Now" Ірина Никорак повідомила, що їхня організація розробила лекала жіночої уніформи і працює над тим, щоб саме нею забезпечували військовослужбовиць. Цю уніформу розробляли на основі зразків армій інших країн.

Нині два прототипи жіночої форми вже проходять випробування в польових умовах.

Окрім того, депутатка повідомила, що Arm Women Now планує розпочати пошив тактичних сорочок маленьких розмірів - "убоксів". У майбутньому шитимуть також і термобілизну. Питання зі створенням спідньої білизни для жінок в ЗСУ також на етапі опрацювання, адже існує два варіанти вирішення проблеми: запровадити стандартну або виплачувати грошову компенсацію, щоб жінки могли підбирати її самостійно. 

У 2017 Міноборони вже презентувало спіднє для військовослужбовиць, але зазнало нищівної критики від жінок через незручний крій і шви, розташовані на найбільш чутливих місцях.

А вже у грудні 2022 Жіночий Ветеранський Рух  об’єднались разом із представниками fashion-індустрії та відкрили цех з пошиття жіночої форми.

Перша партія із 50 форми комплектів, вже поїхала до захисниць. А щоб надалі допомагати – звернулись в Український ветеранський фонд.

На кошти від УВФ планують придбати нові швейні машинки. Співзасновниці хочуть налагодити власне повноцінне виробництво. Також їхня ціль надавати робочі місця жінкам-ветеранкам, щоб ті після перемоги України могли здобути нову професію.

Під ТМ «Veteranka» планують відшивати дві лінійки одягу: мілітарі й дизайнерський. Наразі продовжують шити необхідне – форму, футболки, спідню білизну.

Жіноча гігієна в армії

Ще одна проблема з якою довелося стикнутися нашим захисницям - це відсутність засобів особистої гігієни. Жінки просять про елементарне: прокладки, ​​шампуні, фени, антиперспіранти, гелі та мило.

Втім тут їх думки розділилися. Одні вважають, що можуть самостійно підібрати те, що їм підходить. Інші ж змушені просити волонтерів, бо можливості придбати за власний кошт не мають. 

Вирішенням цієї проблеми займається, зокрема, фонд Олександра Ставніцера, вони збирають пакунки жіночої гуманітарки, які складаються з 30-ти засобів гігієни, серед яких і є речі так необхідні захисницям.

“Тепер ми можемо забезпечити жінок на фронті не лише легкими плитами, а ще й: легкими касками, зручним взуттям та формою відповідних розмірів, панамами та рукавицями, специфічними медичними препаратами, рюкзаками, аптечками, білизною та, обов’язково, пакунком «жіночої гуманітарки», що складається з 30 засобів гігієни”, - про таке повідомили на сайті фонду.

Також, цим питанням займаються ГО “Землячки” Волонтерки мають готовий список, необхідних речей, які вони кладуть в бокси для військовослужбовиць. Це білизна, ліки, антисептики, прокладки, тампони та засоби для душу. Обов’язковим додатком є приємна дрібничка - дитячий малюнок чи солодощі.

А військовослужбовиця Леся Ганжа розповідає, що просить прокладки у колег-чоловіків, адже вони використовують їх як устілки для взуття, бо ті добре вбирають вологу.

“Якщо добре понишпорити в їхніх аптечках, то можна ще і тампони знайти, бо хлопці раніше думали, що ними можна робити тампонаду. Насправді ні, не можна”

Чого жінкам бракує найбільше?

Проте потрібні не лише засоби гігієни чи одяг. Головне про що просять жінки - це зброя. Не лише амуніція - бронежилети, плитоноски, шоломи, а й справжнє, важке озброєння, щоб протистояти ворогу. І якщо щодо інших проблем думки жінок можуть різнитися, у питаннях озброєння вони одностайні.

 

                                                             Євгенія Закревська, адвокатка, захисниця родин Небесної сотні, старший солдат

На цьому також наголошували молодша сержантка Андріана Арехта та бойовий медик Ярина Чорногуз в ефірі американського телеканалу MSNBC.

“Ми боремось заради наших сімей та дітей, і ця боротьба не легка, тому нам потрібне озброєння, важка бронетехніка, різні транспортні засоби та добре оснащені солдати. Нам потрібні танки та винищувачі, в нас немає шансу здатися і ця зброя - це і є наш шанс на перемогу.”

За місяці повномасштабного вторгнення Україна активно намагається охопити якомога більше потреб військовослужбовців і військовослужбовиць. На допомогу державі приходять волонтери та іноземні партнери. Втім нова форма, взуття, засоби гігієни та інші речі, необхідні жінкам в армії, не витримують конкуренції із в рази нагальнішою потребою - зброєю. Адже якби не вона, то на девʼятому місяці війни Україна б не мала самої змоги опікуватися забезпеченням власних солдат - як чоловіків, так і жінок.