Повернутись до новин
24 грудня, 2021
НАКО: “Укроборонпром” - у тренді світової тенденції прозорості держпідприємств
Нещодавній звіт Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) свідчить про те, що дедалі більше державних підприємств у світі стають публічними і прозорими. У цьому тренді здійснює свою трансформацію і державний концерн «Укроборонпром», який протягом останніх років продемонстрував істотні зрушення на шляху до прозорості. Про це розповіла виконавча директорка НАКО Олена Трегуб під час експертного обговорення “Як відбуватиметься реформа Укроборонпрому у 2022 році?”, організованому ГО StateWatch та Інститутом Горшеніна. Захід відбувся 23 грудня 2021 року.
Зокрема, у концерні запровадили систему комплаєнсу, перейшли на прозорі закупівлі та вперше видали річний звіт за підсумками діяльності. Завдяки цьому Укроборонпрому вдалося покращити свої результати в Індексі прозорості оборонних компаній DCI: за п’ять років оцінка концерну змінилася з 0 до 28 балів, - нагадала Трегуб.

Наступний логічний крок для досягнення більшої прозорості і підзвітності концерну - це якісна імплементація Закону 1630-IX про реформу підприємств оборонно-промислового комплексу України. Цей документ передбачає, що державні підприємства будуть перетворені в сучасні компанії з корпоративною моделлю управління та у відповідності до найкращих міжнародних практик.
В рамках цієї реформи вже зараз працює ліквідаційна комісія, - повідомив генеральний директор оборонного концерну Юрій Гусєв. Наразі відбувається перетворення на акціонерне товариство самого “Укроборонпрому”, а також перетворення на акціонерні товариства й товариства з обмеженою відповідальністю підприємств-членів. Третім етапом буде створення галузевих науково-виробничих об'єднань.

“Сьогодні у стадії перетворення знаходиться 63 підприємства зі складу “Укроборонпрому”. І ми маємо вже перше зареєстроване товариство, створене у рамках цієї трансформації. А по 34 підприємствам ми робимо глибокий аналіз щодо їхньої ролі і важливості для оборонного комплексу”, - повідомив Гусєв.
“Робота над законом тривала більше року - і зараз маємо результат: дуже чітка, вивірена, методологічно і законодавчо прописана процедура цієї реформи”, - наголосив Голова Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки Олександр Завітневич.  При цьому додав, що реформування має відбуватися в рамках максимальної прозорості, щоб уникнути можливих ризиків, зокрема, під час передачі активів у процесі трансформації підприємств.
“Основний ризик — передача майна. Але ми розуміли: якщо підемо стандартним шляхом, то втратимо багато часу”, - сказав Завітневич. 

Голова експертної організації StateWatch Гліб Канєвський зазначив, що сьогодні “Укроборонпром” демонструє відкритість: зокрема, оприлюднює інформацію щодо закупівель, управління майном, кадрових призначень тощо. І висловив сподівання, що так буде й надалі.

Серед ймовірних ризиків у процесі реформи він назвав недостатню прозорість деяких процесів, зокрема, приватизацію підприємств, які раніше належали держконцерну. “Вже оприлюднили перелік галузевих структур та компаній, які будуть входити до холдингів. Тепер потрібен перелік підприємств, які будуть зливатися, перелік підприємств, які перейдуть до інших органів влади, будуть приватизовані. Концерн має пояснити, які заводи мусили перейти на цивільну продукцію і мають бути перепідпорядковані”,  - сказав Канєвський.Олена Трегуб також підкреслила, що у процесі реформування “Укроборонпрому” дуже важливо передбачити чіткі та прозорі правила призначення наглядових рад керуючої компанії й товариств, які будуть входити до галузевих холдингів. “Дуже важливо, щоб людей відбирали за критеріями професійності, а не за принципом політичності. До кандидатів мають бути чіткі вимоги. Щоб суспільство могло отримати відповідь, чому саме ця людина опинилася у наглядовій раді? Ми маємо розуміти, вирішенню яких питань ця людина сприятиме”, - сказала вона.
Також важливо залучати громадськість до процесу відбору наглядової ради, за прикладом того, як відбувалася підготовка до трансформації, - вважає Трегуб.  Саме таким шляхом йде зараз більшість країн світу — до членів наглядових рад ставлять професійні вимоги, а не призначають за політичним принципом, сказала Трегуб, посилаючись на цьогорічний звіт ОЕСР. Трегуб також закликала забезпечити максимальну прозорість майбутніх акціонерних товариств. “Необхідно оприлюднювати декларації керівників, їхні біографії, рівень винагороди тощо. На сайті Укроборонпрому і підприємств за останні роки з’явилося багато відкритої інформації, але багато що ще треба розкривати”, - додала вона.

Крім того, “Укроборонпром” має створити та затвердити статут акціонерного товариства, кодекс етики, систему комплаєнсу та ризик-менеджмент тощо. З точки зору фінансової прозорості, до новостворених підприємств концерну Трегуб пропонує застосовувати трирівневе звітування, яке вважається найкращим міжнародним стандартом: внутрішній, державний і незалежний аудит.
Наразі НАКО консультує “Укроборонпром” щодо написання Статуту, який загалом відповідає стандартам ОЕСР.
Нагадаємо, в рамках запланованої реформи Укроборонпрому корпоратизація та формування галузевих об’єднань мають завершитись у квітні 2022 року, а у червні-липні 2022 року відбуватимуться операції з майном підприємств.
Трансляція заходу - за посиланням.