Балашов Геннадій Вікторович
Політична партія «5.10»
Про євроатлантичну інтеграцію
1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?
Єдина перешкода інтеграція України до НАТО — це бідність нашої країни. Постійні оборонні витрати країн-учасниць блоку складають в межах 1-4% від річного ВВП. Навіть якщо Україна платитиме 2% від свого ВВП, загальна сума складатиме всього біля 2 мільярдів доларів. Порівняно з бюджетом НАТО це дуже незначна цифра. Для НАТО такий економічно слабкий учасник як Україна означатиме додаткові витрати, дофінансування українських ініціатив, що, безумовно, робить Україну не дуже бажаним членом для блоку. На першому місці серед перешкод євроатлантичній інтеграції не корупція в оборонному секторі, не корупція взагалі, а низький річний ВВП. Для вступу до НАТО валовий внутрішній продукт України має складати 1 трильйон 200 мільярдів доларів, тобто більше в десять разів. А це можливо тільки якщо ми створимо українське економічне диво. Для цього Україна має стати найбільш привабливою країною для бізнесу та інвестицій у Європі.
Про секретність у національній безпеці
2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Так! Безумовно, відкритість інформації знищує «схеми» у будь-якій сфері, у тому числі й в оборонному секторі. Немає ніяких сумнівів, що публічність оборонного господарства та документації України визвуть жах у населення. Проте це викриття, розсекречення є необхідним заходом! Нам непотрібна більше секретність, на кшталт того, як це було в 20 сторіччі. Нам потрібні гроші, тому що із заможними країнами не воюють! На сьогоднішній день технології та озброєння, які має Україна, настільки застарілі, що немає сенсу їх приховувати. Після економічних реформ, коли бюджет отримає достатньо грошей, і ми нарешті зможемо модернізувати оборонний сектор, то приховувати наші досягнення та здобутки перед усім світом також не буде жодного сенсу. Інформація, що країна володіє певними ноу-хау у сфері зброї та оборони, є стримуючим фактором для потенційних загарбників та дестабілізаторів внутрішньополітичного стану. Відкрита інформація щодо національної безпеки України стане нашою гордістю та захистом!
Про оборонні закупівлі
3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Перевести армії на контактну основу. Тоді генералітет буде зацікавлений у збереженні життя солдат, а не в державних закупівлях.
Про Укроборонпром
4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?
«Укроборонпром» не підсилює обороноздатність України, а навпаки, руйнує її. На сьогоднішній день його продукція продається або країнам третього світу, які просто не можуть дозволити собі щось якісніше, або — за скаженими цінами! — власній армії. Тому цей концерн, як і усі 3600 державних підприємств, має перейти із державного в приватний сектор. Позбувшись «Укроборонпрому», ми нічого не втратимо, окрім застарілого виробництва та корупційних схем. Державний апарат України має виступати в ролі замовника та покупця, а не у ролі виробника. Ми придбаємо суперсучасну та високотехнологічну зброю у країн-виробників.
Про торгівлю з непідконтрольними територіями
5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Державний апарат має припинити створювати перешкоди для торгівлі. Навіть у такому складному з політичної точки зору місці як Донбас! Питання в тому, яку економічну політику веде держава — або намагається ставити заборони та перепони, звинуватити та покарати, або створює нові можливості та свободи для громадян, піклуючись про добробут та мирне співіснування. Ми за другий варіант, бо за цим майбутнє. Лібертаріанська партія «5.10» сповідує принцип максимальних громадянських свобод та дуже просту ідею: гроші для громадян передусім! Державний апарат отримує моральне право забороняти тільки після того, як кишені громадян наситяться грошима. Трагедії Криму та Донбасу, власне, і трапилися великою мірою із-за зубожіння місцевого населення та неможливості щось змінити правовими методами… Економіка, добробут громадян та гроші мають бути поставлені на перше місці державної політики.
Про землі Міноборони
6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Це величезна проблема, тому що керівництво армії зацікавлено в отриманні неправомірної вигоди від продажу чи здачі в оренду власності Міноборони. Держава має поставити за мету розпродати ці земельні ділянки у приватну власність. Корупцію можуть спинити лише радикальні рішення, тому що контролювати корупцію неможливо. Контролюючі органи дуже швидко перетворюються на ще один корупційний розсадник. Треба знищити причину корупції, її живильне середовище, і вона зникне разом з усіма корупційними схемами та фаміліями.
Про житло для військовослужбовців
7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?
Знову ж таки, проблема полягає у бідності, вона знаходиться в економічній площині, тому й вирішувати її ми маємо економічними методами. «10 кроків впровадження економічної системи «5.10» — це те, що я пропоную як кандидат на пост президента України. Детальніше ви можете почитати на моєму сайті Balashov.com.ua. Якщо стисло, то військовослужбовці почнуть заробляти стільки ж, скільки їхні європейські колеги. Це трапиться, коли на території України буде впроваджено економічну свободу. У перспективі ми маємо скоротити чисельність армії та збройних сил та повністю перейти на контрактну основу. Це моє бачення як лідера лібертаріанської партії. Я бачу Україну майбутнього як мирну, процвітаючу країну, яку захищає уся Європа та увесь світ як зону вільного бізнесу та інвестицій, як місце, де гроші розмножуються із шаленою швидкістю. Призовна армія України сьогодні — це 250 тисяч чоловік, 600 генералів, сила-силенна полковників та майорів. Уся ця розгалужена структура неспроможна забезпечити захист наших кордонів та є джерелом корупції. Сфері оборони України необхідні докорінні реформи, які змінять сам принцип діяльності. Нам потрібна нова доктрина захисту держави, і це доктрина армії заможної країни. Якими будуть збройні сили України, коли вона стане фінансовим та торгівельним центром світу? Контрактна армія чисельністю в 20-30 тисяч чоловік. 90% інформації стосовно збройних сил України у відкритому доступі. Немає державних підприємств, які займаються виробництвом військового оснащення. У власності Міноборони немає земель. Військовослужбовці отримують достатньо високу заробітну плату, щоб самостійно купляти собі житло. На заможну, успішну країну ніхто не нападає, тому що з нею набагато вигідніше мирно вести бізнес. Корупція виникає там, де є сама можливість корупції.