Повернутись до новин
28 грудня, 2021
Рації замість техніки: що Міноборони так і не купило для ЗСУ
Цього року Міноборони знову не встигає витратити річний оборонний бюджет відповідно до плану. У 2021-му році українська армія мала отримати 421 одиницю автомобільної техніки. Проте отримає значно менше. За 11 місяців в рамках державного оборонного замовлення Міноборони закупило лише 122 одиниці автотехніки. Питання щодо того, чи закуплять ще 299 машин та техніки протягом останнього місяця року, - наразі залишається відкритим.
У рамках бюджетної програми “Розвиток, закупівля, модернізація та ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання” цього року також мали відремонтувати три бойові кораблі та реконструювати арсенал для боєприпасів, але станом на листопад цього не було зроблено.
Цю інформацію НАКО отримала, співставивши цьогорічні плани Міноборони із тим, що відомство реально профінансувало. Цю інформацію МОУ надало у відповідь на звернення народного депутата Ярослава Юрчишина.
Усього за 11 місяців Міноборони закупило в рамках державного оборонного замовлення 122 одиниці автотехніки. Тому видається малоймовірним, що ще майже три сотні одиниць воно докупить за останній місяць. Є ризик того, що відомство може традиційним шляхом: якщо щось не буде закуплено вчасно, кошти можуть перенаправити на щось інше. У такому разі можна буде потім прозвітувати, що усі чи майже усі бюджетні кошти освоїли.
Таку вірогідність підтверджує і наш аналіз довідки МОУ. Так, на початку року планувалося закупити 69 одиниць техніки зв’язку, але оплатили вже 807 одиниць. За планом, мали купити 37 безпілотних літальних апаратів, але по факту їх купили вже на 12 одиниць більше - 49 БПЛА.
На жаль, яку ж саме техніку армійці так і не отримали чи які кораблі не були відремонтовані, зрозуміти неможливо. Адже закупівлі озброєння та військової техніки в Україні залишаються повністю секретними.
У бюджетній програмі закупівлі озброєння вказана лише загальна кількість очікуваних постачань військових товарів. НАКО намагалася з’ясувати, з яких причин техніки закупили значно менше, ніж планувалося. Але станом на сьогодні ми не отримали офіційної відповіді від міністерства оборони. 
При цьому за даними Державної казначейської служби України, минулого року на модернізацію озброєння та військової техніки Міноборони витратило 25,6 млрд грн., а за січень-жовтень цього року - лише 16 млрд грн.
НАКО рекомендує Міноборони вжити конкретних заходів, щоб знизити рівень секретності, яка унеможливлює антикорупційний контроль над оборонними закупівлями. А саме: ​​
  • Запровадити конкурентні оборонні закупівлі замість таємного державного оборонного замовлення;
  • Організувати закупівлі військових товарів та техніки (наприклад, автомобілів), характеристики яких є загальновідомими, через відкриті процедури конкурентних закупівель;
  • Запровадити щоквартальне звітування Міноборони за результатами виконання показників бюджетної програми “Розвиток, закупівля, модернізація та ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання”.
Раніше у НАКО попереджали, що до кінця 2024 року у Міністерстві оборони України на модернізацію озброєння планують таємно  витратити 95 млрд грн.
Із довідкою про кількість продукції оборонного призначення для ЗСУ, яку підготували на звернення Юрчишина, можна ознайомитися за посиланням.
Фото: ДК "Укроборонпром"