Повернутись до новин
28 грудня, 2022
"Скоро ми побачимо багато генералок в армії"

Зараз показник жінок-військових в Україні, за даними Міноборони – один із найбільших з-поміж країн - членів НАТО. Це 9 %, тоді як у Польщі та Данії – 7 та 8 процентів відповідно. Найбільше - 17 % - у США.

В Україні з огляду на війну Росії не лише зростає чисельність жінок в армії, а й суттєво змінюється ставлення до них. На цьому наголосила радниця командувача Сухопутних військ з гендерних питань Оксана Григор'єва під час онлайн-дискусії про роль жінок у сучасній українській армії. Дискусія відбулася в рамках спільного проєкту Незалежної антикорупційної комісії (НАКО) та Українського ветеранського фонду S/He-Front. 

Григор’єва зауважила, що завдяки законодавчим змінам у 2018-му році вдалося суттєво знизити нерівність прав чоловіків та жінок у війську. Вона навела приклад, що раніше снайперка за документами могла бути кухаркою, тоді як наразі жінки можуть займати майже усі бойові посади. 

“Зараз у нас багато жінок, які є артилеристками, керівниками гармат, снайперками, навіть інструктори глибоководного дайвінгу. Тобто, багато таких професій, які ми завжди вважали чоловічими, зараз освоїли дівчата. Вони отримують свою законно зароблену зарплату відповідно до посади”, - відзначала Григор’єва.  

І додала: нині багато українок здобувають освіту у військових навчальних закладах, отримують офіцерські звання. Тож через декілька років, вважає експертка,  побачимо багато жінок, які стануть генералками. 

Та уже зараз авторитет жінок в армії зростає, - відзначила інша спікерка заходу, виконавча директорка Українського ветеранського фонду Наталія Калмикова. І це безпосередньо пов’язано з повномасштабним вторгненням, - вважає вона. 

“Після 23-ого лютого прийшло багато людей, які не планували бути в армії, людей різних професій. Тому зміна соціального складу армії вплине і на ставлення до жінок в цілому. Наприклад,  прийшли люди зі сфери економіки, де жінки обіймають керівні посади. І їм вже менше треба доводити свою спроможність виконувати якісь складні задачі” .

За даними Міністерства оборони, наразі у ЗСУ - близько 60 000 жінок. Там служить 41 тисяча жінок, і ще 19 тисяч є цивільними працівницями, які працюють для потреб армії.