Повернутись до новин
26 грудня, 2017
НАКО припиняє співпрацю з ДК «Укроборонпром», посилаючись на відсутність зрушень у рефомуванні
Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО) оголосив про розірвання партнерства з ДК «Укороборонпром», оскільки Уряд та Адміністрація Президента не спромоглися створити незалежну Наглядову Раду Концерну. Комітет планував сприяти реформуванню Концерну шляхом надання стратегічного консультування Уряду та Адміністрації Президента щодо кроків, необхідних для створення незалежної та ефективної Наглядової ради ДК «Укроборонпром». НАКО надав свої рекомендації заступнику голови Адміністрації Президента Валерію Кондратюку, який пообіцяв сприяти їхньому впровадженню. Олег Рибачук, співголова НАКО, заявив:
«Ми сподівалися, що зможемо посприяти зниженню високих корупційних ризиків, які існують в Укроборонпромі на сьогоднішній день, і забезпечити створення незалежної та ефективної Наглядової ради, аби компанія могла робити те, що зобов’язана робити: забезпечувати армію необхідним обладнанням і розумно витрачати кошти платників податків. На жаль, ми не бачимо справжньої політичної волі з боку Адміністрації Президента».
На запрошення Укроборонпрому НАКО проводив моніторинг закупівлі консалтингових послуг з метою підтримки впровадження управлінської реформи Концерну. НАКО дійшов висновку, що за відсутності незалежної Наглядової ради закупівлі консультаційних послуг суперечать вимогам українського законодавства (а саме, Cтатті 6 Закону України «Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі», відповідно до якої затвердження стратегії розвитку, аудит і реорганізація концерну є виключною компетенцією Наглядової ради). Що найважливіше, дана закупівля не матиме реальної змоги забезпечити суттєві зміни. Принципи корпоративного управління державними підприємствами ОЕСР уособлюють провідну міжнародну практику управління підприємствами, що перебувають у державній власності. Згідно з цими принципами, держава відповідає за впровадження належним чином структурованої, заснованої на заслугах і прозорої процедури номінування членів наглядових рад державних підприємств. Такі ради зобов’язані здійснювати стратегічне керівництво і моніторинг управлінських процесів, і саме вони відповідають за доброчесність і якість роботи компанії.
«Беручи до уваги звинувачення, що лунають навколо зв’язків вищого політичного керівництва держави з Укроборонпромом, запровадження по-справжньому незалежної Наглядової ради є життєво необхідним», – заявив Драго Кос, співголова НАКО. – Під час війни найбільший державний оборонний Концерн повинен задовольняти потреби армії <а не політичних лідерів>. Єдиний спосіб це забезпечити – це створити незалежну Наглядову раду, що користуватиметься довірою з боку українського суспільства.
НАКО оголосив, що співпрацюватиме із зацікавленими сторонами для розробки конкретних рекомендацій зі створення незалежної Наглядової ради у 2018 році і запропонував державі свою допомогу у впровадженні цих рекомендацій. Контакт для медіа: Тарас Ємчура, (098)910-24-86, tyemchura@transparency.org Національний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО) – спільна ініціатива Transparency International Defence & Security (Великобританія) та Transparency International Україна. НАКО об’єднує  українських громадських діячів, журналістів, а також міжнародних експертів для протидії корупції у сфері безпеки та оборони. Ініціатива діє за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів. Завантажити прес-реліз