Повернутись до новин
8 травня, 2023
Гальмування реформування Укроборонпрому руйнує його інфраструктуру, знецінює майно та перешкоджає притоку інвестицій

Чиновники не мають права вмикати "ручник" в реформуванні ДК “Укроборонпром”, адже це тягне за собою руйнацію інфраструктури, знецінення майна, закриває можливості залучати інвестиції та виготувати в достатній кількості сучасне озброєння та військову техніку.
 

Про це у матеріалі “Спалити Кремль. Коли і як Україна почне робити зброю перемоги” пише LIGA.net. Журналісти поспілкувалися з чиновниками та експертами щоб з’ясувати, як саме йде процес реформи  УОП та які подальші перспективи.
 

З’ясувалося, що посадовці гальмують реформу “Укроборонпром”, який має перетворитись на акціонерне товариство та відкрити можливість залучати прямі інвестиції у новостворені компанії концерну. Високу значимість мають, зокрема, іноземні інвестиції, адже від них напряму залежить виготовлення в необхідних обсягах сучасних зразків озброєння та військової техніки.
 

Від прийняття самого закону про реформу до урядової постанови трансформацію УОП минуло майже два роки. Але й тут не обійшлося без затримок: новопризначений міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін “трошки призупинив постанову, щоб розібратись”, бо має своє бачення майбутнього концерну. Днями постанова таки була опублікована. 
 

Отож, з одного боку УОП переобтяжений неефективними підприємствами та зайвим майном, з іншого — бракує коштів для нарощування виробництва того, що зараз необхідне ЗСУ, а Міноборони під час війни легше купити імпортне, ніж вкласти гроші в розвиток українського виробництва. Що несе свої ризики - ми залежатимемо від політичної волі закордонних партнерів.
 

Для оборонних компаній світу надважливо бути присутнім в озброєнні, яке зараз використовується на фронті. Але наразі підприємства УОП залучені лише до ремонту західної техніки, але не мають спільного виробництва, західних інвестицій.
 

Але перейти до кроків два та три без реформи — неможливо, переконана Олена Трегуб, виконавча директорка Незалежної антикорупційної комісії з питань оборони. "Укроборонпром повинен швидко запустити трансформацію, щоб стати західною зрозумілою структурою і намагатися залучити західні інвестиційні кошти та, можливо, кошти допомоги від країн НАТО", – прокоментувала вона LIGA.net.
 

За її словами, юридичної форми "державний концерн", такого собі гібриду між міністерством і компанією, не існує в країнах, готових інвестувати в наш ОПК. Цей формат для них незрозумілий, тому й потрібно УОП акціонувати.
 

Олена Трегуб зазначила, що кардинально розвернути реформу Укроборонпрому в інший бік новий міністр не зможе — для цього потрібно вносити правки до закону через Раду. Хіба що якось "творчо переосмислити". І це теоретично можливо, “включивши українське ноу-хау під назвою "ручник", вважає вона. Тобто передавши ключові виробництва техніки та боєприпасів підприємства до ручного управління.


Та поки влада шукає альтернативні сценарії, грошей в УОП стає все менше, і Україна опускається в рейтингу виробників зброї та по суті опинилася у глухому куті, пояснила Трегуб. Без реформування інфраструктура ОПК руйнується, майно знецінюється.
 

"Ми можемо дійти до варіанту, коли майже нічого не залишиться. Що довше триватиме це падіння, то важче нам буде залучити інвесторів і створювати спільні підприємства з країнами НАТО", резюмувала вона.
 

Повний текст публікації - за посиланням.