Повернутись до новин
31 травня, 2019
Український активізм за прозорість та підзвітність: два кроки вперед, один назад
Генсек НАКО Олена Трегуб за підтримки Інституту миру Сполучених Штатів опублікувала спеціальну доповідь "Український активізм за прозорість та підзвітність: два кроки вперед, один назад". Це матеріал про діяльність українських активістів з просування реформ прозорості та підзвітності за період від початку протестів на Майдані у 2013-2014. Зокрема, проаналізувала зміни в антикорупційному русі після Євромайдану та визначила практичні дії, якими міжнародна спільнота може допомогти просуванню реформ в Україні. Від початку протестів на Євромайдані у 2014-му, українські активісти та громадські організації активно просували антикорупційні реформи та більшу відкритість і прозорість у громадському секторі. Втім п’ять років потому корупція досі пронизує чи не всі сфери життя українців: більшість жителів країни вважають, що боротьба з корупцією провалилася. Ключові тези доповіді наступні:
 
  1. Попри низку інституційних іновацій та реформ з часів протестного руху Євромайдану (чи Революції Гідності) у 2013-2014-му, корупція залишається ключовою проблемою для українців, яка постійно присутня у багатьох сферах життя і негативно впливає на економіку країни.
  2. Пересічні українці продовжують підтримувати антикорупційні ініціативи і вважають їх ключовим пріорітетом для країни. Але підтримка антикорупційних реформ значно менша у порівнянні з підтримкою зусиль щодо повернення Україною контролю над непідконтрольними регіонами.
  3. Уряд недостатньо підзвітний. Це означає, що стратегія реформи, яка об’єднала акцент на «закриття прогалин» і зменшення можливостей для корупції із зростаючою прозорістю урядових процесів та прийняття рішень, недостатньо.
  4. Активісти та організації громадянського суспільства напряму посприяли ключовим антикорупційним реформам та програмам, втім їхній вплив та важелі впливу обмежені. Також очевидна тенденція, що ці люди і організації дедалі частіше стають об’єктами приниження та жорстокості.
  5. Серед місцевих активістів-антикорупціонерів, з одного боку, та міжнародних донорів та партнерів, які представлені в Україні, з іншого, виникли розбіжності щодо очікуваної швидкості та поступовості змін, і це ще більше ускладнює спроби досягти підзвітності в урядуванні.
  6. Міжнародним донорам та закордонним урядам варто утриматися від надання фінансової допомоги уряду у тих секторах, де він не може здійснити антикорупційні реформи і варто посилено захищати та підтримувати активістів.
Дані для доповіді збиралися шляхом аналізу відкритих джерел та інтерв’ю з активістами та політичними оглядачами в Україні, які були проведені у 2018-му. Завантажити доповідь англійською мовою можна тут: ukrainian_activism_for_transparency_and_accountability_two_steps_forward_one_step_back