У контексті наступних президентських виборів НАКО розробив запитальник для всіх кандидатів для того, щоб почути їхню думку про різні аспекти корупції у секторі оборони. Його мета полягає у тому, щоб кожен кандидат проінформував суспільство про свою позицію.

Вибори президента України відбудуться у березні 2019. Оборонний бюджет України на 2019-тий рік сягне історичного рекорду. Корупція продовжує відбирати ресурси у секторі оборони. Вирішення проблем корупції у секторі оборони збільшить національну безпеки України та її потенціал.

Вперше в українській історії у країні існує громадська організація з поважною репутацією, діяльність якої зосереджена на прозорості та підзвітності у секторі оборони. В рамках наближення до стандартів НАТО, НАКО пропонує співпрацювати з Лігою.нет та Чесно.UA у передвиборчий період, щоб підтримати цивільний нагляд, надавши суспільству розуміння того, як кандидати у президенти 2019 планують вирішувати питання, що стосуються корупції у секторі оборони.

Мета проекту

Ключова ідея: українські виборці заслуговують знати, як кандидати у президенти планують боротися із корупцією у Міністерстві оборони.

Правила участі в опитуванні

Запитання

Запропонований формат дає можливість всім кандидатам відповідати на одні і ті самі питання: це сприятиме порівнянню відповідей, і, зрештою, публічній дискусії.

Ознайомитися із запитаннями до кандидатів у Президенти


Відповіді надали


Відповіді очікуються


Відповіді не надали

Балашов Геннадій Вікторович
Політична партія «5.10»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Єдина перешкода інтеграція України до НАТО — це бідність нашої країни. Постійні оборонні витрати країн-учасниць блоку складають в межах 1-4% від річного ВВП. Навіть якщо Україна платитиме 2% від свого ВВП, загальна сума складатиме всього біля 2 мільярдів доларів. Порівняно з бюджетом НАТО це дуже незначна цифра. Для НАТО такий економічно слабкий учасник як Україна означатиме додаткові витрати, дофінансування українських ініціатив, що, безумовно, робить Україну не дуже бажаним членом для блоку.

На першому місці серед перешкод євроатлантичній інтеграції не корупція в оборонному секторі, не корупція взагалі, а низький річний ВВП. Для вступу до НАТО валовий внутрішній продукт України має складати 1 трильйон 200 мільярдів доларів, тобто більше в десять разів. А це можливо тільки якщо ми створимо українське економічне диво. Для цього Україна має стати найбільш привабливою країною для бізнесу та інвестицій у Європі.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Так! Безумовно, відкритість інформації знищує «схеми» у будь-якій сфері, у тому числі й в оборонному секторі. Немає ніяких сумнівів, що публічність оборонного господарства та документації України визвуть жах у населення. Проте це викриття, розсекречення є необхідним заходом! Нам непотрібна більше секретність, на кшталт того, як це було в 20 сторіччі. Нам потрібні гроші, тому що із заможними країнами не воюють!

На сьогоднішній день технології та озброєння, які має Україна, настільки застарілі, що немає сенсу їх приховувати. Після економічних реформ, коли бюджет отримає достатньо грошей, і ми нарешті зможемо модернізувати оборонний сектор, то приховувати наші досягнення та здобутки перед усім світом також не буде жодного сенсу. Інформація, що країна володіє певними ноу-хау у сфері зброї та оборони, є стримуючим фактором для потенційних загарбників та дестабілізаторів внутрішньополітичного стану. Відкрита інформація щодо національної безпеки України стане нашою гордістю та захистом!

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Перевести армії на контактну основу. Тоді генералітет буде зацікавлений у збереженні життя солдат, а не в державних закупівлях.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

«Укроборонпром» не підсилює обороноздатність України, а навпаки, руйнує її. На сьогоднішній день його продукція продається або країнам третього світу, які просто не можуть дозволити собі щось якісніше, або — за скаженими цінами! — власній армії. Тому цей концерн, як і усі 3600 державних підприємств, має перейти із державного в приватний сектор. Позбувшись «Укроборонпрому», ми нічого не втратимо, окрім застарілого виробництва та корупційних схем.

Державний апарат України має виступати в ролі замовника та покупця, а не у ролі виробника. Ми придбаємо суперсучасну та високотехнологічну зброю у країн-виробників.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Державний апарат має припинити створювати перешкоди для торгівлі. Навіть у такому складному з політичної точки зору місці як Донбас!

Питання в тому, яку економічну політику веде держава — або намагається ставити заборони та перепони, звинуватити та покарати, або створює нові можливості та свободи для громадян, піклуючись про добробут та мирне співіснування. Ми за другий варіант, бо за цим майбутнє.

Лібертаріанська партія «5.10» сповідує принцип максимальних громадянських свобод та дуже просту ідею: гроші для громадян передусім! Державний апарат отримує моральне право забороняти тільки після того, як кишені громадян наситяться грошима.

Трагедії Криму та Донбасу, власне, і трапилися великою мірою із-за зубожіння місцевого населення та неможливості щось змінити правовими методами… Економіка, добробут громадян та гроші мають бути поставлені на перше місці державної політики.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Це величезна проблема, тому що керівництво армії зацікавлено в отриманні неправомірної вигоди від продажу чи здачі в оренду власності Міноборони. Держава має поставити за мету розпродати ці земельні ділянки у приватну власність.

Корупцію можуть спинити лише радикальні рішення, тому що контролювати корупцію неможливо. Контролюючі органи дуже швидко перетворюються на ще один корупційний розсадник. Треба знищити причину корупції, її живильне середовище, і вона зникне разом з усіма корупційними схемами та фаміліями.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Знову ж таки, проблема полягає у бідності, вона знаходиться в економічній площині, тому й вирішувати її ми маємо економічними методами. «10 кроків впровадження економічної системи «5.10» — це те, що я пропоную як кандидат на пост президента України. Детальніше ви можете почитати на моєму сайті Balashov.com.ua. Якщо стисло, то військовослужбовці почнуть заробляти стільки ж, скільки їхні європейські колеги. Це трапиться, коли на території України буде впроваджено економічну свободу.

У перспективі ми маємо скоротити чисельність армії та збройних сил та повністю перейти на контрактну основу. Це моє бачення як лідера лібертаріанської партії. Я бачу Україну майбутнього як мирну, процвітаючу країну, яку захищає уся Європа та увесь світ як зону вільного бізнесу та інвестицій, як місце, де гроші розмножуються із шаленою швидкістю.

Призовна армія України сьогодні — це 250 тисяч чоловік, 600 генералів, сила-силенна полковників та майорів. Уся ця розгалужена структура неспроможна забезпечити захист наших кордонів та є джерелом корупції. Сфері оборони України необхідні докорінні реформи, які змінять сам принцип діяльності. Нам потрібна нова доктрина захисту держави, і це доктрина армії заможної країни.

Якими будуть збройні сили України, коли вона стане фінансовим та торгівельним центром світу? Контрактна армія чисельністю в 20-30 тисяч чоловік. 90% інформації стосовно збройних сил України у відкритому доступі. Немає державних підприємств, які займаються виробництвом військового оснащення. У власності Міноборони немає земель. Військовослужбовці отримують достатньо високу заробітну плату, щоб самостійно купляти собі житло. На заможну, успішну країну ніхто не нападає, тому що з нею набагато вигідніше мирно вести бізнес.

Корупція виникає там, де є сама можливість корупції.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Безсмертний Роман Петрович
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Корупція є ключовою (якщо не головною) перешкодою в інтегруванні оборонного сектору України до стандартів НАТО. Найбільші проблеми – у сегменті оборонного замовлення, технічного забезпечення армії зброєю і управлінні Збройними силами.

Реакція на корупційні скандали в оборонному секторі має бути миттєвою і жорсткою. Що маємо на практиці? Скандал з розкраданням коштів в «Укроборонпромі» і абсолютно неадекватну реакцію з боку керівництва держави. Під час воєнного стану злодіїв, які розкрадають оборонний бюджет, давно б поставили до стінки за мародерство і збагачення на смертях людей… А тепер подумайте: ситуація в «Укроборонпромі» додає нам балів на заявленому шляху до НАТО? Однією рукою роблять гучний піар про курс на євроатлантичну інтеграцію, а іншою – обкрадають оборонний бюджет. Це шлях не до НАТО, а за грати.

Я наполягаю на тому, що треба організувати цивільний контроль в оборонному секторі. Оборона – справа всього суспільства, а не лише людей в погонах.

Переконаний також, що до оборонного замовлення має бути повноцінно допущено приватний сектор. «Укроборонпром» не може бути монополістом у країні, на території якої п’ять років іде війна.

Крім того, треба кардинально поміняти систему управління Збройними силами, забезпечивши автономність дій кожної бойової одиниці. Має бути змінена система правового забезпечення, особливо статути Збройних сил, родів військ, змін потребують оперативно-тактичні параметри, вимоги до ЗСУ. Зараз це невеликий постсовковий уламок армії посттоталітарного режиму, а не сучасна армія натівського зразка. Основною цінністю в армії має стати солдат і офіцер, а не зброя і майно.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Це може робитися виключно через цивільний контроль. Ключовим інститутом цивільного контролю за діями силових органів є Верховна Рада (парламентські комітети та підкомітети).

Для України сьогодні дуже важливо створити також мережу територіальної оборони. Цивільний контроль таким чином працюватиме і через парламентські комітети, і через громадськість.

Тому ще раз наголошую: покиньмо думку, що оборона – це справа лише військових. Сьогодні кожен з нас відповідальний за безпеку і оборону.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Тільки через публічність та прозорість цього процесу. Якщо надалі це буде проводитись закрито, уникнути корупції не вдасться. Тут теж має діяти громадський контроль. Без цього система сама по собі провокуватиме непорядних чиновників на корупційні схеми. Крім того, ще раз наголошу – ми дозріли до того, аби до оборонних замовлень допускати приватні компанії, як це є в інших країнах. Корупція знищується конкуренцією.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

«Укроборонпром» – це велика діра, куди, як в безодню, на різні «схеми» розкрадання вбухуються колосальні державні гроші. Допоки ми терпимо все це, він буде злоякісною пухлиною. Щоб забезпечити ефективне управління концерном, є тільки один спосіб – працювати через парламентський контроль.

По-перше, парламентський комітет має не тільки право, але й обов’язок заслуховувати, цікавитись, брати безпосередню участь у кадрових рішеннях по цій структурі.

По-друге, зверніть увагу на механізм управління «Укроборонпромом». Функції управління і контролю за діяльністю концерну здійснює Кабмін. Але при цьому призначення гендиректора, кадрова політика – в руках президента. Це системна помилка в законодавстві, яка вносить дисбаланс і хаос в контролі за роботою «Укроборонпрому».

Якщо уряд управляє майном, розпоряджається грошима, то він має відповідати і за кадрову політику. Я знову повертаюся до скандалу з розкраданням коштів на «Укроборонпромі». Сьогодні насправді питання треба ставити і Гройсману. Як ви в уряді контролюєте використання бюджетних коштів? Ви ж за це несете відповідальність. У вас в руках бюджет, ви забули про це? Бо виходить, що функції розподілили, а в пошуку винних кивають один на одного. Мало звільнити керівництво концерну, треба міняти систему управління. Має бути єдність виконавчої влади. Адже це стосується безпеки нашої країни.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Треба все робити, щоб заблокувати саму можливість нелегальної торгівлі, тому що це контрабанда. До речі, існування так званої сірої зони є однією з причин, чому війна триває так довго. На ній уже давно роблять бізнес. Причому зі всіх сторін.

Що стосується легальної торгівлі, то в ситуації Криму і Донбасу – вона різна. Нагадаю, що Україні треба виконувати ратифіковані нею Женевські конвенції дотримання прав людей з окупованих територій. Йдеться, як мінімум, про підтримання життєзабезпечення громадян на Донбасі. Це вода, водовідведення, електроенергія.

З Кримом ситуація дещо інша. На цій території вся відповідальність за права громадян лежить повністю на окупаційному російському режимі. Єдине, що в ситуації, яка несе загрозу життю і безпеці цих людей, посередником могла б стати ОБСЄ. Особливо в ситуації із забезпеченням півострова водою.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Ця земля має різне призначення. Одна справа полігони, стрільбища, зовсім інша – земля, яка знаходиться під відповідними базами відпочинку, таборами, лісові угіддя, тощо. Непрофільні активи мають бути передані громадам, профільні – залишатися у Міністерстві оборони.

Мені свого часу довелося наполягати, щоб МО принаймні комунальні господарства і відповідні землі передавало територіальним громадам з так званими паралельними назвами. В Україні існує багато таких населених пунктів. Наприклад, є Макарів і Макарів-1.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Колись в Одесі я познайомився із сім’єю, де третє покоління виросло в гуртожитку на 18 квадратних метрах. Працює простий принцип: якщо ми не хочемо годувати свою армію, будемо годувати чужу. Тому в нас варіанту іншого немає, ніж забезпечити військових житлом. І крапка.

Наше завдання в бюджеті передбачати кошти і будувати житло у відповідності до дислокації бойових частин. Це можна зробити за рахунок непрофільних активів Міноборони. Армія повинна займатися забезпеченням обороноздатності, проводити військові навчання, бути готовою для ведення бойових дій. Іншими справами армія не повинна займатися.

Це означає, що нам треба кардинально переглянути все законодавство у цій сфері. Особливо щодо такого безглуздого поняття як воєнне майно, яке не відноситься ні до приватного, ні до державного. Його статус досі незрозумілий. Всі непрофільні ліси, озера та угіддя треба негайно передати територіальним громадам.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Гнап Дмитро Володимирович
Політична партія «Сила людей»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Корупція в сфері оборони становить серйозну перешкоду європейській інтеграції. Але, насамперед, вона завдає великої шкоди Україні в питанні захисту своїх територій від агресивних дій Росії. Ми не зможемо виграти війну, поки у нас орудують мародери в тилу.

Основні кроки подоланні корупції: встановлення верховенства права і невідворотності покарання за корупційні злочини. Серйозне оновлення керівництва Міноборони, розпродаж низки державних підприємств ВПК на умовах збереження їхньої профільної діільності. Відкритість державних закупівель в сфері оборони.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Навіть в умовах війни має бути відкритим доступ для громадськості до Державного Оборонного Замовлення. Засекреченими мають бути лише стратегії та плани Генерального штабу із проведення військових операцій.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України
  • Повним оновленням керівництва Міністерства оборони, залученням значної частини цивільних спеціалістів та конкурсній, контрактній основі
  • Продажем за відкритими процедурами державних підприємств із галузі ВПК, в окремих випадках – із збереженням профілю підприємства.
  • Відкриттям доступу до Державного оборонного замовлення.
Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Крок 1. Проведення детального аудиту роботи всього державного концерну.

Крок 2. За результатами аудиту – частковий розпродаж підприємств ДК за відкритими змагальними процедурами.

Крок 3. На тих підприємствах, що залишаться в державній власності – заміна керівництва, складання стратегій і бізнес-планів розвитку, встановлення чітких KPI для менеджменту по модернізації і обсягам виробництва.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Торгівля з окупованими окупованими територіями неможлива в жодному вигляді. Її треба припинити.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

В разі, якщо в окремих випадках ще чинний термін давності для кримінальних злочинів, то необхідне відкриття провадження, доведення його до суду і повернення земель у власність держави. В разі, якщо відбувся перепродаж третім особам – стягнення і відшкодування з винних посадовців матеріальних втрат за рахунок розпродажу їхнього майна. Решту – більшу земель, які не використовуються напряму у військових цілях розпродати після запуску повноцінного ринку землі.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Крок 1. Затвердження плану реформування Збройних Сил України за стандартами країн НАТО.

Крок 2. Після цього – остаточне затвердження штатної кількості ЗСУ, скорочення частини військових, як таких, що не пройдуть відбір до оновленого війська.

Крок 3. Інвентаризація потреб службовців оновленого війська у житлі.

Крок 4. Розробка системи забезпечення житлом через пряму адресну фінансову допомогу на винаймання житла. Або будівництво сучасних військових містечок поблизу військових частин та військових баз.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Гриценко Анатолій Степанович
Політична партія «Громадянська позиція»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Рівень корупції в усіх сферах, у тому числі, у секторі безпеки і оборони, та низька ефективність роботи антикорупційних органів вже ставлять під сумнів можливість євроатлантичної інтеграції України у найближчій перспективі. І навіть закріплення у Конституції курсу на вступ України до НАТО не сприятиме такій інтеграції, бо потрібні не слова, а реальні реформи.

Боротьба з корупцією у сфері безпеки та оборони – сфера відповідальності президента. Тому я задам стандарт.

Не буде преференцій для кумів чи друзів у державних закупівлях та в оборонному замовленні. Усі будуть у рівних умовах.

Дія Закону України «Про запобігання корупції» поширюватиметься на всіх суб’єктів декларування без обмежень, у тому числі, на представників СБУ. Всі зобов’язані будуть не просто подавати декларації, а й оприлюднювати їх. Система фінансового контролю активів і доходів керівного складу сектору безпеки і оборони працюватиме ефективно.

Міністерство оборони та Генеральний штаб будуть позбавлені невластивих завдань та функцій, що максимально зменшить корупційні ризики у діяльності сил оборони.

Буде активізована робота по запровадженню прозорої системи управління фінансовими і матеріальними ресурсами у складових сектору безпеки і оборони в рамках програми НАТО з розбудови прозорості та зниження корупційних ризиків у роботі оборонних та безпекових інституцій (програма «Building Integrity») та проекту, який реалізується в рамках діяльності Ради міністрів оборони Південно-Східної Європи «Розбудова доброчесного оборонного відомства».

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Забезпечення національної безпеки передбачає певний рівень секретності у доктринах, концепціях, стратегіях і програмах. Але необґрунтована засекреченість не дозволяє здійснювати контроль за їх змістом та станом реалізації, за використанням фінансових ресурсів.

Коли я перебував на посаді міністра оборони, наша команда першою почала видавати «Білу книгу» – звіт Міноборони за певний період. Ці книги доступні і зараз, ви можете легко подивитись, що було зроблено. Тому «Білі книги» і надалі видаватимуться щорічно. Вони містять роз’яснення рішень у сфері безпеки і оборони, висвітлюють виконання програм, містять дані щодо особового складу, озброєння та військової техніки, забезпечення фінансовими, матеріальними та іншими ресурсами.

Будуть визначені чіткі критерії інформації, яка належить до державної таємниці. Паралельно введемо відповідальність посадових осіб за надмірну засекреченість, особливо якщо вона сприятиме корупції та зловживанні владою.

Буде максимально усунена корупційна складова з процедури формування та реалізації державного замовлення, зокрема, через використання майданчику ProZorro.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Зараз система державних закупівель у сфері оборони стала годівницею для чиновників. Розкрадаються мільярди. Ми порахували з Українською Радою Бізнесу, що через схеми, у тому числі, через непрозорі закупівлі, із бюджету виводять до 400 мільярдів гривень. Ці гроші можна було би спрямувати на підвищення зарплат солдатам, на їх забезпечення.

Жоден чиновник, який наживається на закупівлях, не уникне кримінальної відповідальності.

Більшість оборонних закупівель мають бути переведені на електронні майданчики – без можливості втручання у процес їх роботи. Для виконавців робіт та послуг треба сформувати чіткі критерії відповідності, де ціна буде лише одним із критеріїв визначення переможця. Кожен критерій впливатиме на результат торгів.

Буде активізовано співробітництво з Агентством НАТО з підтримки – NSPA. Доступ до логістичної електронної бази даних НАТО дозволить здійснювати закупівлю бойового спорядження, оптико-електронних приладів, засобів зв’язку, інших матеріально-технічних засобів через інтернет.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Нинішній керівник «Укроборонпрому» був призначений на посаду президентом усупереч Конституції. Президент перевищив свої повноваження і порушив закон. Тому ми отримали концерн, не підконтрольний ані Кабміну, ані жодному з центральних органів виконавчої влади. Це створює передумови для тотальної корупції і розкрадання коштів, спрямованих на виконання оборонних програм. Концерн не виконує своїх завдань, він лише продукує корупційні схеми.

Як президент я забезпечу:

1. «Укроборонпром» буде позбавлений функцій формування військово-технічної політики, ннатомість буде створено Центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом. Він формуватиме та реалізовуватиме воєнно-промислову політику, створить ефективне законодавче та нормативно-правове функціонування ОПК, контролюватиме реалізацію оборонних програм.

2. Проведення комплексного аудиту компаній-спецекспортерів та промислових підприємств, які задіяні у сфері державного оборонного замовлення.

3. Створення однакових умов роботи для підприємств державної та приватної форм власності з відповідними гарантіями з боку держави.

4. Ініціюю розробку державної цільової програми зі створення нових виробничих потужностей на основі залучення інновацій та інвестицій в ОПК.

5. Інтеграцію діяльності наукових установ та підприємств. Частина прибутку від реалізації зовнішньоекономічних контрактів має бути спрямована на модернізацію, оновлення та створення нових виробничих потужностей.

6. Розвиток державно-приватного партнерства в сфері ОПК та співробітництво з НАТО.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Командний склад окремих частин і підрозділів ЗСУ та представники інших військових формувань, правоохоронних органів середньої та вищої ланки наживаються на нелегальному переміщення товарів до ОРДЛО. Про це ж всі знають, знає і влада, тому проблема досі не вирішена.

До повернення Донбасу контрабанду можна зупинити, лише ухваливши жорсткі кадрові рішення та встановивши механізми контролю.

Боротися з нелегальним переміщенням товарів допоможе встановлення додаткових технічних засобів контролю та спостереження. На місцях працюватимуть мобільні групи, що контролюватимуть цей процес.

Необхідно збільшити штрафи до 50% від вартості товару з його конфіскацією – для тих, хто скоїв порушення вперше, та до 100% з конфіскацією – для тих, хто протягом року скоїв порушення більше одного разу.

Службовці, які своїми діями сприяють нелегальному переміщенню товарів, повинні нести кримінальну відповідальність.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

На обліку у Міноборони знаходиться близько 2 300 земельних ділянок площею приблизно 530 тисяч га. З них 490 ділянок – близько 50 тис. га – використовуються третіми особами.

Тому міністр оборони повинен забезпечити інвентаризацію земель оборони та повну державну реєстрацію права на земельні ділянки. Має бути створений єдиний реєстр земельних ресурсів Міноборони, де кожна ділянка матиме державний акт, та кадастр земельних ділянок, на яких будуватиметься житло для військовослужбовців. Зараз тільки у 24% ділянок є кадастрові номери.

Земельні ділянки, які не використовуються за призначенням, будуть передані в управління центральних або місцевих органів влади, інших органів, уповноважених управляти державним майном.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Дійсно, забезпечення солдата житлом – найбільш гостра проблема у секторі безпеки і оборони. Тільки у Збройних Силах на квартирному обліку перебуває близько 47 тис. осіб. Коли я був на посаді міністра оборони у 2005-2007 роках, наша команда побудувала найбільше квартир для військових – 12 642. Протягом 2011-2017 років Міноборони мало побудувати (придбати) понад 45 тис. квартир. Але за сім років військовослужбовці отримали 4618 помешкань.

Тому у найкоротші строки буде розроблено нову Комплексну програму забезпечення житлом військових із реалістичними джерелами фінансування та застосуванням механізмів кредитування. Військовослужбовці, які проходять службу за контрактом, будуть забезпечені службовим житлом, зокрема, за рахунок інвестиційного будівництва на ділянках Міноборони. Військовослужбовців з вислугою понад 20 років забезпечать квартирами через накопичувальні цільові програми, довгострокове та іпотечне кредитування.

2. Буде створено Фонд службово-посадового житла – цілісних комплексів, збудованих з урахуванням реформування ЗСУ та їх потреб. Це житло буде зареєстроване у місцевих органах влади, його не можна буде передавати у постійне користування військовослужбовцям.

3. При будівництві житла для військовослужбовців інвестори, які десятиліттями не виконували своїх зобов’язань перед Міноборони, або розрахуються у найкоротші терміни, або повернуть ділянки, які їм передавалися для будівництва.

4. Будуть ліквідовані умови отримання надприбудків для будівельних компаній за рахунок Міноборони.

5. Будуть визначені механізми довгострокового кредитування будівництва – до 20 років з погашенням за рахунок коштів бюджету, з урахуванням вислуги років, та іпотечного кредитування до 15 років зі ставкою до 3% річних і обов’язковим власним внеском позичальника до 15% вартості придбання житла – для військовослужбовців.

6. Відбір конкурсних пропозицій щодо придбання житла на умовах пайової участі та на вторинному ринку здійснюватиметься виключно через електронну систему закупівель.

7. Буде забезпечено фактичний облік військовослужбовців та осіб, звільнених у запас або відставку, які потребують поліпшення житлових умов. Військовослужбовці ЗСУ, ті, хто вже звільнений зі служби, члени їх сімей, включаючи членів сімей тих, хто загинув, зник безвісти під час проходження служби, будуть забезпечені житлом.

8. Буде встановлено жорсткий контроль за розподілом житлових приміщень у гарнізонах Збройних Сил.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Зеленський Володимир Олександрович
Політична партія «Слуга народу»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Питання антикорупційної політики, зокрема у секторі безпеки і оборони, протягом тривалого часу є одним із основних у відносинах Україна-НАТО, а ефективна система запобігання протидії корупції є однією із передумов для євроатлантичної інтеграції нашої держави.

Тому перемога над корупцією є першочерговим і ключовим завданням нового Президента України.

Проблема корупції є системною. Тому її вирішення потребує сильної політичної волі та комплексних, скоординованих заходів. Я гарантую наявність політичної волі та надаватиму максимальне сприяння реалізації заходів із викорінення корупції.

Програма (план дій) із подолання корупції у секторі безпеки і оборони уже зараз готується нашою командою.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Невиправдано високий рівень засекречування інформації є однією із причин корупції у секторі безпеки і оборони. Окрім того, українське законодавство у сфері держаної таємниці фактично сформоване на основі радянського і не відповідає вимогам сучасності зокрема, в частині інформатизації суспільства, глобалізації інформаційних систем та ведення інформаційних війн.

Тому необхідне нове законодавство про державну таємницю.

Новий законопроект про державну таємницю буде одним зі перших, який Президент України подасть на розгляд парламенту. Проект, зокрема повинен передбачати:

– адаптацію національного законодавства у сфері безпеки інформації до норм і стандартів країнах-членів ЄС та НАТО:

– впровадження нових засад віднесення інформації до службової та державної таємниці, її зберігання та розсекречення, зокрема, введення поняття презумпції публічності інформації;

– удосконалення дозвільного порядку провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею;

– перегляду процедур здійснення перевірки громадян у зв’язку з їх допуском до державної таємниці;

– забезпечення фізичної безпеки інформації шляхом класифікації зон її використання, визначення рівнів доступу до них і до матеріальних носіїв, на яких зберігається інформація;

– удосконалення механізму надання доступу до інформації з обмеженим доступом представникам іноземних держав (наприклад – надання доступу військовим радникам з країн НАТО);

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Україна наразі потребує перегляду існуючих політик і практики оборонних закупівель.

Тому є необхідною нова Стратегія оборонних закупівель, яка повинна визначити, що закуповувати (вибір між зразками), де закуповувати (власне виробництво або імпорт), як забезпечити найкращу якість та найкращу вартість всього життєвого циклу, як підтримувати зразки на протязі всього життєвого циклу, як забезпечити розвиток власної промисловості, як забезпечити стратегічну незалежність від виробників озброєння та військової техніки та урядів іноземних держав.

Так само є необхідним прийняття нового закону “Про державне оборонне замовлення”, який повинен узгодити положення про планування та формування оборонного замовлення із Законом України «Про національну безпеку України». Крім того новий закон про ДОЗ має передбачити:

– врегулювання питань державного регулювання цін (ціноутворення) на продукцію за державним оборонним замовленням;

– уведення положення, відповідно до якого проект основних показників оборонного замовлення складається з відкритої та закритої частин;

– уведення конкурентних процедур під час закупівлі продукції, робіт і послуг за оборонним замовленням, інформація про закупівлю яких становить державну таємницю;

– скасування закритого реєстру виробників (постачальників) продукції, робіт і послуг оборонного призначення, поставка (закупівля) яких за державним оборонним замовленням становить державну таємницю та створення на базі цього реєстру відкритого реєстру виробників оборонної продукції;

– надання державним замовникам права оприлюднювати за допомогою попереднього інформаційного повідомлення інформацію щодо планів закупівель;

– зниження рівня секретності задля недопущення необґрунтованого обмеження доступу до інформації (надання інформації статусу “для службового користування”) про діяльність центральних органів виконавчої влади у сфері оборони;

– зобов’язання державних замовників звітувати про результати здійснення процедур закупівлі, укладення та виконання державних контрактів з оборонного замовлення (у частині, що не містить державної таємниці) з оприлюдненням звіту уповноваженим органом на його веб-порталі.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Питання управління “Укроборонпромом” доцільно розглядати як одну із складових системного реформування оборонно-промислового комплексу.

З огляду на це, є першочерговими є такі кроки:

1) утворення (покладення на одне із існуючих міністерств, наприклад – Міністерство оборони) повноважень щодо формування та реалізації державної політики у військово-промисловій сфері;

2) проведення відповідно до Закону України “Про національну безпеку” огляду оборонно-промислового комплексу (оцінювання стану і готовності підприємств ОПК у задоволенні потреб сектору безпеки і оборони, та стосовно задоволення потреб зовнішніх ринків; проведення аудиту підприємств державної форми власності);

3) перегляд Стратегії розвитку оборонно-промислового комплексу України відповідно до положень ЗУ «Про національну безпеку України» та на основі результатів Огляду ОПК;

4) внесення як невідкладного на розгляд Верховної Ради України проекту Закону України “Про військово-технічне співробітництво” щодо визначення принципів державної політики та правових засад військово-технічного співробітництва, його видів, способів державного регулювання, напрямів державного контролю у сфері військово-технічного співробітництва, а також повноваження учасників та суб’єктів військово-технічного співробітництва;

5) внесення як невідкладного на розгляд Верховної Ради України проекту Закону України “Про особливості перетворення державних унітарних комерційних підприємств оборонно-промислового комплексу в акціонерні товариства та їх приватизації” (щодо формування передумов для збереження та підвищення конкурентоспроможності товариств ОПК на внутрішніх та зовнішніх ринках; особливостей корпоратизації та приватизації об’єктів державної власності в ОПК; впровадження корпоративної моделі управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі на основі стандартів ОЕСР; залучення стратегічних інвесторів);

6) проведення протягом 2019 року незалежних огляду та аудиту діяльності Державного концерну “Укроборонпром”, його підприємств-учасників і акціонерних товариств, управління корпоративними правами держави щодо яких передане Концерну.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Однією із причин цього явища є відсутність політичної волі для вирішення проблеми. Новий Президент України таку політичну волю має.

В першу чергу, на чолі системи органів та інституцій, які є відповідальними за контроль за злочинністю у тому числі на лінії розмежування повинні стати доброчесні професіонали, які будуть носіями змін у цих органах та інституціях. СБУ та органи прокуратури, Військова служба правопорядку у Збройних Силах України протидіятимуть злочинності та корупції, а не покриватимуть її.

Другим кроком має бути аналіз причин та умов, що призводять до вчинення відповідних правопорушень, та плану дій із їх усунення з тим щоб усунути системні причини явища.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

В першу чергу є необхідними аудит та інвентаризація земель оборони, реєстрація прав власності на усі земельні ділянки та об’єкти нерухомості.

Окрім того, необхідно забезпечити створення електронного реєстру земель оборони та нерухомості, які перебувають у сфері управління Міністерства оборони.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Існуюча система забезпечення житлом військовослужбовців є неефективною та корупціогенною.

Тому в першу чергу має бути проведено аудит цієї системи, усунуті зловживання при укладенні і виконанні договорів інвестиційного будівництва, повернуті до Міноборони ті земельні ділянки, де інвестори не виконують зобов’язань.

Сама система забезпечення житлом військовослужбовців потребує перегляду і визначення нових підходів.

Такими підходами можуть бути, зокрема, усунення можливості приватизації житла (що призводило до того, що високопоставлені військовослужбовці отримували від держави по декілька квартир, які потім продавали) та створення замість цього системи соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей шляхом створення нового механізму персоналізованої грошової накопичувальної вихідної допомоги.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Корнацький Аркадій Олексійович
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Корупція у секторі оборони поряд із латентною, але свідомою і послідовно здійснюваною протягом 27 років проросійською політикою української привладної “еліти”, є головною перешкодою євроатлантичній інтеграції України. Тотально корумпована (в тому числі у секторі оборони) держава не може бути належно обороноздатною в принципі й так само не може відповідати стандартам НАТО. Моїм головним кроком з подолання всіх проблем України буде негайне, Указом N1 Президента України, зупинення і заборона антиконституційної діяльності політичної “еліти” – всіх політичних партій, громадських організацій та їх лідерів, які були і є при владі та в так званій опозиції. Всі мої першочергові дії як Президента України в цьому напрямку викладені у моїй передвиборній Програмі.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Доступ до інформації у сфері оборони має бути необмеженим для спеціально уповноважених контролюючих органів і вкрай обмеженим для публікації. Так званий громадський контроль не складає для корупціонерів жодних перешкод, а доступ “громадськості” до оборонних секретів спричиняє великої шкоди. Я пропоную публікувати тільки те, що не складає жодної таємниці, і жорстко контролювати все, що складає бодай службову таємницю, не кажучи про державну.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Єдиною гарантією зменшення корупції у сфері закупівель, як і корупції взагалі, може бути тільки обрання мене (іншого подібного не бачу) на пост Президента України і повне усунення від влади так званої політичної еліти. Всі інші програми, пропозиції, “нові політики” тощо – це казки хитропідлих корупціонерів для тупих “антикорупціонерів”.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Укроборонпром (УОП) – це генеральний штаб корупції у сфері оборонної промисловості. Його треба ліквідувати, корумпованих керівників УОП та їх покровителів судити за корупцію і державну зраду, натомість створити Міністерство оборонної промисловості, службовці якого мають бути високими професіоналами у сфері оборонних технологій, абсолютно не пов’язаними з політиками. Безумовно, ці позитивні зміни можливі тільки за умови повного усунення від влади, відповідно до моєї передвиборчої Програми, всієї існуючої політичної “еліти”.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Легальна торгівля з непідконтрольними територіями може здійснюватися виключно задля уникнення гуманітарної катастрофи. Тобто лише товарами, необхідними людям в ОРДЛО для забезпечення життєдіяльності. Для припинення нелегальної торгівлі та інших численних правопорушень робота контрольно-пропускних пунктів має бути чимскоріше передана під повний контроль відповідних міжнародних інституцій.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Корупція у сфері землекористування є тільки одним із десятків/сотень інших видів корупції в Міноборони. “Лікувати” цю “хворобу” можна і потрібно тими ж методами, що і в усіх інших сферах – невідворотним і суворим кримінальним переслідуванням і покаранням. Без термінів давнини, оскільки одним із злочинів, які вчиняють корупціонери в погонах, є державна зрада. Для суду над військовими злочинцями має бути створено Військовий трибунал. Для припинення тотальної корупції у земельній сфері, яка з весни 2014 року стрімко зростає під орудою В. Гройсмана, потрібно негайно скасувати антиконституційні повноваження Держгеокадастру з розпорядження землями і передати ці повноваження місцевим Радам. Це питання буде врегульовано моїм указом в числі найперших. В Україні де-юре не існує земель державної власності, це видумка корупціонерів. Земля, як і всі інші природні ресурси в Україні, є власністю Українського народу, і розпоряджатися нею має виключно народ в особі місцевих громад і найбільш наближених до народу органів державної влади – місцевих Рад.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Для забезпечення житлом як військовослужбовців, так і громадян деяких інших соціальних категорій на бюджетні кошти має масово будуватися і надаватися їм у користування сучасне житло, яке не приватизується. Для придбання військовослужбовцями, як і громадянами будь-яких інших соціальних категорій, житла у власність мають бути впроваджені системи кредитування на кшталт існуючих американських чи європейських. Підкреслюю, що всі позитивні зміни в Україні можливі виключно у випадку повного усунення від влади паразитуючої на тілі української держави політичної “еліти”, що я планую зробити у правовий спосіб низкою указів Президента України в перші ж дні виконання повноважень Президента України.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Кошулинський Руслан Володимирович
Політична партія «Всеукраїнське об'єднання «Свобода»»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Корупція у секторі безпеки і оборони не лише перешкоджає євроатлантичній інтеграції України, не просто псує міжнародний імідж України та довіру до влади всередині країни, вона передусім є безпосередньою загрозою національній безпеці та обороні.

Доки корупцію у цій галузі не буде зведено до мінімуму, а сам сектор не пройде люстрації та очищення від ворожої агентури, не доводиться серйозно говорити про можливість більш глибшої інтеграції з європейськими та євроатлантичними безпековими структурами.

Ми запропонуємо напрацювання Національної антикорупційної стратегії на 2019-2025 роки. Для її реалізації треба впровадити державну програму виконання Національної антикорупційної стратегії.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Принципово важливо підвищити відкритість у стратегії публічної комунікації в цій сфері, впровадити більш ефективні методи парламентського та цивільного контролю, підвищити прозорість діяльності оборонного відомства та розширити можливості доступу громадськості до результатів перевірок його діяльності. Але у зв’язку зі специфікою сектору, варто враховувати і забезпечувати пріоритети секретності і усунення ризиків для національної безпеки, шляхом непродуманого розголосу інформації передусім в особливий період.

Пріоритетним механізмом має виступати парламентський нагляд, оскільки контроль – це частина конституційних повноважень Верховної Ради. Варто звернутись до практики держав НАТО, що передбачають формування відповідного комітету з числа парламентарів, однак його члени повинні пройти ретельну перевірку для мінімізації впливу ворожої агентури.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Корупційна система пронизує всі рівні управління, і потребує комплексного вирішення. Необхідна ліквідація системних корпоративних та особистих зв’язків, корупційних інтересів в середині Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних сил України, усунення неформальних контактів і схем з чиновниками Кабінету міністрів та Адміністрації Президента.

Слід забезпечити певний рівень доступу громадськості насамперед до питань розподілу фінансових ресурсів та державних закупівель та сформувати дієвий парламентський контроль.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Нагадаю, ДК “Укроборонпром” – дітище епохи Януковича, створене для контролю та консолідації відповідних фінансових потоків у сфері оборонної промисловості. Необхідно провести аудит діяльності цієї структури та здійснити реформування у цій сфері. Очевидно «Укроборонпром» як неефективну і створену з корупційною метою за часів Януковича структура не можна залишати у нинішньому вигляді.

Потрібно розробити і ухвалити Державну цільову програму реформування та розвитку оборонно-промислового комплексу (ОПК) в 2019 році на п’ять років, із затвердженням Кабінетом Міністрів.

Треба реорганізувати військово-промисловий комплекс для потреб війни та ефективної участі України у світовому ринку зброї. Також слід  ухвалити Державні довгострокові програми про повне переозброєння та розвиток ЗСУ терміном на 15-20 р., з контролем виконання – щорічно. Всі виручені від продажу зброї кошти спрямовувати виключно на потреби оборони.

Потрібно негайно припинити практику злочинного знищення, продажу ефективних зразків озброєння і техніки. Визначити пріоритетним забезпечення сектора безпеки і оборони продукцією ВПК вітчизняного виробництва.

Окремою складовою оновленої воєнної доктрини України має стати докорінне технічне переозброєння Збройних Сил України, розробка нових високотехнологічних видів озброєння за стандартами НАТО. Останнє має охоплювати не тільки забезпечення державного замовлення на розробку та постачання нових високотехнологічних видів озброєння вітчизняними підприємствами, але й закупівлю (за потреби) новітніх технологій та зразків озброєння в іноземних країн. Для цього, за потреби, слід ініціювати перегляд міжнародних договорів України, які обмежують Україну в нарощуванні озброєння.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

По-перше, необхідною запорукою перемоги є повний бойкот будь-якої торгівлі з РФ та окупованими нею територіями товарами воєнного та подвійного призначення.

Слід встановити повну економічну, енергетичну, ресурсну та транспортну блокаду тимчасово окупованих територій. Припинити діяльність російського бізнесу в Україні, запровадити ембарго на російський капітал, товари та послуги. Націоналізувати активи, кінцевими власниками яких є громадяни РФ чи держава-агресор.

Блокаду тримати її до повної деокупації цих територій. І звісно неприпустимо під час війни толерувати переміщення товарів і послуг з окупованими територіями (окрім випадків вирішення гуманітарних катастроф, що може бути передбачено режимом чергового перемир’я).

Звісно, це неможливо без очищення силових структур. Слід встановити обов’язкову перевірку держслужбовців, кандидатів на виборні посади за допомогою поліграфа (“детектора брехні”) на причетність до корупційних дій, сепаратизму, співпраці з іноземними спецслужбами та на наявність громадянства інших держав.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Слід створити Тимчасову слідчу комісію для перевірки всіх зловживань, допущених 1991 року. Ряд незаконних рішень щодо потрібних для армії ділянок можна буде визнати недійсними. Особливо у зв’язку зі станом фактичної війни. Принцип невідворотності покарання за знищення обороноздатності має дотримуватися завжди.

З іншого боку, слід ретельно промоніторити, як використовуються ті землі, що залишаються в руках Міністерства оборони, чи немає випадків нераціонального використання територій. на інфраструктуру яких списуються кошти.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Слід переглянути ефективність чинних житлових програм, на що реально спрямовуються величезні кошти. Спосіб забезпечення житлом за вислугою років повинен бути прозорим – через одержання нерухомості чи відповідного фінансового забезпечення. Для діючих військовослужбовців варто зводити дешеве житло, використовувати ресурси військових містечок.

Головним завданням української влади має стати підтримка розвитку армії, перетворення статусу офіцера та солдата на найбільш престижний в державі. Це неможливо без суттєвої матеріальної підтримки, усунення проблеми з житлом, забезпечення для військовослужбовців рівня доходу, суттєво вищого за середній по країні. Це люди, що ризикують  життям і здоров’ям заради держави і нації, та потребують особливої пошани.

Треба прийняти Державну програму забезпечення військовослужбовців всіх категорій житлом на 5 років.

Для контрактників гарантуються кредитні пільги на придбання житла (відсоток, який покриває держава, збільшується відповідно до терміну служби).

Звісно, потрібна заборона виселення з гуртожитків військовослужбовців.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Купрій Віталій Миколайович
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Корупція – головна проблема держави. Якщо її не подолати, то ми й у війні не переможемо і життєвий рівень населення не піднімемо. Перший мій крок на посаді Президента – радикально зачистити силовиків від зрадників і корупціонерів, а потім забезпечити принцип невідворотності покарання за вчинений злочин.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Вважаю, що потрібно більш прозоро висвітлювати витрати на оборону, задіяти систему «Прозорро».

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Порівняти ціни держзакупівель і якість товарів і послуг із існуючими на ринку. Перевищення – це крадіжка!

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Кадри вирішують все. Призначив, не справився, звільнив.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Зупинити торгівлю з окупантом, включаючи РФ.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Переглянути умови приватизації. Націоналізація при порушенні закону.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Зупинення корупції збільшить можливості закупівлі житла.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Мураєв Євгеній Володимирович
Політична партія «Наші»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Я виступаю за позаблоковий та постійно нейтральний статус України, як це і прописано в основоположному документі нашої держави — Декларації про державний суверенітет від 16 липня 1990 року. Питання євроатлантичної чи іншої інтеграції може вирішуватися виключно шляхом проведення загальнонаціонального референдуму. Саме тому не варто розглядати проблему корупції у розрізі євроатлантичній інтеграції України.

Моє бачення проекту країни передбачає зниження ролі Президента та більш чіткий розподіл функцій. Функції Верховного головнокомандуючого в мирний час повинен виконувати міністр оборони, у воєнний — очільник уряду. Міністром оборони повинен бути виключно професійний військовий, його головна задача — не вирішення господарських проблем, де зосереджені основні корупційні схеми, а забезпечення оборони держави.

Корупція у сфері оборони – це самостійна проблема повинно жорстко каратися. Всі закупівлі, які не стосуються озброєнь, будуються на тих само принципах, що і в цивільній практиці, через систему прозорих конкурсів, де будь яка компанія може конкурувати з фізичною особою-підприємцем чи міжнародною організацією.

При Міністерстві оборони також існуватиме Громадська Рада, члени якої будуть подані на розгляд комісії Українським союзом ветеранів ЗСУ, а також волонтерськими організаціями.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Міністерство оборони повинно буде щоквартально звітувати про обсяги закупівель, що безпосередньо не є державною таємницею. Державні закупівлі на прозорих онлайн-конкурсах є моїм пріоритетом як кандидата в Президенти України. Решта інформації контролюватиметься членами РНБО та Громадської Ради, які повинні мати відповідний статус допуску до секретної інформації (та сувору кримінальну відповідальність за її розголошення).

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Нагляд за Міністерством оборони повинно здійснювати РНБО. Державні закупівлі, що пов’язані з військовою технікою та озброєнням, контролюватимуться РНБО.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Основне завдання «Укроборонпрому» — забезпечення ЗСУ сучасними зразками озброєння та техніки. На стратегічному рівні необхідно перейти до концепції середньострокового планування досліджень та виробництва, із встановленням чітких індикаторів успішності для топ-менеджерів та відповідальних за окремі сектори «Укроборонпрому», із відповідним фінансовим стимулюванням їх роботи у вигляді премій та бонусів.

На тактичному рівні необхідно забезпечити повну інвентаризацію та невідкладний ремонт наявного озброєння та техніки.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Нелегальна торгівля є наслідком наявності непідконтрольних територій як таких. Тому потрібно реалізувати комплексний мирний план, який передбачає їх повернення. Втрата територій пов’язана з втратою довіри людей, що мешкають в таких регіонах до центральної влади України. Необхідно забезпечити рівність всіх громадян перед законами, розпочати широкі політичні дискусії з опонентами, забезпечити реальну децентралізацію, яка передбачає передачу левової частки повноважень з розпорядження фінансовими ресурсами на місця, а також впровадження широких можливостей для організації загальнонаціональних та місцевих референдумів.

Вирішення проблеми Донбасу повинно відбуватися на основі Мінських угод, стратегія реінтеграції територій повинна включати припинення блокад та створення штучних стін й кордонів, початок широкого громадського та політичного діалогу.

Використання армії, тобто силовий сценарій, не може застосовуватися як інструментарій вирішення проблем непідконтрольних територій. Навпаки, його використання призведе до подальшої дезінтеграції та недовіри людей до держави.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Ми виходимо з загальної концепції побудови армії. Концепція структури Збройних Сил України, розроблена групою під керівництвом генерал-лейтенанта Олександра Чаповського, дозволяє мати високу мобільність, самодостатність, високу бойову ефективність військ загальної чисельністю 280 тис. чоловік.

Крім того, передбачається принципово інший принцип використання Національної Гвардії України як з’єднань, частин територіальної оборони та діючого армійського резерву, який у разі необхідності розгортається у додаткову армію чисельністю ще від 250 тисяч осіб.

Виходячи з проблеми перегляду та перебудови системи управління військами необхідна структурна інвентаризація та оптимізація нерухомого майна, що належить армії відповідно до реальних потреб. На всю землю, яка відноситься до Міністерства оборони України мають бути отримані державні акти, кадастрові номери ділянок. Надлишок земель за узгодженням з Кабінетом міністрів та місцевою владою може бути переданий до державного заповідного фонду, під управління місцевих громад, реалізований через відкриті конкурси, на земельних аукціонах тощо.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Правильна організація Збройних Сил України передбачає формування Фонду забезпечення житлом військовослужбовців. Способом вирішення цього питання може бути комбінований підхід, який складається з двох програм. Перша – це цільова програма житлового будівництва, яка повністю фінансується з державного бюджету. Друга – спорудження будинків для військовослужбовців на паритетній основі 50:50 з залученням їх власних коштів, з можливістю довгострокового кредитування таких домогосподарств. Відповідні ресурси можуть бути, зокрема, залучені за рахунок продажу земель оборонного призначення, реалізації програм державно-приватного партнерства.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Наливайченко Валентин Олександрович
Політична партія «Громадсько-політичний рух Валентина Наливайченка «Справедливість»»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Надвисокий рівень корупції у владі є головною перешкодою для євроатлантичної інтеграції України. Як майбутній президент, знищу корупцію у владі, насамперед у секторі оборони та безпеки. Знаю, як це зробити, маю нульову толерантність до корупції і не залежу від олігархів. Створю справедливу систему влади, яка служитиме і буде підконтрольна людям. Очищення країни почнемо з самого верху: з Президента, уряду, депутатів та суддів. Жоден корупціонер, незалежно від посади, не уникне покарання та ніколи більше не працюватиме на держслужбі. Для мене корупція у секторі оборони – це не тільки закупівлі за завищеними цінами та відкати. Корупція починається з самої гори, коли найвищі посадовці, відповідальні за оборонні замовлення, ініціюють закупівлі озброєння і військової техніки не у спеціалізованих державних підприємствах, а у підконтрольних їм же фірмах. Тим самим позбавляючи підприємства-виробники державних замовлень, а робітників зарплат. Армія натомість отримує неякісні товари за завищеними цінами. А контролюючі органи, які мали б ліквідовувати такі схеми, бездіють, є співучасниками корупційних оборудок. Ініціюватиму посилення відповідальності за кримінальні правопорушення у сфері оборони і національної безпеки. Маю політичну волю раз і назавжди відокремити владу від бізнесу: від Президента і до голів селищних рад – конфлікту інтересів більше не буде.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Безумовно у стані війни, в якому зараз перебуває Україна, певний рівень секретності має залишатися, але секретність не може використовуватися посадовцями для прикриття зловживань. Прикладом того, як можна працювати відкрито і прозоро навіть у спецслужбах, є результати моєї роботи в СБУ. У найважчі часи для країни ще на початку агресії РФ, ми створили відкриту і прозору систему закупівель озброєння, транспорту та усього необхідного для функціонування спецслужби. Ми ліквідували усі корупційні схеми, а контракти завжди можна було перевірити. Однією із складових системи національної безпеки є посилення демократичного громадського контролю за діяльністю у сфері державної безпеки та оборони. В СБУ була створена мною громадська рада з повноваженнями контролю і доступу до інформації, в тому числі щодо закупівель. Аби контроль за діяльністю органів у сфері нацбезпеки і оборони був реальним, а не на папері – потрібні зміни до Закону про національну безпеку України. Оскільки на сьогодні демократичний, громадський контроль є необґрунтовано обмеженим, а відтак неефективним.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Сьогоднішню систему закупівель вважаю неефективною і недостатньо прозорою. Знаю це з власного досвіду. Ми з Рухом «Справедливість» передали на передову для наших захисників 7 модулів життя. Вони побудовані за стандартами НАТО, врятують не одного героя, нададуть захист і відпочинок нашим бійцям. Якби українська влада дбала про своїх людей і військо, такі модулі були б виготовлені на українських підприємствах і розташовані по всій передовій, а інша частина чекала б на мирних людей, які змушені залишити своє житло під градами і кулями. Усі модулі, які передав на передову Рух “Справедливість”, виготовлені на одному з заводів Дніпра. Однак, жодного держзамовлення за п’ять років війни підприємство так і не отримало. Інший приклад. У місті Костянтинівці є спецзавод з виробництва броньованого скла, яке виготовляється за українськими та європейськими стандартами. Як гадаєте, скільки державних замовлень вони отримали за усі роки війни? Одиниці! А скільки нам з вами відомо випадків поранення наших військових через неякісне, некондиційне, виготовлене невідомо де броньоване скло! Скільки життів можна було б зберегти. Чому конкурси для таких підприємств не зробити прозорими і не підтримати виробників держзамовленнями?!

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Укроборонпром на сьогодні – це штучно створена структура, яка вимиває гроші і ресурси. Структура над структурою, що лише шкодить підприємствам-виробникам, а не допомагає їм. Цей концерн був створений за часів Януковича, заради нього ліквідували Міністерство промисловості, як державний орган управління оборонними підприємствами, і в цьому теж вбачаю корупційну складову. Це ніщо інше, ніж здача національних інтересів України.

В Україні має бути центральний орган державного управління у сфері ОПК, який мав би здійснювати національну політику у цій сфері.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Категорично проти торгівлі на війні. І ми говоримо зараз не про пляшку молока для дітей, а про вугілля потягами, автоцистерни бензину, які щодня перетинають лінію розмежування. Стверджую: нелегальну торгівлю можна ліквідувати буквально протягом кількох днів після виборів президента. Для цього потрібна чітка позиція нового президента країни.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Так, це дійсно так і було. Мені відомо про порушення Військовою прокуратурою Центрального регіону двох кримінальних проваджень стосовно колишнього міністра оборони за фактами розкрадання конкретних земельних ділянок військових містечок. Знаю, що громадські активісти впродовж року домагалися надання об’єктивної правової оцінки дій колишнього міністра, бо влада покривала ці оборудки. Вважаю, за такі злочини не має бути терміну давності. Цей та інші корупціонери мають бути покарані та повернути державі вкрадене.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Як майбутній президент гарантую: держава дбатиме про кожного свого захисника! Без підтримки і опіки не залишиться жодна родина військового. Створимо ефективну соціальну систему будівництва і розподілу службового житла, доступні програми іпотеки. Перш за все необхідно провести незалежний аудит земель, ділянок, будинків та соцоб’єктів. І не лише того, що залишилося, а й того, що вже було розкрадено і розпродано. І якщо генерали мають по 4 квартири, а військовий або доброволець, який повернувся з фронту, нічого, то це несправедливо. І ми через суд доводитимемо хибність такого підходу до розподілу житла. Я категорично проти житла «за рангами»: коли генерал має право на квартиру, а лейтенант – ні. Усі мають бути рівними перед Законом. До речі, після Революції Гідності з командою чесних офіцерів в СБУ я саме так і зробив — незаконно отримані генералами за часів Януковича – Якименка квартири повернув у службу. Це житло потім було розподілено серед учасників бойових дій.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Насіров Роман Михайлович
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Масштаби корупції в Україні на сьогодні вже становлять загрозу національній безпеці і, безумовно, перешкоджають інтеграції нашої держави до євроатлантичних структур. Відповідно, подолання корупції, в тому числі у секторі безпеки та оборони, є одним із основних напрямків моєї програми. Крім того, корупція перешкоджає, гальмує розвиток української економіки, що у свою чергу віддаляє нашу державу від вступу до ЄС і НАТО. Тільки сильна економіка може побудувати сильну сучасну армію і стати бажаним партнером для Альянсу. Для подолання корупції необхідно вдосконалити антикорупційне законодавство, забезпечити верховенство права, здійснити аудит антикорупційних органів, запровадити презумпцію винуватості для чиновників.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Певний рівень секретності необхідний. Це стосується Стратегічних документів, планів та програм. В той же час потрібно переглянути критерії та підходи до засекречування інформації з огляду на те, що саме відсутність у суспільства доступу до інформації породжує корупційні ризики. Фінансове забезпечення, державне оборонне замовлення мають контролюватися парламентом. Парламентський контроль + відповідальність посадових осіб.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Закритість інформації породжує корупцію в системі оборонних закупівель. Відкритість процесу, контроль та відповідальність змінять ситуацію. Впровадження системи PROZORRO продемонструвало значний прогрес, хоча система потребує суттєвого доопрацювання з точки зору контролю якості, критеріїв відбору учасників. Потрібно також впроваджувати сучасні технологічні рішення, електронні майданчики.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Всебічний аудит всієї структури Укроборонпрому, після аудиту – відповідні організаційні та управлінські рішення. Приватизація неефективних та збиткових підприємств. Перегляд стратегії концерну з точки зору стандартів НАТО. Орієнтація у стратегії на забезпечення армії надсучасним озброєнням.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Потрібно щодня працювати над тим, щоб припинити війну та повернути наші території та громадян до складу України. Для цього, окрім дипломатичних та політичних засобів нам потрібно розвивати українську економіку. В той же час, необхідна жорстка відповідальність та нова кадрова політика для мінімізації таких явищ.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Потрібно системно вирішувати проблему неефективного використання ресурсів Міноборони. Необхідно провести повний аудит земельних і не тільки ресурсів, оцінити ефективність використання та видатків бюджету на ці ресурси, впровадити суворий облік землі та відповідальність за порушення законодавства.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Достойні зарплати військовим, постійно діюча програма будівництва житла для військовослужбовців, програми довгострокового кредитування на придбання у власність житла. Програма допомоги сім’ям військових, які загинули.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Новак Андрій Яремович
Політична партія «Патріот»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

В сучасному законодавстві України відсутній термін «сектор оборони», а закріплений термін «сектор безпеки та оборони», складовою якого є сили оборони (Закон України «Про національну безпеку України», Концепція розвитку сектору безпеки і оборони України тощо). Тому вважаю коректним використання терміну саме в законодавчому визначенні, оскільки це дає реальну уяву про стан, масштаб та перспективу розвитку сфери національної безпеки країни.

Сектор безпеки і оборони України необхідно, з моєї позиції, розглядати комплексно, а не частково. Тоді і бачення глибини проблем буде масштабнішим.

Як Президент України (і це засвідчує моя особиста програма кандидата на пост Президента та програма Політичної Партії «ПАТРІОТ») я би ставив питання про трансформацію сектору безпеки і оборони в мультифункціональний безпековий сектор. Таким чином ми б отримали нову сучасну модель національної безпеки, яка б була в рази дієвішою і ефективнішою за нинішню.

Як Президент України маю намір з перших днів перебування на посаді приступити до ліквідації корпоративної нетерпимості та номенклатурного лобізму тієї чи іншої ланки безпекового сектору, які традиційно контролювали доступ до попередніх президентів.

До речі, ООС – це не операція сектору оборони, а саме операція об’єднаних сил сектору безпеки та оборони, в якому центральною ланкою є ЗСУ.

З другого боку вважаю, що сам термін «оборона» є застарілим і таким, що не відповідає сучасним безпеково-оборонним викликам геополітичного та геостратегічного масштабів протистояння України і світу сучасним глобальним агресіям глобального гібридного тероризму з боку путінського режиму РФ.

Дивує звуження проблеми до корупції в секторі оборони, адже цей рецидив присутній як:

а) світова практика і мав би розглядатися саме через призму міжнародного досвіду боротьби з цим явищем,

б) елемент загальнодержавного явища, що має системні причини та витоки.

Щодо корупції як перешкоди на шляху до євроатлантичної інтеграції України, то, як на мене, це не часткова проблема сучасної української армії і вона не може вирішуватися лише у вузьковідомчому сегменті. Це проблема кардинальної зміни стилістики державного (органів виконавчої влади) управління, повноцінного функціонування інституту президента, довершеного демократичного, зокрема, парламентського контролю за сектором безпеки і оборони тощо.

Тут постає питання усунення дуалізму влади, функціонування РНБО як органу дієвої координації сектору безпеки і оборони, визначення в цій координаційній системі місця і ролі всіх складових, які наразі діють відокремлено і врізнобіч. Особливо багато питань виникає до таких структур як СБУ, МЗС, Укроборонпром, ГПУ (військова прокуратура) тощо.

Вважаю також, що потрібно виносити на публічний рівень обговорення питання забезпечення національної безпеки законодавчою гілкою влади. Нинішня діяльність у цій сфері, як на мене, вкрай незадовільна.

Мене тривожить законодавча незавершеність багатьох питань національної безпеки, які не вирішуються повною мірою з 2014 року. Передусім, відсутність високопрофесійної мілітарно-цивільної складової сектору безпеки і оборони, наповненість структур, покликаних виробляти

рішення національного масштабу, випадковими людьми, наявність такого ганебного явища як непотизм.

Зараз постає в новому світлі тема територіальної оборони, адже з утворенням ОТГ маємо з інших позицій підходити до визначення цієї проблематики. Ми не можемо допустити ситуації 2014 року, коли добробатівський і волонтерський рух існували поза законом.

По суті питання.

Бачення.

Створення судово-правового сервісу постійної дії як альтернативи традиційному суддівству, що залежить від лобістсько-персональних впливів і повністю себе дискредитував.

Введення нульової декларації про статки та доходи всіх громадян України та 3% бар’єр легалізації цих доходів, щоб потім можна було фіксувати проблемні ніші та напрями як мотивацію до справжнього українського громадянства.

Запрошення на конкурсній основі ветеранів структур, що входять до сектору безпеки і оборони, до аудиторських інспекцій в секторі безпеки та оборони. Налагодження цієї повністю автономної діяльності з допомогою фахівців з країн НАТО.

Перший крок.

Аудит походження статків всього управлінського та командного складу сектору безпеки і оборони. Аудит включає перевірку не лише відповідних посадових осіб, а всієї родини. Виявлення доходів чи майна, набуття або володіння якими не підтверджується юридично, визначається на законодавчому рівні як підстава для звільнення з посади з подальшим розслідуванням відповідно до вимог Кримінального кодексу України.

Другий крок.

Створення тимчасового (не більше року) правничого сервісу безпекового сектору по виявленню та притягненню посадових осіб до відповідальності за мародерство, підкуп, контрабанду, вимагання, зловживання, халатність, саботаж, агентурні дії тощо. Формування

атмосфери нетерпимості до цих ганебних явищ, для чого ухвалюється відповідна нормативно-правова база.

Третій крок.

Творення інфраструктур цифрової фіксації (в режимі блокчейну) всіх операцій регламентно-процедурного характеру щодо забезпечення безпеково-оборонної сфери. Цей процес супроводжується системним арбітражем аудиторів, що наймаються з фахівців світового безпекового сектору, бажано із кадрового потенціалу світового українства. Оголошу набір наших експатів (українців за походженням) для очищення від корупційної зарази безпекового сегменту країни.

Максимально використаю державницький потенціал фахівців-правників з безпекових питань, що були піддані неадекватній люстрації. Поєднання можливостей цих фахівців з аудиторами-міжнародниками дасть можливість створити нову модель аналізу та контролю за проявами корупції у сфері національної безпеки.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

З України в 2014 році втекли носії таємниці першої величини: від Президента і керівництва РНБО до міністра оборони та керівників СБУ, МВС тощо. Фактично, станом на 2014 рік державна таємниця як така перестала існувати.

Тому увесь наявний системний сервіс державної таємниці слід змінити, передусім, стилістично, коли найбільшою таємницею мають стати оперативно-динамічні та ситуаційно-гібридизовані (мілітарно-цивільні ресурси) функціональні композиції та дизайн координаційно-логістичних дій версійного характеру при різних рівнях делегування рішень.

Найбільшою таємницею мають бути не цифрові виміри ресурсів чи статуси персон, а варіативні можливості персонально-професійних якостей, масштабування симбіозів підрозділів та фахівців цивільно-мілітарного креативного характеру.

Звісно, рівень доступу до секретних відомостей у сфері національної безпеки повинен мати відповідну посадову градацію і високу захищеність. Це безперечно. І ця тема не має бути предметом політичних спекуляцій.

Однак предметом детального вивчення має бути перелік відомостей, які становлять державну таємницю. А предметом професійних дискусій – режим секретності, рівень допуску посадових осіб, створення системи унеможливлення витоку цієї інформації тощо.

Безперечно, ці питання вже визначені у відповідних законах та нормативно-правових документах. Однак я вважаю, що сучасний розвиток усіх сфер нашої життєдіяльності активно впливає і на проблематику національної безпеки. Щороку, якщо не щомісяця надбанням суспільства стають нові технології і, відповідно, нові знання, причому нерідко такі технологічні рішення потужно впливають на автоматичне розсекречення певних відомостей.

Тому я є прихильником ідеї формування політики щодо засекречення відомостей з проблематики національної безпеки, які становлять інтерес для спецслужб інших країн на принципово відмінних від нинішніх установчих позиціях. А саме: до категорії державної таємниці мають відноситися не стільки дані (кількість, чисельність, тенденції тощо), скільки ідеї, технологічні рішення, перспективи, наукові розробки фундаментального рівня та прикладного як похідні від цього… Тобто, необхідно дивитися на цю проблематику, передусім, з інноваційної позиції.

Щодо зняття зайвої засекреченності зі структур безпекового сектору (як елемента боротьби з корупцією), то, насамперед, я б домігся максимально повного розпису бюджету, в якому має прописуватися кожна позиція витрат. До цього ж – онлайн доступ до всієї відритої частини бюджету з можливістю відслідкувати рух коштів, переліком організацій, які отримували гроші за результатом тендерних перемог тощо. Тобто, кожна гривня, умовно кажучи, має “висвітлюватися” в цьому бюджеті від початкового етапу (надходження до відомства із держбюджету) до кінцевого (показу місця витрати).

Таємниця в радянському вимірі розуміння має відійти в минуле. Вона має набути якості технологічної таймінгової таємниці блокчейн-рівня, тобто унікальної можливості версій-схем логістичного забезпечення.

Вважаю необхідним відійти від бажання повернутися до політики мілітаризації як мети у боротьбі з агресором, бо вона затягне нас назад до Радянського Союзу. Варто нарешті усвідомити, що ми зіткнулися не із звичним для розуміння явищем війни, а унікальним феноменом глобального гібридного тероризму, в якому присутня постійна практика гібридного ураження всіх видів життєдіяльності українського суспільства, держави і світу загалом. Ці дії путінського режиму через використання атмосфери і механізмів світової демократії вмонтовуються в парадигму гібридно-месіанського рятування та захисту як формату глобальної агресії проти міжнародної цивілізації миру.

Тому вважаю, що сьогодні професійно-поточна обізнаність громад і громадян про стан і ситуацію з мультифункціоналом національної, континентальної та світової безпеки мають домінуюче значення, однак не з позиції традиційної парадигми ситуативного новинного залякування, а з позиції діалогу-консультації та партнерського зацікавлення-включеності всіх громадянських рівнів в професійно-безпекове орієнтування і ознайомлення із новими видами проявів глобального гібридного тероризму та комунікаційно-контентних агресій тощо.

Комунікаційно-контентна безпека має замінити просте звітно-бюрократичне чи лінійно-констатуюче інформування. Таке інформування часто стає зброєю в руках креативно-технологічних центрів путінських агресій. Для досягнення своєї мети вони вдаються до засобів моделювання кон’юнктури проблематики та нейтралізації реальних комунікаційно-контентних резонансів через гіперактивність в царині цивілізаційної, континентальної, національної, регіональної соціумної уваги.

Глобалізоване суспільство є партнером сучасної держави-сервісу та інфраструктурних гарантій і особливо – безпеково-оборонного сектору (якщо він справжній). Тому інформація має бути дизайнерською, тобто цікавою і надихаючою в потокових масштабах та відповідних темпах подачі для розуміння, орієнтування, бачення і мотивації як гордості за націю і державу, яка сьогодні щодобово є донором та контрибутором безпеки для світу загалом і європейського континенту зокрема.

По суті питання.

Бачення.

Вся система таємності родом із Радянського Союзу має бути зачищена не тільки як формат, а, насамперед, з позиції стилістики управлінської поведінки номенклатур та носіїв таких досвідів.

Вона має бути замінена двома рівнями сучасної таємниці:

* дизайну;

* логістично-технологічних версій виконання завдання в паралелях від світового до локального рівня загроз.

Маємо радикально нищити рецидиви корпоративно-персональної статусної утаємниченості родом із управлінських монополій та корпоративності радянщини.

Таємницю маємо залишити на рівні найкращих стандартів сучасних безпекових систем, які б оперували не знаннями «про…», а реальними кейсами та умовами набуття унікальних навиків та технологічними креативними можливостями версійних дій, що легалізує гру як парадигму реальної таємниці.

Все, особливо в безпеково-оборонному секторі, що довго є нерухливим, стає відомим ворогу, а все що в дії сучасної комунікаційно-контентної парадигми набуває формату таємниці як крипто культурного, так і технологічно-дизайнерського рівня.

Послідовність перших конфігураційних дій

(можуть змінюватися за виникнення інших ситуаційно-геостратегічних умов)

1. Щотижневий брифінг Президента (залучення президентів-партнерів інших країн) щодо ситуації в ОРДЛО і АРК з позицій нації та геостратегічних намагань.

2. Брендизація підрозділів безпеково-оборонного сектору через узагальнений функціонал та публічну легалізацію військовослужбовців, родин загиблих, молодь тощо.

3. Всі діючі (відкриті) домовленості в ОПК мають мати формат обов’язкового ознайомлення суспільства для втримання темпів та результативності як з питань технологій, так і паритету цін і термінів виконання (щоб потім не з’являлися винуватці зірваних контрактів, а суспільство одразу знало головних діючих осіб).

4. Найвищий рівень таємниці в масштабах цивілізації повинні мати інфраструктурні рішення національного характеру: індустрії, сервісні потреби і найголовніше – знання (фіксація кейсів, ротація їхніх носіїв, розширення застосування та тренінгові-дослідницькі групи, ментально-духовна творчість та мистецтво тощо).

5. Питання забезпечення технологіями та виробами мають бути дискусійними і партнерсько-конкурсними з баченням перспектив не тільки ціни чи бонусів, а, насамперед, цивілізаційної перспективності і ментально-духовної енергетики поступу демократії.

Щодо унікальних технологій та засобів великої глибини розробки, то всі випробування в результативній частині мають мати публічні стандарти легалізації, а не персональні олімпи статусних оприлюднень під дату, персону чи подію.

6. Започаткувати в безпеково-оборонному вимірі тотальну публічність в трендах, функціоналі, меті та місіях при збереженні таємниці версійного застосування та композиційної мобільності використання.

7. Прямувати в напрямі кооперації із закордонними виробниками задля паритетності та підняття рівня реалізації вітчизняних кадрів, ресурсів та спеціалізації.

8. Увести смарт-спеціалізацію щодо наявних підрозділів на базі кейсів АТО та ООС з тим, щоб використовувати як інструмент геостратегічних одномоментних дій, представлень та актуалізації специфіки кейсів, що мають цивілізаційну унікальність (цей сегмент наразі приховують як країни – лідери НАТО, так і агресор).

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Частково на це питання я відповів вище. Однак тема є значно ширшою.

В Україні довгий час питання закупівель для безпеково-оборонного сектору вказувало на нездоровий дуалізм та домінування монополій у владі, відсутність повного циклу державницьких дій – від стратегії до тактичних дій на перспективу тощо. Дієвої системи балансів і противаги не існувало.

Корпоративна та посадово-статусна розпорошеність і утаємниченість із минулої парадигми геополітичних статусів нерідко призводила до гіперперсоналізованості при реалізації так званих довгих проектів, особливо ракетного, космічного, морського, комунікаційно-контентного чи іншого характеру. А це, своєю чергою, створювало ефект кривого дзеркала з питань національної безпеки.

На початку 2019 року в Україні Міністерству оборони дозволили напряму закуповувати військове обладнання.

Вважаю це питання досить симптоматичним і дискусійним, адже у нас сьогодні ООС безпеково-оборонного сектору, а не лише Збройних Сил. Тому закупки мали б все ж передати саме структурам координаційно-логістичного ресурсного забезпечення ООС, бо вони не лише координаційно-ситуативні, а й реально-предметні. В своїй діяльності вони стикаються із гібридизацією проявів і дій глобального гібридного тероризму. Такі терористичні практики не мають традиційних алгоритмів чи навіть продуктів універсальної дії, тому

все більше потребують сучасних динамічно-професійних сервісів та інфраструктурних вимірів паралельної та перманентної дії.

По суті питання.

Кроки, підходи, бачення, намагання, дії

1. В забезпеченні безпеково-оборонного комплексу держави маємо змінити докорінно місію національної оборони та алгоритми національного та геостратегічного захисту і допомоги військовослужбовцю, громаді. Необхідно відійти від традиційного фізично-життєвого існування (як виживання) та домогтися в короткі терміни домінування мотиваційно-ресурсних унікальностей та духовно-ментальної мотивації постійної дії для своєї діяльності в умовах глобалізації 4.0. Маємо враховувати загрозу прогресуючих мілітарно-креативних практик глобального гібридного тероризму в масштабах нації та цивілізації.

2. Вважаю своїм обов’язком ввести для всіх структур безпекового сектору соціально-мотиваційний пакет під умовною назвою «Цивілізаційна дяка». Він має надаватися сім’ям загиблих героїв і має включати визначений Кабінетом міністрів перелік матеріальних і психологічних потреб для сім’ї та рідних.

3. Формування системи цифрового обліку потреб військовослужбовця з позиції його функціоналу. Він включатиме, крім предметів безпосереднього забезпечення функціонального виконання обов’язків, ситуаційні моделі форматування потреб військовослужбовця в парадигмі просторових потреб. В ньому враховуватимуться як персоналізовані потреби, так і відповідне надання послуг професійних сервісів та інфраструктур, що гарантують національні системи та глобальні інституції безпеки. Для контролю задіюється онлайн-стеження за графіком постачання і самим рухом предметів та засобів до безпосереднього користувача.

4. Вважаю, що існує нагальна потреба створення прозорої системи перевірки (контролю) та незалежної експертизи всіх тендерних процедур сектору безпеки та оборони.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Управлінська стилістика Укроборонпрому застаріла і досить сумнівна, бо монополізована, непрозора та й історія її створення була антиукраїнською за задумом.

Концерн Укроборонпром створений під наглядом одіозних навіть в путінській РФ тодішніх російських кураторів, які особисто проводили аудит всіх наявних ресурсів промисловості та науково-конструкторських напрямів, технологій ОПК України. Концерн створювався як штучний управлінський сервіс.

Посланці Кремля в українському уряді брутально зламали всі напрацювання і перспективи державницького характеру нашого ОПК, зібрали кращі підприємства та комплекси серійного виробництва для елементарного викачування коштів. Порушуючи виробничо-логістичні цикли підприємств, вони наполегливо добивалися знищення самостійних ніш конкурентних переваг українського ОПК стосовно можливостей ВПК путінської РФ, а також для того, щоб унеможливити розвиток проривних технологій в Україні. Нищення, зокрема, зазнали перспективні напрями та фундаментальні розробки (ракетний проект «Сапсан», «АН-70», нацпрограма «КОРВЕТ» тощо).

Вважаю, що гіперцентралізоване управління Укроборонпромом в сучасних умовах технологічного розвитку світу і країни не має перспективи і потребує децентралізації та кластеризації. Найдоцільніше було б впровадити смарт-спеціалізацію в оборонному виробництві, при цьому поставивши мету вийти на масштаби глобального світу мирної цивілізації.

По суті питання.

1. Вбачаю необхідність ефективної заміни парадигми домінування державних монополій на координаційну співпрацю дієвих приватно-

державних пулів з вирішення проблем забезпечення сектору безпеки і оборони.

2. Невідкладне проведення аудиту можливостей конструкторсько-фундаментальних ідей та розробок, що апробовані і мають перспективу в умовах світу 4.0. Це прискорить формування умов творення науково-виробничих кластерів швидкої дії.

3. Безумовне виконання поточних домовленостей про міжнародну співпрацю. Одночасно – легалізація сучасних фіксованих регламентів стандартів виконання замовлень. Відмова від співпраці з одіозними партнерами, незважаючи на їхні привабливі цінові пропозиції.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Вважаю неприйнятним вживати у публічній сфері термін «Донбас». Стилістично це співпадає з колишніми радянськими та нинішніми

путінськими мемами щодо окремішньої території зі своїм, нібито окремим, народом. Буду пропонувати виключити цей мем з публічно-дипломатичного вживання, зокрема, у ЗМІ та міжнародних документах.

Чому у питанні ви зосереджуєте увагу лише на ОРДЛО та АРК? Куди щезло майже 400 км кордону з боку окупованої путінською РФ молдовської території під умовною назвою «придністровський геостратегічний вузол небезпеки»?

Якщо ми говоримо про проблематику національної безпеки України, то варто розглядати її комплексно, про що ми говорили у відповіді на перше питання.

Щодо того, як розглядати те, що відбувається на цій території – «легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями», то я би питання поставив зовсім по-іншому – а чи є це торгівлею взагалі? І що це дійсно таке? Відповіді на державному рівні наразі ми не отримали, хоча явище існує не перший день.

Відповіді не існує через те, що ніхто із державних очільників не ставив питання – з чим Україна зіткнулася в Криму і на Сході країни? Які характеристики цього новітнього явища? Що з цим вчиняти в Україні та на світовому рівні?

Наразі ми на державному і світовому рівні оперуємо застарілими (ХХ століття) визначеннями і розуміннями. Те, що ми вже майже 20 років живемо у ХХІ столітті, тобто в абсолютно інших технологічних вимірах, які змінюють якість і внутрішній стан всіх без винятків явищ сучасності, ще не стало усвідомленим розумінням провідників міжнародної безпеки і української, зокрема.

Над вирішенням цієї проблематики давно і системно працюють аналітичні служби Політичної Партії «ПАТРІОТ». Як результат цих досліджень ми маємо сформований понятійний апарат щодо сутності нового явища у світовій безпеці, яке отримало назву (і пройшло наукову апробацію) «глобальний гібридний тероризм». Тому, окуповані території ОРДЛО ми

розглядаємо як різномасштабні за функціями і потоковими діями полігони територій з версійними практичними моделями гібридно-терористичних практик, які всіх учасників цих процесів втримують в парадигмі заручництва.

Це заручництво відбувається в гібридно-мілітарних, та ментально-комунікаційних форматах фізичного та життєвого виживання і здійснюється через примусове залучення громадян до злочинів різного рівня, створюючи у них відчуття вини і тупикової відповідальності. Методи терористів досить різні: від прямого примусу до опосередковано-духовного. Тут і виплати різних видів допомог від гібридно-терористичних адміністрацій та систем місцевого домінування, комунікаційно-контентне залякування і формування феномену кровної помсти, патерналістських моделей майбутнього тощо.

Потреба в переміщенні населення через лінію зіткнення в ОРДЛО пов’язана, насамперед, із пенсійною відповідальністю України перед своїми громадянами та принципами міжнародного гуманітарного права, а також можливістю для людей забезпечити себе якіснішими та дешевшими продуктами.

Однак в результаті цього створилося унікальне явище однобокої відповідальності України на міжнародній арені, де сусід-агресор практиками тероризму через гібридно-терористичні адміністрації, яких немає в категоріях міжнародного права, установив абсолютний контроль над окремими районами Донецької і Луганської областей та АРК, а Україна, за інерцією міжнародного права і її геополітичного статусу, відповідає за ці території перед міжнародною спільнотою.

Ми вважаємо, що це відповідальність міжнародної спільноти, бо вона допустила державу-агресора до статусу арбітра міжнародної безпеки, дала домінуючі права без правил гри і лише тому, що цей агресор має статус глобального ядерного гравця.

Що це, як не тотальне свавілля, узаконене світом…

Тому формулювання щодо контрабанди – надумані і досить формальні, бо там нищаться всі норми і правила цивілізації апріорі, відтак правил щодо

торгівлі просто не існує. Як не існує і контрабанди в старому, звичному для політиків ХХ століття, розумінні і вимірі.

По суті питання.

Україна має переглянути власну політику щодо місцевого населення із ОРДЛО і АРК. Вважаю, що наша держава має всі можливості для створення тимчасових поселень за найкращими міжнародними стандартами на підконтрольній нам території Донецької, Луганської та деяких прилеглих областей. Населення ОРДЛО і АРК необхідно забрати з-під впливу окупантів. Будівництво цих поселень має також інвестуватися міжнародною громадою як гарантом глобальної безпеки.

Нині путінський режим проводить досить потужну геостратегічну гру в гуманізм. Для цього активно і технологічно задіюються ресурси та інституції міжнародного гуманізму (гуманітарні конвої, міжнародні місії та предствництва в ОРДЛО тощо), які насправді стають легалізованою зброєю цинічної практики глобального гібридного тероризму.

Перед нами (і світовою громадою загалом) постає нагальна потреба в творенні очевидних професійних сервісів публічного дезавуювання таких дій путінського режиму.

Маємо змінити формат діяльності нинішніх міжнародних місій на кшталт ОБСЄ, бо вони легалізують гібридно-терористичні практики повзучого путінізму, який нищить віру людей в перспективу і світ миру.

Наразі переміщення товарних потоків через лінію зіткнення має набути сервісу під егідою Червоного Хреста та миротворчої місії ООН. Для таких товарів необхідно зробити особливе маркування, що дасть змогу уникнути товарної контрабанди та криміналізації самого процесу.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Абсолютні цифри щодо земельних активів в ЗСУ з позиції СРСР дивують наївністю і підтримкою путінських мемів всеосяжної адекватності СРСР та грають, як на мене, проти державності України.

Україна в умовах ООС – це, насамперед, безпеково-оборонна дія глобального (світового) масштабу. Тим паче, що путінізм в Україні і світі давно не оперує територіями, а зосереджує свої зусилля, передусім, на людях, впливах на їхню свідомість.

Корпоративність мілітарного використання земель в минулому і зараз має набути кардинально іншої парадигми – від ігрищ корпорацій необхідно переходити до балансів моделей ефективного використання.

Не слід демонізувати ЗСУ, давайте дивитися на цю проблему ширше і бачити концептуальні провали всіх активів наявних інституцій безпеково-оборонного комплексу.

Давайте питання всеосяжного контролю за ресурсами замінимо питанням створення умов для забезпечення і ефективного використання стандартів безпеки в парадигмі глобального світу 4.0. Особливо це важливо, зважаючи на проведення ООС як операції світового рівня. Тоді питання контролю стануть більш адекватними і менш примітивно-формалізованими.

Надзвичайно важливим тут вбачається легалізація на рівні суспільного сприйняття всіх територіальних зон, виділених для потреб сектору безпеки і оборони. Бо в іншому випадку утаємниченість цієї проблеми призводить до корупції та злочинних дій.

По суті питання.

1. Вимагатиму невідкладного просторово-функціонального аудиту наявних ресурсів всього безпеково-оборонного комплексу, який має виявити, зокрема, рівень технологічного і кадрового забезпечення (а також паралелізм) з питань функціоналу, сервісів та інфраструктурних рішень всього цього напряму. Це дасть змогу унеможливити корпоративні царства за рахунок бюджетної утаємниченості.

2. Земельні ресурси і право їх використовувати на власний розсуд виведу із компетенції корпоративних інститутів безпеково-обронних інститутів і створю координаційно-технологічних ресурс перехресної та ситуативно-версійної тренінгово-профілактичної підготовки в горизонтах сучасних динамік та глобальності 4.0.

3. Ініціюватиму створення виробничо-інфраструктурного комплексу з формування інфраструктурних вузлів сучасного забезпечення всіх потреб на рівні безпеково-оборонного сектору, а не лише ЗСУ. Це може стати прообразом відпрацювання стандартів та регламентів інфраструктурно-сервісної безпеки сучасного мирного життя в різних функціоналах не лише для сектору безпеки і оборони, а й для суспільства загалом.

4. Вимагатиму адаптації територій безпеково-оборонного комплексу до використання для дитячо-юнацьких ініціатив та практикумів формування громадян і громад з позиції сучасних викликів, ризиків та загроз

глобалізованого світу 4.0 на базі ноосферних можливостей та синергетичності людських потенціалів.

5. Ратуватиму за те, щоб осучаснення безпеково-оборонного сектору в парадигмі світу 4.0 та 5.0 стало потужним соціальним ліфтом як професійного, так і ментально-духовного росту громад і громадян сучасної України.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

1. Питання болюче і водночас дивує своєю наївністю з минулого. Я би ставив його, виходячи із реалій світу, в якому ми вже живемо (але вочевидь ще не усвідомлюємо цього), а саме: як, яким чином мають вимірюватися потреби сучасного військовослужбовця в умовах гібридно-месіанських агресій колективного путінізму? Відповідь на це питання потребує науково-теоретичної розробки та глибокого практичного втілення.

2. Корпоративний розподіл житла створює більше десятка корпоративних черг. Інколи деякі сім’ї стоять в різних чергах, що на загальному рівні створює певний дисбаланс. Тому від корпоративно-закритого розподілу житла я вимагатиму перейти до єдиної для безпекової сфери системи обліку і розподілу житла. Наприклад, якщо в гарнізоні стоять декілька військових частин різних відомств, то доцільно акумулювати ресурси на будівництво єдиного житлового містечка відкритого типу або єдиного замовлення будівництва окремих будівель за потребою.

3. Мотиваційний інноваційний соціальний пакет для професіонала сучасного безпеково-оборонного сектору має стати взірцем цивілізаційного цінування дій і кейсів фахівця з питань національної безпеки ХХІ століття, а не лише виборчими гаслами-утопіями.

4. Створю інфраструктуру блокчейн-фіксації та публічної легалізації обігу житла (побудованого, закупленого, отриманого) в національній системі безпеково-оборонного функціоналу для того, щоб не було мотивації для

безмежного поліпшення житлових прав окремих категорій посадовців не з позицій здорового глузду і етики, а з позицій статусів та кримінальної моди на безпекове свавілля.

5. Втілю комплексну програму розбудови житлових комплексів різного рівня комфорту в усіх регіонах України для потреб родин загиблих, діючих військовослужбовців та членів їх сімей, ветеранів всіх сегментів безпеково-оборонного комплексу за стандартами житлового забезпечення країн НАТО та програмами пільгового іпотечного кредитування.

Я і Політична Партія «ПАТРІОТ» за підтримки суспільства здатна на модернізацію України вже сьогодні.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Садовий Андрій Іванович
Політична партія «Об'єднання «Самопоміч»»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Корупція у секторі оборони становить визначальну перешкоду євроатлантичній інтеграції України. Для її подолання я пропоную чотири основні рішення:

Прозорий оборонний бюджет
Закон про бюджет має детально показувати кожну гривню – на що вона витрачається, в який бойовий підрозділ вона йде і де ці кошти чи куплена за них техніка будуть використані. Це має бути такий документ, як у Сполучених Штатах Америки, де видно кожну копійку і на що вона була витрачена. Не цифра визначає, що і скільки ми маємо купити, а те, скільки грошей ми на це витратимо. Тобто не оборонний бюджет отримує 1.000.000 на якусь кількість одиниць, а ми купуємо 5 одиниць і на це витрачаємо 1.000.000.

Зняття державної таємниці з державних закупівель у сфері оборони, крім новітніх розробок
Принцип такий: депутати мають мати доступ до таємної частини. Побоювання стосовно того, що ворог дізнається, яку ми маємо техніку і скільки в нас солдат – це смішно в ситуації, коли ми маємо інфільтрованих російських агентів у виконавчій владі, у спецслужбах, у Збройних силах або в парламенті.

Реформа СБУ
Служба безпеки має бути позбавлена всіх невластивих їй функцій, зокрема розслідування господарських злочинів, які вони фактично використовують для тиску на бізнес. Такими злочинами має займатися незалежна фінансова поліція. Це має бути орган, який без «маски-шоу» на основі даних шукатиме правопорушення у сфері фінансів. Зараз СБУ з інституції оборони та захисту перетворена на інструмент обслуговування злочинних елементів і політичного переслідування.

Цивільний контроль парламенту над Збройними силами і спеціальними службами
Наші західні партнери готові нам допомагати – і грошима в тому числі. Але страх, що ці гроші або техніка будуть вкрадені, стримує їх від допомоги Україні.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Про необхідність зняття грифу «секретно» із закупівель у сфері безпеки і оборони ми ведемо мову вже довгий час. Депутати «Об’єднання «Самопоміч» у парламенті давно працюють над розробкою такого законопроекту. Про це ми говорили і з нашими партнерами в Сполучених Штатах, вони теж бачать це як рушій для того, щоб подолати корупцію в сфері оборони.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Обґрунтовуючи це війною, посадовці, які працюють у сфері безпеки і оборони, стверджують, що ані система «Prozorro», ані будь-які інші майданчики для державних закупівель не можуть працювати в цьому секторі. Ми маємо бути свідомі того, що війна триватиме довго і, звісно, має бути певний рівень маневреності, можливості ухвалювати швидкі рішення. Але це не має стосуватися шкарпеток, крупи, уніформи, дизелю, інших щоденних потреб армії. Саме для цього і потрібен закон про детальний оборонний бюджет, який зареєстрували наші депутати, адже тільки з деталізованим і прозорим оборонним бюджетом можна побороти корупцію в оборонному секторі.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Укроборонпром має бути ліквідований. Цей концерн створений спеціально для того, щоб централізувати управління в секторі виробництва, постачання, експорту і тому подібного в сфері оборони. Проте також для того, щоби централізувати корупцію. На жаль, підприємства військово-промислового комплексу задихаються від того, що вони знаходяться в цьому концерні, оскільки самостійно не в змозі ухвалювати ніякі рішення та дії. Тому всі підприємства військово-промислового комплексу мають бути автономними; способи управління мають бути корпоратизовані з можливістю ухвалювати самостійні рішення і укладати контракти (в тому числі з іноземними компаніями напряму) в порядку, встановленому законом і з певними обмеженнями, які встановлює Міністерство оборони. Життєво важливо залучати іноземні інвестиції та інновації в наш військово-промисловий комплекс. Адже попри те, що в нас залишилися професіонали, він відверто застарів. Іноземні партнери готові вкладати гроші і випробовувати свою новітню техніку у нас, бо в нас є бойові дії. Позаяк через те, що на цьому важче заробляти, теперішнє військове керівництво і Президент не зацікавлені в таких інвестиціях.

Ми маємо перейти від ремонту і модернізації старої радянської техніки до чіткої державної політики у сфері оборонно-промислового комплексу, якої немає на 5-му році війни. Ми маємо зрозуміти, яку техніку ми маємо виробляти самі, а якщо ми не можемо виробляти, то в кого ми її закуповуємо.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Будь-яка торгівля з окупованими територіями – це допомога окупанту. «Самопоміч» ще у 2017 році підтримала ініційовану ветеранами і народом блокаду торгівлі з окупованими територіями. Результатом цього було те, що військові знову повірили, що в нас реально війна, а не торгівля під прикриттям війни.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Проблема в тому, що в Україні не вся земля облікована. А про ту землю, яка перебуває в управлінні органів державної влади, рішення ухвалюються невідомо яким чином – чи то про розподіл, чи про розпорядження нею. Міністерство оборони має володіти лише тою землею, на якій розміщуються військові частини та критична інфраструктура, яка контролюється сектором безпеки та оборони. Інша земля, яка не виконує безпосередньо покладених на Збройні сили функцій, має бути передана в комунальну власність.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Житлові і соціальні умови для солдата – це його гідність і запорука його мотивації служити у війську і на полі бою. Солдат не має думати в траншеях про те, що йому та його сім’ї немає де жити, немає куди повернутися і про вічне проживання в орендованих квартирах. Це приниження гідності солдата, образа його сім’ї і знецінення професії військового. У Львові ми розробили програму, згідно з якою, кожен сирота-військовослужбовець отримував квартиру після повернення з АТО. Це були комунальні гроші, і ми не взяли жодної копійки з держбюджету. Аналогічна програма на державному рівні насправді не коштує так дорого. Наша команда працює над тим, щоб порахувати, скільки це може коштувати, і як тільки будемо мати ці розрахунки, ми опублікуємо їх для громадськості.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Тарута Сергій Олексійович
Політична партія «Основа»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Викорінення корупції є одним з пріоритетних завдань моєї політичної діяльності. І це стосується не тільки корупції у секторі оборони.

Подолання корупції потребує комплексного підходу, який передбачає системні, а не точкові рішення.

Насамперед вважаю необхідним проведення максимально широкої дерегуляції економіки та стимулювання виходу підприємництва з «тіні», що дозволить прибрати саме підґрунтя корупції.

Також потребує вдосконалення система антикорупційних органів, необхідне посилення відповідного законодавства.

Змін потребує діюча в Україні система перерозподілу валового внутрішнього продукту через публічний сектор. Коли будь-яка державна служба сприймається як можливість отримання доступу до перерозподілу ресурсів і відповідно зловживань – подолання корупції як системного явища неможливе.

Саме тому в запропонованій українському суспільству Доктрині збалансованого розвитку «Україна 2030» ми розробили механізм «Зміни парадигми державного управління» через впровадження принципів розумного врядування (Good Governance). Що є комплексним рішенням в подоланні корупції.

Всі ці тези стали положеннями моєї передвиборчої програми.

Щодо питання, до якої міри корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній інтеграції України: зараз у секторі безпеки і оборони Україна співпрацює з 5 країнами (США, Канада, Франція, Польща і Литва). Тож можна стверджувати, що навіть той рівень корупції, що є зараз, не є основною перешкодою в розширенні цього співробітництва. Проте для прискорення євроатлантичної інтеграції необхідно посилити впровадження стандартів сумісності з країнами НАТО, зокрема того, що стосується зброї, зв’язку, систем передачі даних та тактико-технічних показників.

Крім цього, прискорення впровадження стандартів управління військами і підготовкою кадрів також є актуальним завданням.

На сьогодні 840 європейських стандартів для виробництва і ремонту техніки і озброєнь уже адаптовані для України. Але продукцію і послуги за цими стандартами можна буде запропонувати на міжнародний рівень, тільки після сертифікації відповідних українських виробників, що для них сьогодні дорого і неможливо без підтримки держави.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

На сьогодні, наскільки мені відомо, засекреченими залишилися тільки закупівлі послуг з ремонту і виготовлення військової техніки і озброєнь, що є розумним рівнем секретності.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Запроваджена система закупівель PROZORRO, на жаль, не вирішила всіх проблем. Відсутність серед критеріїв закупівлі показників якості призводить до виникнення проблем. Потрібно доопрацювати систему закупівель, можливо за рахунок впровадження попередньої кваліфікації постачальників, а може, надання військовій прийомці права перевіряти якість послуг чи продукції на етапі виконання контракту. Саме це дозволить зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Зміна системи управління оборонно-промисловим комплексом є нагальним питанням.

Необхідно закріпити функцію координації питань в оборонно-промисловому комплексі принаймні за віце-прем’єр-міністром, а краще створити відповідний орган влади. Укроборонпром варто реорганізувати, бо він був створений не задля забезпечення розвитку ОПК, а для обслуговування експортних контрактів з ремонту радянської військової техніки і продажу залишків радянського озброєння.

Також необхідно запровадити єдиний архів технічної документації на виготовлення і ремонт військової техніки і озброєнь; впорядкувати питання з правами інтелектуальної власності на цю техдокументацію і виплатою роялті за її використання; запровадити вільний доступ до техдокументації переможців тендерів на виготовлення чи ремонт військової техніки чи озброєнь.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Проблему непідконтрольності частини територій Донбасу (та похідних від цієї проблеми, зокрема, нелегальну торгівлю) я планую вирішити у короткостроковій перспективі шляхом реалізації мого Мирного плану «Три Основи». Відносно непідконтрольності Криму планую вирішити цю проблему у середньстроковій перспективі шляхом використання політико-дипломатичних та юридичних дій.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Вважаю за необхідне провести інвентаризацію земель і майна, що знаходиться в управлінні Міністерства оборони. Після цього питання подальшого використання цього майна та землі необхідно вирішувати в залежності від завдань, визначених Воєнною доктриною України.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Майно і землі, що не використовуються зараз і не будуть задіяні для виконання завдань оборонного сектору, необхідно передати з відання Міністерства оборони відповідним державним органам для використання в державному господарстві. За рахунок цього майна і землі можливо вирішити питання забезпечення військовослужбовців житлом.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Тимошенко Юлія Володимирівна
Політична партія «Всеукранське об'єднання «Батьківщина»»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Подолання корупції в секторі оборони є однією з невід’ємних умов євроатлантичної інтеграції України.

Відповідно до Закону України «Про національну безпеку», до складу сил оборони входять Збройні Сили України, а також інші утворені відповідно до законів України військові формування.

Шляхи вирішення проблеми можна проілюструвати на прикладі найбільшого оборонного відомства – Міністерства оборони.

Визначаючи методи боротьби з корупцією, необхідно виділити чотири основні напрямки, в кожному з яких є корупційні ризики.

Перший – закупівля військової техніки, озброєння, різного роду товарів і послуг на внутрішньому і зовнішньому ринках;

Другий – формування собівартості продукції і послуг, що закуповуються на внутрішньому ринку за неконкурентною процедурою;

Третій – використання ресурсів, що закуповуються і перебувають в розпорядженні військового відомства;

Четвертий – виконання завдань в рамках операції об’єднаних сил.

Кожен з зазначених напрямів вимагає спеціального комплексу заходів боротьби з корупцією.

Основний метод боротьби з корупцією у сфері закупівель – конкурентні процедури і цивільний контроль. Для цього необхідно звести до обґрунтованого мінімуму процедури закупівель в одного виконавця і секретність у питанні підготовки, затвердження і виконання держоборонзамовлення.

Крім того, армія повинна позбутися невластивих закупівель.

Приклад 1: Зняття необґрунтованої секретності з держоборонзамовлення і ефективний цивільний контроль дозволять виключити спроби нав’язування Збройним Силам ракетних катерів виробництва «Кузні на Рибальському» за ціною, в шість разів вищою за вартість зарубіжних аналогів.

Приклад 2: Поетапний перехід від практики виділення черговикам житла, що закуповується чиновниками Міноборони, до системи забезпечення військовослужбовців-контрактників службовим житлом з одночасним впровадженням пільгової іпотечної програми, яка передбачає право військовослужбовця самостійно обирати квартиру на ринку.

При формуванні собівартості продукції та послуг, що закуповуються Міністерством оборони на внутрішньому ринку за неконкурентною процедурою, необхідний

контроль над всім ланцюгом собівартості, особливо комплектуючих, що надходять за імпортом. Крім того, військова прийомка повинна наполягати на мінімізації імпортної комплектації, за винятком обґрунтованих випадків.

Приклад: непоодинокі випадки, коли, наприклад, військова прийомка «дотискає» виробника бронемашини до 5 – 7% рентабельності, але при цьому ціна замовлення штучно завищується за рахунок того, що комплектуючі, фактично виготовлені в країні, закуповуються виробником через офшорну компанію.

Проблема ефективного використання ресурсів, що закуповуються і перебувають в розпорядженні військового відомства, є багатогранною і вимагає системних змін в роботі відомчого аудиту міноборони і створення військової поліції, наділеної правом проведення оперативно-розшукових дій на території військових частин. Крім того, необхідно впровадити нетрадиційні методи і процедури.

Приклад 1: Процедура приватизації службового житла, що застосовується в армії, є нічим іншим, як «узаконеним» і криміногенним методом порушення черговості забезпечення військовослужбовців житлом. Таку практику має бути припинено. Кадрові військовослужбовці, які відслужили певний термін, повинні забезпечуватися житлом в порядку черговості. Для контрактників «нової хвилі» необхідно розділити питання забезпечення службовим житлом і придбання житла у власність. Останнє має стати частиною мотиваційного пакету і відбуватися в рамках пільгової іпотечної програми.

Приклад 2: Один з методів організації харчування військовослужбовців, що практикується, – поставки за каталогом. Непоодинокі випадки, коли, наприклад, основні продукти замовляються в обсягах реального споживання військовослужбовцями частини, а дефіцитні, наприклад, червона риба, ківі і т.п., в межах потреб командирів, і до солдатів не доходять. Треба лише ввести порядок, яким передбачено обов’язкове вивішування в їдальні повного переліку та кількості отриманих продуктів, і проблема багато в чому буде вирішена.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Вирішення цієї проблеми – у зміні підходів до засекречування інформації. Повинні засекречуватися НЕ масиви інформації, а лише її визначені фрагменти, оприлюднення яких безпосередньо загрожує воєнним, політичним, економічним та іншим інтересам держави.

Як правило, цінові характеристики виробів, що закуповуються на внутрішньому ринку в інтересах Збройних Сил, засекречуються в корупційних цілях.

Водночас, необхідно враховувати, що низка країн в силу власної позиції або під тиском Російської Федерації не готові поставляти Україні військову техніку і системи озброєння, в також комплектуючі для них. У таких випадках критично важливі для нас поставки здійснюються через треті країни, і оприлюднення не лише ціни, а й самого факту такої поставки може привести до зриву угоди, і, як наслідок, зниження рівня обороноздатності нашої країни.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Відповідь на це питання є складовою частиною відповіді на питання 1.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

В концерні Укроборонпром незаконно об’єднані функції органу державного управління, а також частина повноважень підпорядкованих концерну суб’єктів господарської діяльності.

В умовах, коли державний сектор вже не є монопольним постачальником товарів і послуг для сектору оборони, Укроборонпром повинен бути ліквідований, з одночасним створенням в структурі центральних органів влади Агентства з розвитку ОПК.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

«Легальна» торгівля з тимчасово окупованими територіями Криму і Донбасу – це корупція на рівні вищого політичного керівництва країни.

Нелегальна торгівля з цими територіями – це, переважно, корупція на рівні вищих керівників силових структур, в яку втягуються їхні підлеглі.

У цій сфері також присутня корупція на рівні низової ланки, яка значною мірою породжена прикладами «старших товаришів».

Без повної заборони торгівлі з окупованими територіями і політичної волі голови держави в питанні жорсткого припинення спроб порушення такої заборони цю проблему вирішити неможливо.

Разом з тим, повинні бути зняті абсурдні обмеження, що не дозволяють громадянам України, які перетинають лінію розмежування, перевозити особисті речі та товари в межах особистої потреби. Найбільше від цього страждають вимушені переселенці, які виїжджають з тимчасово окупованих територій.

Чинна редакція Кримінального Кодексу України не передбачає відповідальності за таку торгівлю. У зв’язку з цим, притягнення до кримінальної відповідальності представників силових структур відбувається лише у випадку, коли зафіксовано отримання грошових коштів, яке розцінюється як одержання хабара. Водночас, в багатьох випадках така торгівля з тимчасово окупованими територіями носить стійкий характер, і «силовики» залучені не на разовій основі (за хабарі), а є співучасниками спеціально створених злочинних схем збагачення.

Для вирішення цієї проблеми, по-перше, необхідно на законодавчому рівні ввести заборону на торгівлю з тимчасово окупованими територіями і, по-друге, оскільки Кримінальний Кодекс не враховує особливості періоду тимчасової окупації частини територій України, ввести тимчасовий (до завершення окупації) порядок притягнення до кримінальної відповідальності за порушення заборони такої торгівлі.

Покарання за такого роду злочини повинне передбачати позбавлення волі. При цьому тяжкість покарання для представників всіх силових структур і представників органів влади повинна бути вищою, аніж для громадян, не наділених владою, і підвищуватися для тих, хто має більш високе посадове становище.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Корупція в армії, пов’язана з землями оборони, виражається не лише у відчуженні земель за різними схемами, а і в утриманні під контролем армії зайвих земель, які використовуються суб’єктами господарської діяльності на договірній основі з корупційною складовою.

Якщо перерахувати 600 000 га «радянської спадщини» на фактичну чисельність військовослужбовців, то на кожного припаде близько 3 га. Тільки на охорону цих земель витрачаються значні кошти платників податків.

Армія повинна мати рівно стільки землі, скільки необхідно для забезпечення оборони країни. При цьому дислокація військових частин і, відповідно, земельних ділянок повинна відповідати поточним і потенційним загрозам.

Всі зайві землі за прозорими процедурами і під жорстким громадським контролем повинні бути передані в господарський оборот.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

В Міністерстві оборони в черзі для отримання житла станом на 01.07.2018 перебувало 48 134 особи, з яких 36 787 перебувають на військовій службі та 11 347 – звільнені з військової служби.

Із загальної кількості тих, хто перебуває у черзі:

* 44% прослужили понад 5 років;

* 39% – понад 10 років;

* 17% – понад 20 років.

У той же час, ці цифри не відображають дійсного масштабу завдань, що стоять перед державою.

Законом України передбачена гранична чисельність Збройних Сил України – 255 тисяч осіб.

З урахуванням чисельності цивільних фахівців і поетапної відмови від призову, необхідно забезпечувати службовим житлом близько 220 тисяч військовослужбовців.

Воєнним кабінетом Юлії Тимошенко розроблена спеціальна програма, що вирішує два взаємопов’язані завдання – забезпечення на період служби всіх військовослужбовців службовим житлом або компенсацією за його ненадання, а також забезпечення військовослужбовців, які відслужили 25 років, власним житлом.

Розроблена програма передбачає поетапне (протягом п’яти років) забезпечення службовим житлом всіх військовослужбовців, що проходять службу в частинах, які мають військові містечка.

Тим, хто проходить службу в містах, також надаватиметься службове житло або виплачуватиметься компенсація за ненадання такого житла. Істотним фактором для військовослужбовців є зміна суті такої компенсації – вона компенсуватиме не витрати на оренду житла, а ненадання передбаченої законом послуги. Таким чином відпаде необхідність надання договору найму для отримання компенсації. Також передбачається регулярна індексація суми такої компенсації.

При цьому, для тих, хто має вислугу менше 25 років і бажає придбати житло у власність, передбачена спеціальна пільгова іпотечна програма, яка є важливою складовою мотиваційного пакету військовослужбовця.

Кожен з тих, хто перебуває на квартирному обліку, для отримання житла зможе за бажанням скористатися або своїм правом черговика, або пільговою іпотечною програмою.

Умови такої пільгової іпотечної програми планується опублікувати до кінця лютого поточного року.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Шевченко Олександр Леонідович
Політична партія «Українське об'єднання патріотів - УКРОП»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Корупція є загрозою національній безпеці України. Корупція в оборонних закупівлях має класифікуватися як найважчий злочин проти держави, яка захищається від російського агресора. Законодавче унормування жорсткої та невідворотної (без терміну давності) відповідальності усіх чиновників і бізнесу за корупційні дії у цій сфері є одним із ключових елементів боротьби із цим ганебним явищем.

Програма НАТО з розбудови цілісності, прозорості, підзвітності, запровадження доброчесності та зниження корупційних ризиків в оборонних та безпекових інституціях є саме тою платформою, яка допоможе Україні на шляху її інтеграції до Альянсу. На додаток до цього співробітництво з недержавними організаціями та встановлення громадського контролю за оборонними закупівлями сприятиме підвищенню прозорості діяльності сектору безпеки і оборони. Парламент має стати основним союзником Президента у встановленні дієвого контролю над цією сферою.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

У більшості випадків засекречування інформації у сфері безпеки і оборони є нічим іншим, як спробами приховати від громадськості некомпетентність чиновників або зловживання з боку влади. Україна уклала угоди про захист інформації з НАТО як організацією і на двосторонній основі з країнами-членами Альянсу.

Парламентський контроль за діяльністю сектору безпеки і оборони не повинен обмежуватися лише прийняттям бюджету. Вкрай важливо схвалювати у Парламенті проекти державних

цільових оборонних програм, детально розглядати видатки на розвідку і забезпечення діяльності спецслужб. Рішення про закупівлю озброєнь та інших товарів військового призначення, вартість яких перевищує 10 млн грн, повинні узгоджуватися з профільним парламентським комітетом ВР України.

Необхідно також на законодавчому рівні захистити потенційних іноземних інвесторів і виробників ОВТ від втрати технологій, які запроваджуються з їхньою допомогою в Україні.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Поряд із підвищенням відповідальності за корупційні дії у сфері оборонних закупівель необхідно створити ефективне конкурентне середовище. Це передбачає не лише збільшення кількості національних постачальників товарів, послуг та робіт, а й допуск на ринок іноземних підрядників. Система «Прозорро» повинна бути модернізована у напрямі створення спеціального модулю, який із розмежуванням доступу має охоплювати усю сферу державних оборонних закупівель.

До цього часу залишається не адаптованою у національне законодавство Директива ЄС 2009/81 / EC «Про оборонні та чутливі закупівлі у галузі безпеки» (зі змінами), яка встановлює зрозумілі для всіх європейців правила закупівель зброї, боєприпасів та військових матеріалів, а також робіт та послуг. Директива передбачає правила, які підвищують прозорість і відкритість на оборонних ринках між країнами ЄС, а також забезпечують захист інтересів безпеки окремих країн. Впровадивши ці правила, ринок озброєння в Україні стане зрозумілим і передбачуваним як на національному рівні, так і для закордонних партнерів.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Відповідно до Закону України «Про національну безпеку», прийнятому ВР України у 2018 році, ДК «Укроборонпром» є

окремою складовою оборонно-промислового комплексу України, який організаційно входить до сектору безпеки і оборони України. Крім того, до ОПК України входять приватні підприємства, які наразі виконують до 80% державного оборонного замовлення. Саме приватні підприємства – виробники військової техніки і обладнання – отримують до 90% закордонних інвестицій у R&D програми (науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи).

Реформування ДК «Укроборонпром» у напрямі демонополізації, корпоратизації та впровадження кластерного підходу у виробництво ОВТ повинно логічно завершитися розформуванням цієї структури. Формування політики у цій сфері та керівництво її реалізацією має здійснювати окремий орган виконавчої влади, який повинен бути утворений.

Водночас необхідно забезпечити доступ закордонних виробників на ринок озброєння України через реалізацію офсетних програм і налагодження спільного виробництва в Україні. Це дозволить отримати не поодинокі зразки озброєння для сектору безпеки і оборони, а отримати сучасні технології та обладнання. У свою чергу, це дозволить зберегти і модернізувати потужності традиційного для України суднобудування, авіа та ракетобудування, виробництва бронетанкової техніки, а також збільшити кількість робочих місць. Роздержавлення сфери виробництва озброєння за одночасного ефективного експертного контролю з боку держави є стратегічним завданням у цій сфері.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

«Блокада торгівлі на крові» є принциповим питанням для нашої політичної сили. Жодних економічних відносин з окупованими територіями не повинно бути. Лише надання офіційної гуманітарної допомоги. Будь-які спроби налагодження торгових відносин з окупованими територіями є кримінальним злочином, за який причетні повинні нести відповідальність (без права на амністію).

Встановлення жорсткого контролю за лінією розмежування (у т.ч. із використанням сучасних засобів технічного контролю).

Перевірка незалежними органами виконання заходів «блокади». Сувора відповідальність порушників за контрабанду.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

За всі попередні роки оборонне відомство не спромоглося провести повну інвентаризацію та земельно-кадастрове документування земель оборони. Питання цільового використання, законність роздержавлення і передачі земель оборони повинно стати предметом розслідування відповідних правоохоронних органів. Причетні до злочинів повинні понести справедливе покарання, відповідно до важкості проступку, а незаконно виведені з управління землі оборони повернуті державі.

Водночас місцеві органи влади повинні надати сприяння у визначені ефективності використання земель оборони, що дозволить збалансувати та оптимізувати потреби держави у забезпеченні обороноздатності та господарські потреби.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Проблема забезпечення житлом військовослужбовців, членів їхніх сімей та військових пенсіонерів – не нова. Це найбільш корумпована сфера діяльності оборонного відомства, як свідчить звіт Рахункової палати, оприлюднений у червні 2018 року. Сума зловживань наближається до 70 млн грн. У цивілізованому світі, у країнах НАТО і ЄС, членом яких намагається стати Україна, вже давно знайдено ефективні та сучасні механізми вирішення цієї проблеми. Найважливіше – це прозорість у процесах забезпечення житлом військовослужбовців. Забезпечення житлом військовослужбовців повинно здійснюватися на принципах соціальної справедливості і з урахуванням індивідуального внеску у забезпечення обороноздатності держави (вислуга років, участь у бойових діях і т.д.)

Це можливо досягнути шляхом:

* позбавлення Міноборони невластивої функції придбання, будівництва та експлуатації житлового фонду;

* державна відповідальність за забезпечення службовим житлом осіб, які проходять військову службу, а також за надання компенсацій за оренду житла у розмірі середньо ринкової вартості;

* виключення видатків на забезпечення постійним (особистим) житлом військовослужбовців із бюджету Міноборони;

* запровадження пільгового іпотечного кредитування придбання житла військовослужбовцями (у дольовому відношенні, визначеному у залежності від строку перебування на військовій службі);

* придбання житла для сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів за рахунок благодійних фондів (з частковим звільненням інвестора від податків).

Утримання житлового та казарменого фонду у більшості гарнізонах повинно бути передано на аутсорсинг. Функції будівництва об’єктів військової інфраструктури в рамках виконання завдання оперативного обладнання території доцільно покласти на інтегровану структуру, створену за рахунок Державної спеціальної служби транспорту та інженерної служби Збройних Сил України.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Смешко Ігор Петрович
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Богомолець Ольга Вадимівна
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Бойко Юрій Анатолійович
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Бондар Віктор Васильович
Партія «Відродження»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Ващенко Олександр Михайлович
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Вілкул Олександр Юрійович
Політична партія «Опозиційний блок - партія миру та розвитку»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Габер Микола Олександрович
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Богословська Інна Германівна
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Данилюк Олександр Володимирович
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Дерев’янко Юрій Богданович
Політична партія «Воля»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Добродомов Дмитро Євгенович
Політична партія «Громадський рух «Народний контроль»»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Журавльов Василь Миколайович
Політична партія «Стабільність»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Каплін Сергій Миколайович
Політична партія «Соціал-демократична партія»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Кармазін Юрій Анатолійович
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Кива Ілля Володимирович
Соціалістична партія України
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Кривенко Віктор Миколайович
Політична партія «Народний Рух України»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Кривонос Сергій Григорович
Політична партія «Воїни АТО»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Литвиненко Юлія Леонідівна
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Ляшко Олег Валерійович
Політична партія «Радикальна партія Олега Ляшка»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Мороз Олександр Олександрович
Політична партія «Соціалістична партія Олександра Мороза»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Носенко Сергій Михайлович
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Петров Володимир Володимирович
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Порошенко Петро Олексійович
Політична партія «Солідарність»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Подивитися
Передвиборна програма
Подивитися
Декларація
Подивитися
Ригованов Руслан Олександрович
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Соловйов Олександр Миколайович
Політична партія «Розумна сила»
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Тимошенко Юрій Володимирович
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Скоцик Віталій Євстафійович
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація
Шевченко Ігор Анатолійович
Самовисування
Про євроатлантичну інтеграцію
№1
До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про секретність у національній безпеці

№2
Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?
Переглянути публікаціюСекретність та прозорість: у пошуку правильного балансу

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про оборонні закупівлі

№3
Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?
Переглянути публікаціюШість «червоних прапорців»: найбільш розповсюджені корупційні ризики в оборонних закупівлях України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про Укроборонпром

№4
Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про торгівлю з непідконтрольними територіями

№5
Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?
Переглянути публікаціюПеретинаючи межу: нелегальна торгівля з окупованим Донбасом, що підриває оборону

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про землі Міноборони

№6
Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?
Переглянути публікацію Неефективне управління і корупція у системі житлового забезпечення Міністерства оборони України

Очікуємо на відповідь кандидата.

Про житло для військовослужбовців

№7
Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?

Очікуємо на відповідь кандидата.


Інформація про кандидата
Передвиборна програма
Декларація