Повернутись до новин
23 листопада, 2020
Парламентський комітет або РНБО можуть стати платформою для відновлення діалогу щодо реформи ОПК
Для відновлення реформи оборонно-промислового комплексу необхідно побудувати відкритий та прозорий діалог між Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості та іншими основними стейкхолдерами, зокрема й Укроборонпромом. Це стало одним з найосновніших висновків нещодавньої онлайн-дискусії, організованої Незалежним антикорупційним комітетом з питань оборони. Дискусія “Реформа ОПК України під загрозою?” відбулася у понеділок, 23 листопада, за участі низки основних стейкхолдерів та понад 50 гостей, включно з представниками посольств, аналітичних центрів та громадянського суспільства.

До обговорення долучилися Мар’яна Безугла, депутатка та заступниця голови Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони і розвідки; Світлана Панаіотіді, заступниця Міністра економіки; Роман Бондар, перший заступник директора Укроборонпрому та Дмитро Яблоновський, експерт з державного майна. Модерувала захід виконавча директорка НАКО Олена Трегуб. Всі учасники дискусії визнали тримісячну затримку в реформі оборонно-промислового комплексу. Зокрема, затримку законотворчого процесу навколо законопроекту про корпоратизацію Державного концерну “Укроборонпром”.

Учасники закликали пришвидшити цей процес та прийняти цей надзвичайно важливий для впровадження стандартів ОЕСР на державних підприємствах закон. Низка доповідачів наголосила на критичній фінансовій ситуації в Укроборонпромі і підкреслила, що корпоратизація на ряду зі стандартами ОЕСР є єдиним шляхом до більш ефективних та менш корупціогенних державних підприємств, вільних від політичного втручання. Парламентський Комітет з національної безпеки, оборони і розвідки був запропонований в якості можливої платформи для діалогу. Комітету вже запропонували організувати міжвідомчу зустріч для вирішення розбіжностей між стейкхолдерами.

Одним із застережень, висловлених низкою учасників дискусії, стало питання імплементації Закону “Про оборонні закупівлі”. Даний закони має вступити в силу 1 січня 2021 року та потребує ухвалення додаткових нормативно-правових актів. Однак, наразі цей пакет документів не готовий.

Супутньою проблемою є виконання Державного оборонного замовлення (ДОЗ) у 2021 році, що може опинитися під загрозою, а також складний процес передачі координаційних функцій щодо ДОЗу з одного міністерства до іншого. На сьогодні новоствореному Міністерству з питань стратегічних галузей промисловості бракує операційної спроможності, оскільки в нього й досі немає приміщення та співробітників з необхідним рівнем допуску до державної таємниці. Поки що на період трансформації відповідальність за певні сфери та ДОЗ включно лежить на Міністерстві економіки. Водночас, інші функції, зокрема експортний контроль, залишаться під цим міністерством і надалі.

Іншою проблемою для обговорення стало призупинення роботи над Стратегією розвитку ОПК. Раніше документ розробило Мінекономіки за участі широкого кола стейкхолдерів. Проте зі створенням Мінстратегпрому, Стратегію передали для подальшого вдосконалення і робота над нею триває й досі. Учасники дискусії наголосили, що ухвалення даного документу є однією з частин імплементації Закону “Про національну безпеку” та передумовою для реформи Укроборонпрому.

Окрім цього, затримка не оминула й ухвалення Політики власності Укроборонпрому. В ході обговорення також торкнулися важливої проблеми повідомлень про спроби прямо вплинути та втрутитися до господарської діяльності Укроборонпрому, зокрема рекомендацій Міністерства щодо призначень директорів підприємств-учасників Концерну.

Новостворене Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості також було запрошено на захід і заступник міністра Валерій Іващенко планував долучитися, проте був змушений скасувати свою участь за кілька годин до дискусії. НАКО запросить представників Мінстратегпрому долучитися до заходу в майбутньому та сподівається, що Міністерство зможе бути представлено наступного разу. Ми також запросили до діалогу представників Офісу Президента та РНБО та розраховуємо прийняти їх незабаром для продовження обговорення.