Про нас


Хто ми?

Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО) – це громадський орган, створений українськими активістами та міжнародними експертами для протидії корупції у сфері безпеки та оборони. НАКО не залежить від уряду України.

НАКО є спільною ініціативою Програми протидії корупції у сфері безпеки та оборони Transparency International Великобританія та Transparency International Україна, що проходить за підтримки Департаменту з міжнародного розвитку Великої Британії (DFID) та Міжнародного фонду “Відродження”. Раніше проект також отримував підтримку від Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів та Міністерства закордонних справ Швеції.

НАКО аналізує корупційні ризики у секторі безпеки і оборони і надає рекомендації державним органам щодо зниження рівня корупції. Комітет допомагає сприяти підвищенню прозорості та підзвітності державних органів перед суспільством, сприяти прискоренню реформ у секторі безпеки та оборони та здійснювати громадський контроль у сфері антикорупційних перетворень державних оборонних структур.


Наші результати

У 2019 Президент Зеленський, разом із іншими 15 кандидатами у президенти, надав пулічну оіцянку імплементувати рекомендації НАКО у секторі безпеки і оборони завдяки продуктивній взаємодії під час передвиборчої кампанії.

НАКО активно співпрацює із головними відомствами сектору безпеки та оборони – Міністерством оборони України та державними підприємствами оборонної промисловості, головно з “Укроборонпромом”. Організація підписала Меморандум про співпрацю із Міністерством оборони України і наразі бере участь у кількох робочих групах при оборонному відомстві. НАКО допомагає Міноборони працювати над підвищенням Індексу доброчесності в оборонному врядуванні (GDI), що передбачено Стратегічним оборонним бюлетенем України.

НАКО розробив рекомендації, які включили до Річної національної програми під егідою Комісії Україна – НАТО на 2017 та 2018 роки. Рекомендації НАКО також включили до технічних специфікацій закупівель Міністерства оборони стосовно для десятків тисяч медичних аптечок, які закуповує Міноборони. Експертиза НАКО також допомогла впровадити зміни, спрямовані на ефективну децентралізацію системи медичних закупівель у ЗСУ, робота триває.

НАКО активно просуває процес реформ державного оборонного концерну “Укроборонпром”. Завдяки втручанню НАКО, було поновлено діяльність ефективної Наглядової Ради, і безпрецедентно, оголошено незалежний міжнародний фінансовий аудит. Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони продовжує моніторити процес незалежного аудиту і підтримувати концерн на шляху до запровадження стандартів Організації економічного співроітництва та розвитку (ОЕСР). Це допоможе пролити світло на факти неефективності, корупційних ризиків та структурного дефіциту у державному оборонному концерні.

У 2017 дослідження НАКО привернуло увагу громадськості до закупівлі Міністерством оборони 100 евакуаційних автомобілів “Богдан”, яка відбувалася засекречено, без конкурентної процедури. Завдяки цьому другу партію закупівель призупинили. У 2019-му аналітики організації активно долучилися до розробки законопроекту “Про оборонні закупівлі”, який має сприяти мінімізації корупційних ризиків у системі проведення оборонних закупівель, підвищенню рівня прозорості та забезпечити конкурентність у цій сфері. Законопроект вже рекомендований профільним Комітетом до голосування у цілому. Наразі наші експерти також долучені до робочої групи при Комітеті  ВРУ з національної безпеки, оборони та розвідки, яка працює над реформуванням державної таємниці.

Від початку діяльності організації було проведено низку досліджень щодо корупційних ризиків у різних сферах сектору безпеки і оборони. За їхніми підсумками опубліковано 5 досліджень (про міжнародну безпекову допомогу, про медичне постачання, про нелегальну торгівлю з окупованим Донбасом, про оборонні закупівлі та про житлове забезпечення військовослужбовців), 3 аналітичні записки (про секретність, схеми в “Укроборонпромі” та Державне оборонне замовлення) і збірку Консолідованих рекомендацій НАКО. Наразі до друку готується дослідження про корупційні ризики у системі управління нерухомістю Міністерства оборони України.

Паралельно Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони зосереджує увагу на співпраці з урядовими структурами, партнерами з громадянського суспільства та міжнародною спільнотою, щоб здійснювати адвокаційну діяльність щодо результатів попередніх досліджень. Ми працюємо над зниженням корупційних ризиків в оборонних закупівлях, у системі забезпечення військовслужбовців житлом, у сферах медичного забезпечення, нелегальної торгівлі з окупованими територіями та над підвищенням ефективності використання міжнародної безпекової допомоги для України.