Запланована діяльність з досліджень та адвокації


Заплановані дослідження

Корупційні схеми у системі забезпечення військовослужбовців житлом: ризики і рішення

В Україні – найдовша черга військовослужбовців на отримання житла у світі. Діюча система потерпає від корупції та неефективних практик. Якщо нічого не змінювати, знадобиться щонайменше 600 років, щоб кожет військовослужбовець у черзі отримав своє житло. Окрім того, бюджет України зазнає значних збитків на мійльярди гривень внаслідок суб’єктивного прийняття рішень.

Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО) проаналізував питання системи забезпечення військовослужбовців ЗСУ житлом. Комітет рекомендує уряду України розробити нову стратегію із забезпечення військовослужбовців житлом та прийняти необхідне законодавство, щоб реформувати цей сектор. Стратегія має враховувати реальні потреби військових, включити всю реальну інфраструктуру у базу даних військового житла та відображати нинішню ситуацію на ринку нерухомості.

Нині Комітет працює над корупційними схемами у секторі безпеки і оборони України, щоб визначити ключові та найшкідливіші з них.


Корупція та неефективне управління у системі управління землями Міноборони

Тематика іншого довгострокового дослідження – визначити корупційні практики, що стосуються використання земель Міністерства оборони, виявити факти неефективного управління та надати рекомендації щодо того, як встановити ефективний контроль та легітимність використання земель.


Корупційні ризики у закупівлях Міноборони: аналіз законодавства

Сектор безпеки і оборони України отримав рейтинг “Д” згідно з останніми данними Індексу антикорупційної політики в оборонному секторі Transparency International; що означає низьку прозорість та “високий” ризик корупції. Оборонні закупівлі отримали ще гіршу оцінку, їх визначили як найбільш непрозору і схильну до корупції сферу оборонного сектору.

Щоб допомогти виправити це, НАКО ретельно дослідив проблему та визначив “червоні прапорці”, тобто найбільш поширені ризик-індикатори корупції у сфері оборонних закупівель. Дослідники НАКО провели інтерв’ю з 35 добре поінформованими джерелами та проаналізували більше 47 виявлених або підтверджених випадків корупції у закупівлях Міноборони України у 2014-2018 роках.

Виявивши ключові індикатори корупційних ризиків у закупівлях Міноборони України, Комітет наразі працює над глибоким аналізом діючого законодавства, щоб надати рекомендації щодо законодавчих змін, які мають на меті зниження корупції у секторі безпеки і оборони.Заплановані події

Щоквартальне засідання НАКО №10

З 2-го по 4-те грудня відбудеться щоквартальне засідання НАКО №10. Заплановані теми для обговорення – антикорупційна та адвокаційна діяльність Комітету з просування ефективних реформ у секторі безпеки і оборони України.

Також аналітики Секретаріату НАКО представлять Комітету кілька досліджень. Зокрема:

Окрім того, заплановано низку зустрічей представників Комітету із зацікавленими сторонами у секторі безпеки та оборони та представниками громадянського суспільства, а також деякими народними депутатами.


Круглий стіл «Реформи Укроборонпрому у 2019: місія здійсненна?»

Під час щоквартального засідання НАКО №10 Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони організує круглий стіл із обговорення ключових завдань у 2019-му і як їх досягти. Захід буде містити дві панелі:

Згідно із попереднім планом, серед учасників круглого столу будуть керівники високого рівня та реформатори у секторі безпеки та оборони, а також зарубіжні партнери.


НАКО працює над опитувальником для кандидатів у президенти

З огляду на те, що Україна вступає у передвиборчий період, НАКО вирішив підготувати опитувальник, який допоможе з’ясувати позицію кандидатів у президенти щодо ключових проблем сектору оборони.

Мета такого кроку – з’ясувати, як потенційні кандидати планують знижувати корупцію у секторі безпеки і оборони України, зокрема, у питанні проблем, над якими працює НАКО.

Комітет підготує опитувальник і розішле його всім кандидатам. Коли надійдуть відповіді від них, ми їх оприлюднимо, разом із коментарями наших експертів.