18 лютого 2020

В суботу, 15 лютого, міністр оборони України Андрій Загороднюк взяв участь у панельній дискусії на Мюнхенській конференції з безпеки (МКБ) 2020, «Розбудова більш ефективної національної оборони та безпеки: шляхи до реформування».

Міністр сказав, що сьогодні прозорість і підзвітність в секторі безпеки і оборони – серед ключових глобальних викликів, і наголосив, що усі процеси і практики у секторі оборони та безпеки мають базуватися на чітких та прозорих процедурах. Він також зфокусував свою промову на ризиках корупції в оборонному секторі. «Корупція у секторі безпеки і оборони – це неналежне використання ресурсів і постачання поганого обладнання та військової техніки, а найгірше те, що корупція ставить під загрозу життя військових», сказав Загороднюк.

Відповідаючи на питання про ключові успіхи, які реалізувало Міністерство на шляху до доброчесного врядування, Загороднюк дав вичерпну відповідь про кроки з реформування у п’яти ключових сферах оборонного сектору країни: земля, пальне, конкуренція, майно та закупівлі. Він відзначив, що діючий уряд перебуває при владі недовго, і попри чималий прогрес, реформа – це великий виклик, а результати повільні. У багатьох сферах знадобляться роки, що продемонструвати сталий результат реформ. Що стосується ключових успіхів, то міністр особливо пишається прогресом, якого вдалося досягти у закупівлях, передусім, йдеться про закупівлі у єдиного постачальника.

Також міністр відзначив важливу роль, яку громадянське  суспільство відіграє у процесі реформ, зокрема, згадав внесок Трансперенсі Інтернешнл Оборона та безпека і НАКО. Загороднюк проінформував, що міністерство оборони наразі залучено до процесу оцінки України в рамках Індексу доброчесності в оборонному врядуванні (GDI). GDI – це індекс, який оцінює якість контролю інституцій над управлінням корупційними ризиками у секторі безпеки і оборони.

Панель була організована Transparency International, щоб підняти на рівень широкого обговорення різні підходи до боротьби з корупцією та ефективні інструменти, які можуть використовувати реформатори. На панелі також висвітлювався досвід та перспективи ключових осіб, які відіграють лідируючу роль у подоланні корупції в Україні та Афганістані. Учасниками дискусії були Андрій Загороднюк, міністр оборони України, Посол Гамдулла Могіб, радник з нацбезпеки з Афганістану, Джон Сопко, спеціальний генеральний інспектор з питань реконструкції Афганістану, Стів Френсіс, Директор Трансперенсі Інтернешнл Оборона та Безпека (TI-DS) та Пітер Конзе з Трансперенсі Інтернешнл Німеччина. Модератором панелі була Калей Гіерд з TI-DS.