Генсек НАКО Олена Трегуб за підтримки Інституту миру Сполучених Штатів опублікувала спеціальну доповідь "Український активізм за прозорість та підзвітність: два кроки вперед, один назад". Це матеріал про діяльність українських активістів з просування реформ прозорості та підзвітності за період від початку протестів на Майдані у 2013-2014. Зокрема, проаналізувала зміни в антикорупційному русі після Євромайдану та визначила практичні дії, якими міжнародна спільнота може допомогти просуванню реформ в Україні. Від початку протестів на Євромайдані у 2014-му, українські активісти та громадські організації активно просували антикорупційні реформи та більшу відкритість і прозорість у громадському секторі. Втім п’ять років потому корупція досі пронизує чи не всі сфери життя українців: більшість жителів країни вважають, що боротьба з корупцією провалилася. Ключові тези доповіді наступні:
- Попри низку інституційних іновацій та реформ з часів протестного руху Євромайдану (чи Революції Гідності) у 2013-2014-му, корупція залишається ключовою проблемою для українців, яка постійно присутня у багатьох сферах життя і негативно впливає на економіку країни.
- Пересічні українці продовжують підтримувати антикорупційні ініціативи і вважають їх ключовим пріорітетом для країни. Але підтримка антикорупційних реформ значно менша у порівнянні з підтримкою зусиль щодо повернення Україною контролю над непідконтрольними регіонами.
- Уряд недостатньо підзвітний. Це означає, що стратегія реформи, яка об’єднала акцент на «закриття прогалин» і зменшення можливостей для корупції із зростаючою прозорістю урядових процесів та прийняття рішень, недостатньо.
- Активісти та організації громадянського суспільства напряму посприяли ключовим антикорупційним реформам та програмам, втім їхній вплив та важелі впливу обмежені. Також очевидна тенденція, що ці люди і організації дедалі частіше стають об’єктами приниження та жорстокості.
- Серед місцевих активістів-антикорупціонерів, з одного боку, та міжнародних донорів та партнерів, які представлені в Україні, з іншого, виникли розбіжності щодо очікуваної швидкості та поступовості змін, і це ще більше ускладнює спроби досягти підзвітності в урядуванні.
- Міжнародним донорам та закордонним урядам варто утриматися від надання фінансової допомоги уряду у тих секторах, де він не може здійснити антикорупційні реформи і варто посилено захищати та підтримувати активістів.
Дані для доповіді збиралися шляхом аналізу відкритих джерел та інтерв’ю з активістами та політичними оглядачами в Україні, які були проведені у 2018-му. Завантажити доповідь англійською мовою можна тут: ukrainian_activism_for_transparency_and_accountability_two_steps_forward_one_step_back