Повернутись до новин
4 квітня, 2018
Наглядова рада не може керувати «Укроборонпромом» без доступу до усіх його документів
Щоб побороти корупцію в «Укроборонпромі», слід вибудувати адекватні механізми корпоративного управління підприємством. Найперше – створити справді незалежну та дієздатну наглядову раду та надати їй доступ до усіх документів концерну. Таку думку в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK висловив аналітик Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони Transparency International Україна Тарас Ємчура.

Корупція в українському оборонному секторі – єдине, що може завадити власному виробництву зброї та її надходження сюди як допомоги від інших держав. Тому цю проблему потрібно вирішувати системно, адже методи, які б‘ють точково, є неефективними. «Немає сенсу боротись із наслідками корупції, не подолавши її рішенням. Та у цьому процесі ми перебуваємо вже дуже довго. Протягом останнього року намагаємось налагодити співпрацю із «Укроборонпромом», щоб змінити підходи до управління концерном», – розповів Ємчура. Мовляв, викорінити корупцію із підприємства можна лише за умови, якщо там будуть «адекватні механізми» корпоративного управління.

«Адже зараз маємо успадковану застарілу модель – гібрид радянської системи та тієї, яка була вибудувана ще за часів Януковича. Однак, існують стандарти корпоративного управління підприємствами, затверджені організацією економічного співробітництва та розвитку. Там чітко описано, як відповідально уряд повинен ставитись до управління державною власністю», – зазначив експерт. Тож він підкреслив: першим кроком до впровадження таких стандартів має бути створення незалежної наглядової ради. «На жаль, протягом останніх кількох років на «Укроборонпромі» вона була недієздатною. Там не було кворуму, що й давало можливість генеральному директорові підприємства ухвалювати одноосібні рішення. Та зараз уже відновили її роботу, тож ми вітаємо цей крок», – наголосив Ємчура.

«Наглядова рада – це очі та руки уряду України як власника активів. Тому там не має бути жодних обмежень у доступі до інформації», – переконаний аналітик. Окрім того, експерт зауважив: дуже погано, що законодавством не закріплено вимог та умов відбору членів наглядової ради. «Зараз, згідно закону України, туди входить п‘ять членів. Трьох із них призначає Президент, інших – Кабінет міністрів. Це не є передумовами незалежності, адже на них впливає політична кон’юнктура», – вважає Ємчура. Він нагадав: приблизно через рік спливає термін каденції попередніх членів наглядової ради. Тому й слід наперед продумати процедуру призначення нових. «Не треба вигадувати велосипед. Такі правила та критерії уже працюють на інших великих державних підприємствах, які пройшли процес корпоратизації – «Укрпошті» чи «Нафтогазі», – наголосив Тарас Ємчура.

Джерело: http://bit.ly/2GjRSZ