Повернутись до новин
8 листопада, 2019
Тренінг з парламентського нагляду для депутатів та їх помічників
ПРЕС-РЕЛІЗ.
7 листопада 2019 НАКО у співпраці з Представництвом НАТО в Україні та Женевським центром демократичного контролю над збройними силами DCAF провів тренінг з парламентського нагляду та секретності у секторі безпеки та оборони для депутатів та їхніх помічників. У навчанні взяли участь парламентарі з Комітету Верховної Ради з нацбезпеки, оборони та розвідки, з Комітету з питань антикорупційної політики та Комітету з питань правоохоронної діяльності.

Питання секретності та парламентського контролю були визначені як ключові тематики тренінгу у відповідь на запит самих народних депутатів. Про важливість якісного розуміння цих питань депутатами говорив і Александер Вінніков, Голова Представництва НАТО. У вступному слові він говорив про підтримку України міжнародною спільнотою, зокрема, у секторі безпеки і оборони. Вінніков сказав, що «міжнародна дорадча група, до складу якої входять НАТО, Євросоюз та США, надавала значні експертні поради Україні під час розробки Закону про Національну безпеку, і зараз підтримує роботу над вторинним законодавством у ключових сферах, зокрема, йдеться про Закон про Службу безпеки України». Доктор Теодора Фуіор, координаторка проекту у Європі та Центральній Азії Женевського центру демократичного контролю над збройними силами поділилася практичними рекомендаціями, як представникам Парламенту підвищити ефективність контролю над сектором безпеки і оборони. При цьому вона наголосила, що «можна визначити політичний режим в окремій країні, поглянувши на кількість інституцій, що залучена до демократичного контролю: що менше таких інституцій, то авторитарніша держава».

Питання пошуку балансу між прозорістю та секретності у секторі безпеки і оборони висвітлили доктор Кароліна МакЛахлан, програмна менеджерка європейського регіону Transparency International Defence and Security, член комітету НАКО і колишній Перший заступник начальника штабу у Штаб-квартирі збройних сил НАТО у Європі, генерал-лейтенант у відставці Мішель Яковлєв та менеджер із адвокації НАКО Тарас Ємчура. Вони розповіли про найкращі міжнародні практики та рекомендували перегляд системи секретності в Україні. Обоє наголосили, що розсекречення не має стосуватися планів операцій чи новітніх технологій, але таємність бюджетування та закупівель необхідно суттєво переглянути.

Менеджер з адвокації НАКО Тарас Ємчура розповів учасникам тренінгу про існуючу систему секретності в Україні, ризики та наслідки надмірного засекречення, а також поділився рекомендаціями НАКО з вирішення проблем у цій сфері. Тим часом гостя заходу, заступниця голови Комітету ВРУ з нацбезпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла повідомила про реєстрацію законопроекту «Про оборонні закупівлі» і запевнила, що його розглядатимуть вже найближчим часом. За підсумками тренінгу було домовлено про організацію наступних тренінгів з питань оборони та безпеки для депутатів вже найближчим часом. Семінар було організовано за підтримки Департаменту з міжнародного розвитку Великої Британії (DFID) та Міжнародного фонду «Відродження».