Про нас


Хто ми?

Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО) – це громадський орган, створений українськими активістами та міжнародними експертами для протидії корупції у сфері безпеки та оборони. НАКО не залежить від уряду України.

НАКО є спільною ініціативою Програми протидії корупції у сфері безпеки та оборони Transparency International Великобританія та Transparency International Україна, що проходить за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів та Міністерства закордонних справ Швеції.

НАКО аналізує корупційні ризики у секторі безпеки і оборони і надає рекомендації державним органам щодо зниження рівня корупції. Комітет допомагає сприяти підвищенню прозорості та підзвітності державних органів перед суспільством, сприяти прискоренню реформ у секторі безпеки та оборони та здійснювати громадський контроль у сфері антикорупційних перетворень державних оборонних структур.

Проект ґрунтується на успішному досвіді інших аналогічних ініціатив: Комітету з моніторингу та оцінки оборонної сфери Афганістану, Громадської платформи з реформування оборонного сектору Палестини, Міжнародної комісії із запобігання та протидії безкарності у Гватемалі.

Тривалість першого етапу програми: березень 2016 р. – грудень 2018 р.


Наші результати

У 2017-му році НАКО розпочав активну співпрацю із головними відомствами сектору безпеки та оборони – Міністерством оборони України та державними підприємствами оборонної промисловості. Комітет допомагатиме Міністерству оборони України працювати над підвищенням Індексу антикорупційної політики в оборонному секторі (Government Defence Anti-Corruption Index, GDACI), що передбачено Стратегічним оборонним бюлетенем України.

НАКО підписав Меморандум про співпрацю із Міністерством оборони Україні і наразі бере участь у 4 робочих групах при Міністерстві оборони.

НАКО розробив рекомендації, які включили до Річної національної програми під егідою Комісії Україна – НАТО на 2017 та 2018 роки. Рекомендації НАКО також включили до технічних специфікацій закупівель Міністерства оборони стосовно 4000 медичних аптечок і будуть враховувати у наступних закупівлях.

НАКО активно просуває процес реформ державного оборонного концерну “Укроборонпром”. Завдяки втручанню НАКО, було поновлено діяльність Наглядової Ради, і безпрецедентно, оголошено незалежний міжнародний аудит. Таким чином, Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони відновив діалог з “Укроборонпромом” і продовжує моніторити процес незалежного аудиту. У комітеті бачать цей процес як можливість пролити світло на факти неефективності, корупційних ризиків та структурного дефіциту у державному оборонному концерні.

Дослідження НАКО привернуло увагу громадськості до закупівлі Міністерством оборони 100 евакуаційних автомобілів “Богдан” у 2017, яка відбувалася через засекречено, без конкурентної процедури. Завдяки цьому другу партію закупівель призупинили.


Наші плани

У 2018-му році Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони планує здійснювати дослідження корупційних ризиків у питанні земель Міноборони та системи забезпечення військовослужбовців житлом. Наприклад, Комітет працює над вивченням корупційних схем у системі забезпечення військовслужбовців ЗСУ житлом, щоб виявити ключові і найшкідливіші з них. Тематика іншого довгострокового дослідження – виявити ключові корупційні практики навколо використання земель Міноборони, проаналізувати факти неякісного управління  та надати рекомендації щодо того, як підвищити ефективність контроль та легітимність використання цих земель.

З огляду на те, що раніше НАКО вже виявив ключові корупційні індикатори у закупівлях Міноборони України (так звані “червоні” прапорці), наразі Комітет працює над грунтовним аналізом діючого законодавства, щоб надати рекомендації стосовно законодавчих змін, спрямованих на зниження корупційних ризиків у секторі безпеки і оборони.

Паралельно Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони зосередить увагу на співпраці з урядовими структурами, партнерами з громадянського суспільства та міжнародною спільнотою, щоб здійснювати адвокаційну діяльність щодо результатів попередніх досліджень. Зокрема, ми працюватимемо над зниженням корупційних ризиків у сферах медичного забезпечення, оборонних закупівель, системи забезпечення військовслужбовців житлом, нелегальної торгівлі з окупованими територіями та над підвищенням ефективності використання міжнародної безпекової допомоги для України