Повернутись до новин
19 червня, 2019
Громадянське суспільство закликає владу реформувати Державне оборонне замовлення
Прес-реліз 19 червня 2019-го в УКМЦ у м. Київ Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони спільно з іншими учасниками громадянського суспільства представив Декларацію, у якій підписанти закликали органи державної влади невідкладно і ефективно реформувати ДОЗ і задекларували намір всебічно сприяти впровадженню реформи. Внаслідок такої реформи ДОЗ має стати більш прозорим та підзвітним.  

НАКО передав Декларацію особисто Секретарю Ради Нацбезпеки України Олександру Данилюку. Документ вже підписали 9 представників експертного середовища, і він залишається відкритим до підписання.  

Наразі в Україні Державне оборонне замовлення (ДОЗ) приблизно на 95 відсотків закрите. Відповідно, громадський нагляд за механізмом планування та проведення закупівель для забезпечення потреб національної безпеки і оборони практично неможливий. Водночас, демократичні принципи, закріплені у Законі «Про національну безпеку України» передбачають, що цей механізм має бути максимально прозорим та підзвітним. З огляду на це, представники громадянського суспільства підписалися під Декларацією, у якій декларують намір всебічно сприяти впровадженню наступних кроків:
 1. Підвищенню рівня прозорості державного оборонного замовлення,
 2. Впровадженню ринкових підходів до формування ціни на військові товари, роботи і послуги, що застосовуватиметься під час здійснення таємних конкурентних процедур,
 3. Запровадженню рівного доступу виробників військових товарів, робіт і послуг до виконання ДОЗу.
Декларація була передана представниками НАКО Секретарю РНБО Олександру Данилюку. Після цього Член НАКО Олег Рибачук повідомив, що «пріоритетом для нового секретаря РНБО є саме процес збільшення прозорості і мінімізації корупційних ризиків у державному оборонному замовленні». Генеральний секретар Олена Трегуб додала, що вона сподівається, «що це останній рік, коли ми продовжуємо говорити про необхідність розсекречування ДОЗу, що в 2020-му році ми про цей аспект вже говорити не будемо. В демократичних країнах, в країнах НАТО це цілком нормально, що громадяни наполягають на тому, щоб знати, на що витрачаються їх податки, а не вдовольнятися тим, що їм пояснюють, що все повинно бути секретно, оскільки ми воюємо з Росією».  

Підписантами Декларації стали (зазначено в алфавітному порядку за прізвищем):
 • Валентин Бадрак, директор Центру досліджень армії, конверсії та озброєння,
 • Морґан Вільямс, Президент Американсько-Української Ділової Ради (USUBC),
 • Гліб Канєвський, Голова експертної організації State Watch,
 • Євген Крупа, Голова Правління Асоціації «Українська оборонна і безпекова промисловість»,Олександр Поліщук, експерт з питань оборонного будівництва та безпеки Фонду «Майдан закордонних справ»,
 • Євген Рокитський, керівник ГС «Дніпровський космічний кластер»,
 • Михайло Самусь, заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та озброєння,
 • Руслан Ткачук, АрміяInfo,
 • Олена Трегуб, Генеральний секретар Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони,
 • Олександр Ясинський, Генеральний директор ГС «Ліга оборонних підприємств».
Громадські організації, експерти та виробники озброєння, які бажають стати підписантом Декларації, можуть повідомити про це, сконтактувавши із комунікаційним менеджером НАКО Емілією Дєнєжною за телефоном +097 431 66 33 чи імейлом edieniezhna@gmail.com. Проект Декларації громадянського суспільства на підтримку реформи ДОЗ реалізовується за підтримки Департаменту з міжнародного розвитку Великої Британії (DFID) та Міжнародного фонду «Відродження».