Дослідження на замовлення Українського ветеранського фонду та Незалежної антикорупційної комісії (НАКО) провела група “Рейтинг” . Його представили в рамках стратегічної концепції взаємодії з ветеранами "Гідність та повага".
Експерти проаналізували ризики дискримінації різних соціальних груп у ЗСУ.
В рамках дослідження опитали 2000 респондентів в усіх областях, крім окупованого Криму та Донбасу. Цікавилися ставленням у ЗСУ до представників національних меншин, ЛГБТ, гендерними стереотипами.
З-поміж тем – і нерівності між жінками і чоловіками, які служать. Зокрема, 35 і 32 % опитуваних наголосили – нерівності між жінками та чоловіками дуже рідкісні або досить рідкісні. До жінок, які служать у ЗСУ, позитивно ставляться 64% відсотка учасників опитування.
Водночас, 37 відсотків респондентів цілком погоджуються із твердженням що: “Головне покликання жінки – народити дітей”. Найбільше прихильників цього твердження - з-поміж чоловіків на Заході та у Центрі України. Їм 50+, мають середню загальну освіту. Серед молодших та більш освічених респондентів тих, хто підтримує цю тезу – суттєво менше.
Світлана Мусіяка, керівниця з досліджень і вироблення політик НАКО наголосила: таке дослідження – лише один із аспектів співпраці її організації з багатьма інституціями, які опікуються долею ветеранів.
“Ми маємо окремий проєкт підтримки інституцій, які займаються впровадженням ветеранської політики. І ми його реалізовуємо за підтримки спеціального оборонного радника Великої Британії в Україні. Це дає нам можливість проводити дослідження, підтримувати надання юридичних консультацій на “гарячій лінії “для військових. І це лише частина роботи, яку ми будемо продовжувати”, – говорить Мусіяка.
Під час презентації стратегічної концепції взаємодії з ветеранами "Гідність та повага", представники Міністерства оборони та Генштабу ЗСУ, військові й цивільні експерти також обговорювали теперішнє та майбутнє ветеранів:
як їх підтримати в адаптації до цивільного життя, спростити отримання державних чи комерційних послуг, допомогти із роботою й медичним обслуговуванням.
Напрацювання Мінветеранів презентувала його очільниця, Юлія Лапутіна. За словами Лапутіної, зараз Міністерство запустило новий проєкт – Інститут ветеранського менторства. Спеціально навчені фахівці – ментори, будуть допомагати ветеранам вирішувати проблеми на місцях. Зокрема ті, що пов’язані із оформленням документів, отриманням довідок тощо.
“ Кожен ментор буде відповідати за певну кількість людей. Наприклад 50 або 100, які є в громаді. На рівні району це буде замикатися на спеціальну сервісну ветеранську службу, яка контролюватиме і моніторитиме цю діяльність, а на рівні області пропонуємо утворити рівноцінний з усіма іншими міністерствами підрозділ у справах ветеранів. Пілотні проєкти уже працюють у Львові, Дніпрі та Вінниці”, – говорить Лапутіна.
Про портрет ветерана, його потреби розповіла Руслана Величко-Трифонюк — перша заступниця виконавчої директорки Українського ветеранського фонду. Презентувала опитування, яке організація провела минулого місяця. За словами Величко-Трифонюк, сучасний ветеран – це молода людина, котра зачасту мала бойовий досвід і до 24-ого лютого. І яка в перспективі особливо переживає щодо проблем зі здоров’ям та роботи.
“Середній вік ветерана це 25-44 роки. Тобто це молоді, працездатні люди, які повертаються з війни і їм необхідно буде десь працевлаштуватися. І їм буде необхідно якимось чином далі прогодувати свою сім‘ю”, – наголошує експертка.
Детальніше ознайомитись із дослідженнями, підготовленими Українським ветеранським фондом та Незалежною антикорупційною комісією (НАКО) можна тут