Повернутись до новин
14 березня, 2023
Законопроєкт 8381 відкриває доступ до інформації, а не усуває корупцію - експерт НАКО
У системі оборонних закупівель мають відбутися системні зміни. І дуже важливо, щоб контроль над ними посилився не лише зовні, але й у самому Міністерстві оборони України було вжито необхідних заходів для подолання корупції. У цьому переконаний зовнішній аналітик НАКО Максим Костецький.
 
На його думку, нещодавній скандал через контракти із завищеними цінами, які уклало відомство, став уроком для усіх. І тепер міністерство має зробити відповідні висновки та прийняти рішення. Адже йдеться про його репутацію та відповідальність як безпосередніх керівників, так і самого Міністра оборони.
 
 “Сьогодні є законопроєкт 8381, який був проголосований і чекає на підпис Президента. Він зобов'язує публікувати контракти протягом 90 днів старі контракти, щоб можна було побачити, чи були зловживання. Але потрібно бачити, що саме входить у послугу. Ми не зможемо зробити висновки по тій чи іншій позиції. Для цього потрібно буде додаткові пояснення від Міністерства вимагати. І при цьому якщо державний експерт вирішить, що якась закупівля становить держтаємницю, це можуть знову-таки засекретити”, зазначив Максим Костецький у програмі “НАТО в хату”. 
 
“Інше питання - як саме публікуватимуть контракти. І чи буде технічний доступ до інформації, аби громадські організації та аналітики змогли цю інформацію проаналізувати. Крім того, усередині міністерства спеціалісти можуть змінити назву номенклатури і вирішити, що вона не підпадає під дію цього закону”, сказав він. І додав, що  як будуть закриватися ці питання, можна буде побачити, коли закон підпише Президент. Або будуть внесені зміни, або Міністерство добровільно розширить свій функціонал. І покаже, що воно відкрите перед суспільством. 
 
Але закон не усуває корупцію, а лише відкриває доступ до інформації, підкреслив експерт. При чому - не до всієї інформації щодо закупівель. Так, закупівлі озброєння залишаються закритими. 
 
“Було розпорядження купувати все, “до чого можуть дотягнутися руки”, і я підозрюю, що не все з того, що закупили, є справді потрібним, не все у нормальному стані і за справедливою ціною. Ризик є. І без створення механізмів або у середині Міноборони, або створення якоїсь комісії з представників різних фракцій Верховної Ради, залучення експертів із доступом до держтаємниці ми не зможемо вийти з цієї ситуації”, - сказав Максим Костецький.  
Він вважає, що розсекречувати саме інформацію такого характеру під час війни не можна, але без створення відповідних механізмів контролю теж не обійтися.
 
📍 "НАТО в хату" - це спільний проєкт НАКО, Українського ветеранського фонду і Цензор.НЕТ про те, як:
 
  • Україні наблизитися до стандартів країн НАТО вже зараз, не очікуючи закінчення війни.
  • Як покращити врядування, щоб воно було більш доброчесним і відповідало викликам сьогодення
  • Як знизити корупцію в армії і підвищити захист прав військовослужбовців і ветеранів, чоловіків і жінок.