Назад
1 червня, 2023
Запровадження належних управлінських практик в Укроборонпромі

НАКО активно просуває розбудову належних управлінських практик і громадського нагляду у державному концерні «Укроборонпром» («УОП»).
З 2017 року НАКО виступає за імплементацію принципів корпоративного управління ОЕСР та антикорупційних стандартів в УОП. Завдяки зусиллям НАКО Концерн має наглядову раду і періодично проходить незалежний міжнародний фінансовий аудит. У 2020 році Концерн пройшов перший у своїй історії фінансовий аудит за 2018-2019 роки. Перед цим НАКО допомогла УОП розробити технічне завдання і тендерну документацію для закупівлі аудиторських послуг. Право проводити аудит отримала міжнародна компанія «Бейкер Тіллі». Результати аудиту були опубліковані на початку 2021 року. Одночасно УОП вже оголосив тендер на незалежний аудит своїх підприємств за 2020 та 2021 роки, що свідчить про запровадження в Концерні нової позитивної культури. Крім того, було проведено криміналістичний аудит ДП «Антонов» – одного з найбільших підприємств УОП. НАКО брала участь у розробці технічного завдання до цього аудиту.  Його результати були передані до правоохоронних органів.
Ключовим результатом роботи НАКО за 2021 рік стало ухвалення Закону про реформу Укроборонпрому. За цим Законом найбільші підприємства УОП буде перетворено на прозорі компанії у формі АТ чи ТОВ і запроваджено корпоративне управління, що відповідає кращим міжнародним практикам. Після набрання чинності Законом про корпоратизацію УОП 6 жовтня ми плануємо зосередитися на таких питаннях з метою зниження корупційних ризиків:
  • нагляд за відбором членів наглядової ради і ключових органів нового АТ;
  • впровадження стандартів корпоративного управління в статуті нового АТ;
  • моніторинг передачі майна та активів в рамках корпоратизації.
Успішність реформування УОП залежить від того, наскільки якісно й відповідально буде реалізовано цей Закон. Міжнародні партнери і громадянське суспільство повинні відігравати ключову роль у цьому процесі.  
Одночасно з роботою над законопроєктом по реформі корпоративного управління УОП НАКО допомагала із внутрішніми питаннями Концерну.  Так, НАКО надала рекомендації щодо Кодексу етичної поведінки УОП – документу, що визначає основоположні цінності та правила етики і ділової поведінки, які поширюються на всіх співробітників Укроборонпрому. Крім того, НАКО долучилася до оновлення закупівельних процедур підприємств УОП. НАКО також виступила представником Програми з безпеки та оборони Трансперенсі Інтернешнл, яка видала Індекс оборонних компаній (DCI) 2019 року. Методологія DCI дозволяє дослідити й оцінити систему внутрішніх контролів, антикорупційних політик, правил вирішення конфлікту інтересів та інституційної культури українських оборонних підприємств.
На сьогодні Укроборонпром став набагато більш відкритим і готовим до діалогу з експертами та суспільством. Крім того, суттєво підвищилася прозорість процедури добору ключових посадовців Концерну. Із 2019 року НАКО бере участь у роботі Номінаційного комітету УОП, який проводить прозорі конкурси з добору керівників оборонних підприємств Концерну. За цей час НАКО відвідала близько 15 засідань номінаційного комітету і проаналізувала понад 130 кандидатів на посади директорів підприємств Укроборонпрому.