Фото: Facebook Укроборонпром
Нещодавно Державний концерн «Укроборонпром» та його підприємства повідомили про налагодження випуску артилерійських боєприпасів калібру 152-мм. Разом із тим зʼявилися заяви про те, що насправді Україна розпочала відповідне виробництво ще у 2018 році, що обурили суспільство.
Незалежна антикорупційна комісія (НАКО) активно слідкувала за намаганнями України розбудувати виробництво боєприпасів цього калібру. Тож пропонуємо короткий огляд того, що відбувалося протягом останніх років у цій сфері. Спойлер: йтиметься про бездіяльність, корупцію і державну зраду.
Великокаліберні снаряди 152-мм є дефіцитними. Передусім, тому що протягом років незалежності їхнє виробництво поступово скорочувалося. Ця критична ситуація лише загострилася із початком війни у 2014 році на фоні періодичних вибухів на українських складах боєприпасів.
Тоді перед оборонно-промисловим комплексом України постали одразу дві актуальні задачі: відновлення виробництва 152-мм боєприпасів і поступовий перехід на натівський 155-мм калібр. І єдиним державним заводом, що був би спроможний виготовляти великокаліберні снаряди був київський ДАХК “Артем”. Однак для повноцінного запуску такого виробництва завод потребував обладнання.
Для закупівлі необхідної лінії серійного виробництва у 2017 році уряд виділив 16 млн доларів. Постачальника цього обладнання мали затвердити Юрій Бровченко, тодішній профільний заступник міністра економіки і Владислав Глазунов, керівник підконтрольного міністерству ДП “Безпека”. Вони уклали відповідну угоду з американською Gray Fox Logistics та сплатили 8,2 млн дол авансу.
Вже у 2018 році “Артем” повідомив про запуск першої лінії виробництва снарядів 152-мм калібру. Втім як виявилося згодом, “Артем” не зміг налагодити серійне виробництво боєприпасів, оскільки Gray Fox Logistics не надала Україні ніякого обладнання для виробництва снарядів. Відтак держава закуповувала снаряди у приватного виробника за меншою ціною.
Правоохоронні органи розпочали низку розслідувань. Їм стало відомо, що Gray Fox Logistics є компанією-прокладкою, а її американський представник співпрацював із російськими спецслужбами. Зокрема, він мав отримати інформацію щодо планів України по постачанню озброєння для ЗСУ. Так американець налагодив спіпрацю з заступником міністра економіки Бровченком і керівником ДП “Безпека” Глазуновим, здобув необхідну інформацію щодо озброєння і уклав фіктивний контракт з Україною. Більшість грошей за передоплату Gray Fox Logistics перерахувала на рахунки різних фізичних осіб і фірм, не повʼязаних з ооборонкою.
Вже у 2019 році Бровченко і Глазунов отримали підозри у державні зраді за державне оборонне замовлення, яке так і не було виконане. Рік по тому ДАХК “Артем” домігся компенсації від Gray Fox Logistics за непоставлене обладнання.