2 жовтня 2018

Антикорупційна організація закликає до капітального ремонту системи

2 жовтня, м. Київ | У вівторок, 2 жовтня, Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО) представив свій новий звіт “Неефективне управління та корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України: ризики та рекомендації” та закликала до системних змін у забезпеченні житлом військовослужбовців. Наразі на житло очікують 47 тисяч сімей військовослужбовців. Відповідно до попередніх розрахунків НАКО, якщо чинну модель не змінити, для забезпечення їх житлом знадобиться понад 600 років.

НАКО виявив неефективне управління та корупційні ризики, зокрема те, що декілька осіб мають владу приймати рішення без механізмів нагляду над ними. Респонденти проведених для звіту інтерв’ю повідомили, що для отримання місця у черзі на житло, від військовослужбовців вимагають хабарі. Доходить до того, що деякі отримують декілька домівок.

І такий слабкий нагляд призводить до того, що компанії, які недобудовують будинки, які вони зобов’язалися побудувати, не притягують до відповідальності. В одному випадку, керівник компанії, яка недобудувала будинки, які мала здати за контрактом, був навіть призначений як член органу, який забезпечує нагляд за виконанням будівництва військового житла.

Звіт також виявив неефективне планування Міноборони, внаслідок чого будинки недобудовують, а бюджети спустошують, і це при тому, що тисячі сімей чекають на домівки. Наприклад, дослідники виявили, що за один будинок міністерство заплатило більше на 300 тисяч доларів США, ніж мало б бути сплчено, згідно з підрахунками Міністерства регіонального розвитку.

Співголова НАКО Джеймс Вассерстром заявив: “Саме час для Міноборони знайти реалістичний спосіб розв’язання нереалістичних радянських обіцянок. Це вимагатиме суттєвих змін та буде нелегко. Це вимагатиме політичної мужності приймати рішення у довгострокових інтересах українських військових, та не триматися обіцянок, які міністерство не може виконати”.

Новий член НАКО, генерал-лейтенант, колишній Перший заступник начальника штабу збройних сил НАТО у Європі, Мішель Яковлєв наголосив на важливості дотримання Україною євроатлантичних зобов’язань: “Бути з ЄС та з НАТО означає дотримуватися їхніх принципів і процедур”.
У питанні житла це означає, що Україні варто брати приклад з європейських армій, які забезпечують військовослужбовців житлом у прозорий і некорумпований спосіб”.

НАКО рекомендує Міністерству оборони:
Скасувати чергу на житло. Замість того, щоб обіцяти домівки, які міністерство не може надати, воно має перейти до моделі прозорої грошової компенсації для персоналу, яка буде не лише реалістичною, але і передасть право на прийняття рішень самим сім’ям військовослужбовців.
Провести аудит наявного житла та черги тих, хто на нього чекає. Це можливо зробити через електронну систему Майно-Житло, яка відстежує чергу та наявне житло ефективніше.
Прийняти планування на основі можливостей, таким чином, щоб проекти будівництва житла, за які береться Міноборони, базувалися на реальних потребах військових.

НАКО виконало дослідження корупційний ризиків у системі забезпечення військовослужбовців житлом на прохання Міністра оборони Полторака. Комітет вдячний Міністерству оборони за його готовність підтримувати діалог в інтересах спільної місії – зменшення корупційних ризиків у секторі безпеки та оборони та збільшення прозорості. Ми сподіваємося, що Міністерство підтримає втілення рекомендацій щодо системних реформ.

Завантажити дослідження НАКО:

NAKO_Housing_UA_web

Контакт для медіа: Емілія Дєнєжна, 097-431-66-33 та edieniezhna@transparency.org

Довідкова інформація: Незалежний Антикорупційний Комітету з питань Оборони (НАКО) є спільною ініціативою Програми протидії корупції у сфері безпеки і оборони міжнародної неурядової організації Transparency International – Велика Британія (TI-DSP) та Transparency International Україна (ТІ Україна). Комітет складається із шести членів: трьох українських – головної редакторки інтернет-видання «Українська правда» Севгіль Мусаєвої-Боровик, екс-міністра закордонних справ, першого заступника Секретаря РНБО України Володимира Огризка, голови правління Centre UA, співініціатора руху «Чесно» Олега Рибачука та трьох міжнародних – генерал-полковника Британської армії, генерал-лейтенанта, колишнього заступника командувача військ НАТО SHAPE Мішеля Яковлєва, екс-уповноваженого представника з питань боротьби із корупцією у Словенії Драго Коса та екс-голови наглядової ради комунальних підприємств Місії ООН у Косово Джеймса Вассерстрома. Метою НАКО є зменшення корупційних ризиків у секторі безпеки та оборони України шляхом моніторингу, оцінки та аналізу антикорупційних реформ та надання відповідних рекомендацій.