Повернутись до новин
24 червня, 2021
Старий закон вже не працює, і новий ще ні: підсумки круглого столу про оборонні закупівлі

ПРЕС-РЕЛІЗ
24 червня 2021 року в  ІА «Укрінформ» відбувся круглий стіл на тему «Що відбувається з оборонними закупівлями?». Ключова проблема, яку озвучили більшість спікерів, - це критична затримка з імплементацією Закону про оборонні закупівлі.
Роман Костенко, Секретар Комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, наголосив на тому, що нині процедури оборонних закупівель фактично заблоковані. Причина – у тому, що Закон про оборонні закупівлі не був імплементований вчасно. «Закон про оборонні закупівлі не працює. Старий не працює вже, новий не працює ще», - зазначив Костенко.
Як наслідок цього, від початку 2021 року Міноборони уклало лише 1 контракт на виконання Державного оборонного замовлення, тоді як державний оборонний концерн «Укроборонпром» не уклав жодного. Про це Костенко дізнався завдяки депутатським запитам.
Така ситуація спричинена несвоєчасною і неякісною імплементацією Закону, - вважає Світлана Мусіяка, експертка з вироблення політик НАКО. Підзаконні нормативно-правові акти, які вже розробили в Міноборони та Мінстратегпромі, - недосконалі, тоді як важливого електронного реєстру і досі немає, - повідомила вона.
Віктор Трач, начальник відділу розробок і закупівлі ОВТ ПС Департаменту ВТПРОВТ Міноборони запевнив, що зривів у виконанні Державного оборонного замовлення немає, що ДОЗ виконується планово, так само як і державні контракти. Він повідомив, що за перші п’ять місяців цього року до Збройних Сил надійшло понад 3,3 млн одиниць продукції оборонного призначення, зокрема, понад 500 одиниць основних зразків озброєння та військової техніки.
Цю інформацію прокоментував Андрій Загороднюк, голова Правління Центру оборонних стратегій і колишній Міністр оборони України. Він сказав, що наразі Міноборони надає дані щодо виконання ДОЗу в рамках контрактів, які були укладені ще торік. Тоді як всі проблеми з неможливістю укладати нові контракти зараз стануть очевидними у 2022 році. При цьому Загороднюк наголосив, що «нинішнє ДОЗ – це абсолютно недіючий інструмент. Його придумали ще у радянські часи, і воно не має жодного відношення до принципів країн НАТО та ринкової економіки».
 
Екс-міністр зазначив, що виправити таку ситуацію можна, лише якщо використовувати системний підхід. Тепер, коли Закон про оборонні закупівлі розроблено і прийнято, потрібна якісна імплементація цього документу.
«Ситуація дійсно зайшла в глухий кут», - вважає заступник генерального директора ДК «Укроборонпром» з виробництва Ігор Фоменко. Він повідомив, що зараз «ані приватні, ані державні підприємства не мають юридичної можливості укладати контракти із замовниками». Фоменко наголосив, що це ставить деякі підприємства «Укроборонпрому» у критичну ситуацію.
Голова Наглядової ради Асоціації виробників озброєння та військової техніки України Дмитро Уманець закликав державу вирішити проблему зі стратегічним плануванням, що, зокрема, передбачено і Законом про оборонні закупівлі. Він підкреслив, що приватним підприємствам потрібно мати планування щонайменше на рік, а краще на два-три роки, щоб працювати на державний оборонний сектор.
Тарас Чмут, директор найбільшого в Україні волонтерського фонду, який регулярно забезпечує армію, говорив про те, що держава наразі витрачає шалені гроші, але при цьому часто купує не те, що потрібно збройним силам. Він повідомив, що багато обладнання для армії закуповують саме волонтери: тепловізори, тактичні безпілотники, антидронові комплекси, тощо. Він закликав Міноборони використовувати бюджетні кошти ефективно, щоб максимально задовольняти потреби військових.
Щоб допомогти державним органам влади вирішити актуальні проблеми оборонних закупівель, керівник Проєкту реформи оборонних закупівель Артур Переверзєв від імені профільних громадських організацій запропонував створити експертно-дорадчу групу при Комітеті ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Представник Комітету і представники Міністерства оборони попередньо підтримали цю ініціативу.
 
Модерував захід волонтер Сергій Притула.
Спів-організаторами круглого столу є Незалежна антикорупційна комісія (НАКО), ГО StateWatch та Проєкт реформи оборонних закупівель. НАКО висловлює щиру подяку Посольству Великої Британії в Україні за фінансову підтримку заходу.