Про нас


Хто ми?

Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО) – це громадський орган, створений українськими активістами та міжнародними експертами для протидії корупції у сфері безпеки та оборони.

НАКО є спільною ініціативою Програми протидії корупції у сфері безпеки та оборони Transparency International Великобританія та Transparency International Україна, що проходить за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів та Міністерства закордонних справ Швеції.

НАКО аналізує корупційні ризики у секторі безпеки і оборони і надає рекомендації державним органам щодо зниження рівня корупції. Комітет допомагає сприяти підвищенню прозорості та підзвітності державних органів перед суспільством, сприяти прискоренню реформ у секторі безпеки та оборони та здійснювати громадський контроль у сфері антикорупційних перетворень державних оборонних структур.

Проект ґрунтується на успішному досвіді інших аналогічних ініціатив: Комітету з моніторингу та оцінки оборонної сфери Афганістану, Громадської платформи з реформування оборонного сектору Палестини, Міжнародної комісії із запобігання та протидії безкарності у Гватемалі.

Тривалість першого етапу програми: березень 2016 р. – грудень 2018 р.


Наші результати

У 2017-му році НАКО розпочав активну співпрацю із головними відомствами сектору безпеки та оборони – Міністерством оборони України та державними підприємствами оборонної промисловості. Комітет допомагатиме Міністерству оборони України працювати над підвищенням Індексу антикорупційної політики в оборонному секторі (Government Defence Anti-Corruption Index, GDACI), що передбачено Стратегічним оборонним бюлетенем України.

НАКО підписам Меморандум про співпрацю із Міністерством оборони Україні і наразі бере участь у 4 робочих групах при Міністерстві оборони.

НАКО розробив рекомендації, які включили до Річної національної програми під егідою Комісії Україна – НАТО на 2017 та 2018 роки. Рекомендації НАКО також включили до технічних специфікацій закупівель Міністерства оборони стосовно 4000 медичних аптечок і будуть враховувати у наступних закупівлях.

НАКО активно просуває процес реформ державного оборонного концерну “Укроборонпром”. Завдяки втручанню НАКО, було поновлено діяльність Наглядової Ради, і безпрецедентно, оголошено незалежний міжнародний аудит. Таким чином, Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони відновив діалог з “Укроборонпромом” і продовжує моніторити процес незалежного аудиту. У комітеті бачать цей процес як можливість пролити світло на факти неефективності, корупційних ризиків та структурного дефіциту у державному оборонному концерні.

Дослідження НАКО привернуло увагу громадськості до закупівлі Міністерством оборони 100 евакуаційних автомобілів “Богдан” у 2017, яка відбувалася через засекречено, без конкурентної процедури.


Наші плани

У 2018-му році Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони планує роширити свою діяльність на Міністерство внутрішніх справСлужбу безпекиРаду національної безпеки та оборони, Національну гвардію.

Організаційно і фінансово НАКО залишиться незалежним від державних органів, при цьому співпрацюватиме з іншими антикорупційними агенціями, що формуються при Міністерстві оборони.

НАКО визнає виклики в імплементації реформ та нагляду в Україні. Комітет високо цінує внесок і підтримку міжнародної спільноти. Це відображено у відданості НАКО принципам прозорості, підзвітності, обгрунтованості дій та довгострокових сталих проектів.