Повернутись до новин
24 листопада, 2022
Іранські безпілотники, які застосовують в Україні, побудовані із західними комплектуючими: звіт
Більшість деталей, знайдених у збитих в Україні іранських безпілотниках, виробляють США, Європа та інші західні союзники. Це засвідчив звіт української розвідки, що розкриває межі експортного контролю Ірану.

Три чверті комплектуючих іранських безпілотників, закуплених Росією для війни в Україні, виготовлені в США. В одному випадку розслідувачі досліджували іранський дрон Mohajer-6, який був збитий українськими Збройними Силами. Телескопічна інфрачервона лінза високої роздільної здатності, яка використовується в Mohajer-6 для спостереження та цілевказівки, виглядає ідентичною моделі ізраїльської фірми Ophir Optronics Solutions Ltd.

Про це пише сайт trtworld.com, посилаючись на публікацію в американському журналі The New York Street Journal. Журналісти видання ознайомилися зі звітом Незалежної антикорупційної комісії  НАКО.

Іранські безпілотники з'явилися на полі бою в Європі, незважаючи на те, що США запровадили штрафні санкції проти економіки Ірану та встановили контроль над експортом комерційних частин, які можуть використовуватися у виробництві систем озброєння. Тегеран визнав, що продавав Москві безпілотники-камікадзе, але заперечує, що робив це з початку війни в Україні в лютому. І Іран, і Росія заперечують використання безпілотників Shahed-136 в Україні.

Значну частину технологій, знайдених у збитих в Україні безпілотниках, можна легко придбати в Інтернеті та відправити до Ірану через країни-посередники, що ускладнює їх перехоплення. Експерти зі зброї розповіли WSJ, що Іран зміг провести реверсивне проектування та витягти частини зі збитих і захоплених безпілотників із таких країн, як США та Ізраїль.

Безпілотники іранського виробництва, які використовуються російськими військами, включають Shahed-136, Shahed-129, Shahed-191 і Qods Mohajer-6. За останні тижні іранські безпілотники росія застосовувала для ударів по критичній енергетичній інфраструктурі України.

У жовтні WSJ процитував звіт, в якому задокументовано, як Іран міг постачати безпілотники своїм союзникам-хуситам у Ємені та уникати санкцій, використовуючи комерційні компанії для придбання запчастин. Вашингтон також звинуватив Тегеран у закупівлі деталей для своєї програми безпілотників із Пекіна.

Щоб допомогти Україні протистояти вибухонебезпечним безпілотникам, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг оголосив минулого місяця, що військовий альянс відправить до Києва «сотні» засобів перешкод сигналу.