Про нас


Хто ми?

НАКО (Незалежна антикорупційна комісія) – це незалежна громадська організація, яка працює задля зниження рівня корупції і просування належного врядування у сферах, важливих для національної безпеки України. 

Мета діяльності НАКО – знизити ризики корупції шляхом проведення якісних досліджень, ефективної адвокації та підвищення обізнаності населення з метою посилення національної безпеки України у політичній, економічній, соціальній, воєнній, науково-технологічній, екологічній, інформаційний та інших сферах.    

НАКО (до 2021 року – Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони) аналізує корупційні ризики та інші виклики для доброчесного врядування у сфері національної безпеки України і надає відповідні рекомендації державним органам. Ми сприяємо підвищенню прозорості та підзвітності державних органів перед суспільством та прискоренню реформ у сфері національної безпеки, а також здійснюємо громадський контроль за антикорупційними перетвореннями державних структур безпеки і оборони.

НАКО була заснована у 2016 році як Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони Програмою протидії корупції у сфері безпеки та оборони Transparency International Великобританія та Transparency International Україна.

Спершу НАКО працювала як проект, котрий фокусується виключно на оборонному секторі. У 2019 році НАКО стала окремою громадською організацією, яка працює задля зниження рівня корупції і просування належного врядування у сферах, важливих для національної безпеки України. У зв’язку з розширенням свого мандату НАКО отримала нове ім’я: Незалежна антикорупційна комісія. Нині НАКО зберігає стратегічне партнерство з рухом Трансперенсі. Відносини між НАКО, ТІ Україна та Програмою з безпеки та оборони Трансперенсі Інтернешнл Велика Британія регулюються тристороннім меморандумом.

Вищим керівним органом НАКО є Конференція членів, до складу якої входять визначні українські та міжнародні діячі у сфері доброчесності, ЗМІ та протидії корупції. У період між зборами Конференції організацією керує незалежне професійне Правління. Оперативне управління НАКО здійснює виконавчий директор.

У 2021 році діяльність НАКО підтримують Міністерство закордонних справ Великої Британії та Посольство Франції в Україні. Серед інших донорів, які підтримували проєкти НАКО раніше, Міжнародний фонд “Відродження”, Міністерство закордонних справ Королівства Нідерландів, Міністерство закордонних справ Швеції та Антикорупційна ініціатива ЄС (EUACI).


Наші результати

У 2019 Президент Зеленський, разом із іншими 15 кандидатами у президенти, надав пулічну обіцянку імплементувати рекомендації НАКО у секторі безпеки і оборони завдяки продуктивній взаємодії під час передвиборчої кампанії.

НАКО активно співпрацює із Верховною Радою України, зокрема, Комітетом з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, а також головними відомствами сектору безпеки та оборони: Міністерством оборони України та державним оборонним концерном “Укроборонпром”. Організація підписала Меморандум про співпрацю із Міністерством оборони України і наразі бере участь у кількох робочих групах при оборонному відомстві. НАКО допомагає Міноборони працювати над підвищенням Індексу доброчесності в оборонному врядуванні (GDI), що передбачено Стратегічним оборонним бюлетенем України.

НАКО активно просуває процес реформ державного оборонного концерну “Укроборонпром”. Завдяки втручанню НАКО, безпрецедентно, було проведено незалежний міжнародний фінансовий аудит. Також НАКО допомогла концерну розробити Кодекс етики. НАКО продовжує підтримувати концерн на шляху до запровадження стандартів Організації економічного співроітництва та розвитку (ОЕСР). Це допоможе пролити світло на факти неефективності, корупційних ризиків та структурного дефіциту у державному оборонному концерні.

НАКО розробив рекомендації, які у різні роки включали до Річної національної програми під егідою Комісії Україна – НАТО. Рекомендації НАКО також включили до технічних специфікацій закупівель Міністерства оборони стосовно для десятків тисяч медичних аптечок, які закуповує Міноборони. Експертиза НАКО також допомогла впровадити зміни, спрямовані на ефективну децентралізацію системи медичних закупівель у ЗСУ, робота триває.

У 2017 дослідження НАКО привернуло увагу громадськості до закупівлі Міністерством оборони 100 евакуаційних автомобілів “Богдан”, яка відбувалася засекречено, без конкурентної процедури. Завдяки цьому другу партію закупівель призупинили. У 2019-му аналітики організації активно долучилися до розробки законопроекту “Про оборонні закупівлі”, який має сприяти мінімізації корупційних ризиків у системі проведення оборонних закупівель, підвищенню рівня прозорості та забезпечити конкурентність у цій сфері. Законопроект вже рекомендований профільним Комітетом до голосування у цілому. Наразі наші експерти також долучені до робочої групи при Комітеті  ВРУ з національної безпеки, оборони та розвідки, яка працює над реформуванням державної таємниці.

Від початку діяльності організації було проведено низку досліджень щодо корупційних ризиків у різних сферах сектору безпеки і оборони. За їхніми підсумками опубліковано понад 15 досліджень і аналітичних записок та збірку Консолідованих рекомендацій НАКО.

Паралельно Незалежна антикорупційна комісія зосереджує увагу на співпраці з урядовими структурами, партнерами з громадянського суспільства та міжнародною спільнотою, щоб здійснювати адвокаційну діяльність щодо результатів попередніх досліджень.