Повернутись до новин
15 травня, 2023
Прозорість повертається в оборонні закупівлі

Оборонні звіти почали з’являтися у Prozorro уже з першого дня, як  в системі запрацював відповідний механізм - від 23 квітня. І менш, ніж за місяць, було опубліковано декілька тисяч договорів як за попередні періоди, так і про нещодавно укладених. Чи вплине це на обороноздатність?

Про це розповів директор ДП “Прозорро” Микола Ткаченко у своїй колонці на Економічній правді. 

За його словами, здебільшого це продукти харчування, військова форма, ремонти, “але є також і закупівлі кульок для пейнтболу і навіть частини військових суден”.

Як відомо, нова редакція закону "Про оборонні закупівлі" зобов'язує оборонних замовників публікувати у системі Prozorro ціни, які містяться в укладених контрактах. Йдеться про всі закупівлі крім тих, що пов’язані зі зброєю та містять державну таємницю. 

Якщо харчування закуповується як комплексна послуга, замовники мають звітувати про ціну за одиницю кожного продукту, що до неї входить, завантаживши у Prozorro файл з відповідними розрахунками. Без зазначення ціни за одиницю товару, роботи чи послуги у закупівлях опублікувати звіт система не дасть. 

Микола Ткаченко повідомляє, що “Прозорро” працює розробляє функціонал рамкових угод, завдяки якому “оборонні замовники зможуть оголошувати відбір учасників рамкової угоди, приймати через Prozorro пропозиції від постачальників та розглядати їх на конкурентній основі”. 

“Інформація про ці закупівлі буде доступною лише їм та контролюючим органам. Це дозволить оборонним замовникам отримувати якісні пропозиції за оптимальною ціною, а українським виробникам отримувати доступ до оборонних закупівель і отримувати замовлення в умовах чесної конкуренції”, зазначає він.

Керівник ДП “Прозорро” також вважає правильним кроком створення агентства з оборонних закупівель, яке анонсували в Міністерстві оборони, адже оборонні закупівлі потребують трансформації.

НАКО також неодноразово наголошувала на важливості створення державного підприємства як єдиного органу оборонних закупівель у складі МОУ та проведення інших радикальних реформ. Головна мета цієї організації - сприяти здоровій конкуренції між місцевими та іноземними постачальниками шляхом полегшення торгів і забезпечення оптимального балансу між вартістю та якістю. 

Виконавча директорка НАКО Олена Трегуб нагадує, що створити таку структуру Президент України Володимир Зеленський уже зобов’язався в рамках закону «Про оборонні закупівлі» у 2020 році. Завдання створити єдиний закупівельний орган, який здійснює закупівлі та реалізує політику у сфері оборонних закупівель, міститься і у останній Річній національній програмі під егідою Комісії Україна-НАТО.