Повернутись до Дослідження і аналітика
3 липня, 2020
Чи потрібне нове міністерство для реформи оборонної промисловості?
Відповідно до визначення, наведеного в Законі України «Про національну безпеку України», оборонно-промисловий комплекс (далі – ОПК) України – це сукупність органів державного управління, підприємств, установ і організацій промисловості та науки, що розробляють, виробляють, модернізують і утилізують продукцію військового призначення, надають послуги в інтересах оборони для оснащення та матеріального забезпечення сил безпеки і сил оборони, а також здійснюють постачання товарів військового призначення та подвійного використання, надання послуг військового призначення під час виконання заходів військово-технічного співробітництва України з іншими державами.
Отже, суб'єкти ОПК можуть належати до декількох галузей промисловості та надавати послуги, виконувати роботи, виробляти товари за різними видами економічної діяльності для потреб сектору безпеки та оборони. Питання адаптації ОПК України до кращих світових практик для забезпечення ефективного функціонування в умовах збройної агресії Російської Федерації, плідного міждержавного співробітництва, європейської та євроатлантичної інтеграції України є надзвичайно важливим.
За наявною у публічному просторі інформацією, керівництво держави розглядає план здійснити реформу державного управління в ОПК шляхом створення нового міністерства (а також агентства) та посади Віце-прем'єр-міністра з питань ОПК. Найбільше питань викликає створення саме нового міністерства, враховуючи масштаби наслідків даного рішення і масштаби ризиків. Незважаючи на заклики експертного середовища прозоро формувати публічну політику, презентації концепцій розвитку ОПК для широкого загалу не відбулося, тому аналіз сильних і слабких сторін потенційного рішення створення нового міністерства здійснений на основі публічно доступних даних.