Повернутись до новин
11 березня, 2021
Годжес: візити парламентарів "на передову" - ключовий елемент парламентського нагляду
11 березня 2021 року відбувся третій день Тижня парламентського нагляду за сектором безпеки і оборони, який був ініційований Комітетом Верховної Ради України з нацбезпеки, оборони та розвідки та організований НАКО. Цей день був присвячений тематиці взаємної відповідальності між політиками і військовими.

З вітальним словом виступила Кейт Девенпорт, політична радниця, Посольство Великої Британії в Україні. «Ми дуже раді, що НАКО організовує такі важливі заходи з парламентського контролю за сектором безпеки і оборони і просуває прозорість», - сказала Девенпорт. Вона додала, що парламентський нагляд – це важливий компонент будь-якої демократичної країни, і що парламент відіграє вагому роль в забезпеченні підзвітності державних органів.

Голова Комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе зазначила, що цивільний нагляд і контроль над сектором безпеки і оборони є визначальними для реформи сектору безпеки в Україні. Це необхідно для того, щоб  мати  ефективну діяльність збройних сил та правоохоронних органів. На її думку, головна проблема полягає у тому, що досі не вдалося перейти від ухвалення законів і документів щодо нагляду до дієвого використання парламентського контролю. Секретар Комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Володимир Кабаченко вважає, що найдієвіший механізм у цьому випадку – це публічна діяльність самих парламентарів та громадянського суспільства. Він підняв питання щодо заблокованої імплементації Закону «Про оборонні закупівлі». Кабаченко сказав, що цей закон, розроблений і прийнятий парламентом, не виконується в повному обсязі, тому що його ключові положення змінюються іншими нормативно-правовими актами, які розробили органи виконавчої влади. Тому він наголосив на тому, що потрібно застосовувати парламентський контроль для того, щоб переконатися, що ці правові акти дійсно виконують положення закону. Зокрема, Кабаченко запропонував Комітетам Верховної Ради з питань антикорупційної політики, нацбезпеки, економічної політики і євроінтеграції скликати спільне слухання і запросити до звітування представників виконавчої влади, відповідальних за імплементацію цього закону.

Бен Годжес,  керівник програми Першинга зі стратегічних досліджень Центру дослідження європейської політики і командувач сухопутних сил ЗС США в Європі (2011-2017) говорив про те, що для парламентарів важливо ефективно взаємодіяти із представниками оборонних відомств, відвідувати передову та безпосередньо спілкуватися із військовими. «Коли члени Конгресу приїжджали до нас в Ірак чи Афганістан і бачили на свої очі ситуацію, це була для нас нагода сказати, що ми робимо, і отримати підтримку бюджету. Такі відносини сприяють вибудовуванню довіри і є запорукою ефективної взаємодії усіх сторін», - сказав Годжес.

Оксана Сироїд, екс-заступниця голови ВРУ і професорка Київської школи економіки поділилася власним досвідом парламентського нагляду за сектором безпеки і оборони. «У 2015-му році після відвідування передової я склала спеціальний звіт за результатами цих візитів. Моя головна мета була не в тому, щоб знецінити українське військо, а радше спільно знайти рішення, як можна подолати ті прогалини, що ми побачили у підрозділах Збройних сил Україні. Після того нам стало набагато легше спілкуватися з Генштабом та Міністерством оборони, мати спільні навчання, розмови, обговорення законопроєктів», - розповіла Сироїд. Вона також додала, що на сьогодні народні депутати України не можуть ефективно виконувати функцію парламентського контролю, оскільки органи виконавчої влади ухиляються від своєї відповідальності.

«Парламентський контроль не можна заслужити, не можна записати в Конституції чи окремому законі. Парламентський контроль треба вибороти, а найперше – за сектором безпеки та оборони». У відповідь на запитання від експертів та громадськості про культуру «приховування та замовчування» правди щодо реального стану справ у ЗСУ, Оксана Сироїд відповіла, що така «культура» формувалася десятиліттями, а її справжнє усвідомлення розпочалося лише з 2014 року. Для того, щоб шлях змін продовжився, українській громадськості, зокрема, і народним депутатам, потрібно навчитися співпроживати біль та потреби українських військових.

В межах цього проєкту НАКО підготував серію відео, присвячених актуальним викликам парламентського нагляду і сектору безпеки і оборони. Під час вебінару 11 березня ми представили сюжет, присвячений проблемі оборонних закупівель та важливості нагляду за цим процесом з боку парламенту.

Ознайомитися з записом трансляції заходу можна за цим посиланням.

Тиждень парламентського нагляду за сектором безпеки і оборони пройшов в рамках проєкту з посилення спроможностей комітетів ВРУ та за фінансової підтримки Посольства Великобританії в Україні. Організаційну підтримку надали Посольство Литви в Українi, Міжнародний республіканський інститут (IRI), Парламент Норвегії та Міністерство оборони Норвегії (який представлений в Україні Центром з питань доброчесності в оборонному секторі).